60 میلیون تن گندم از بین رفت!

[ad_1]

رئیس کمیته کشاورزی اتاق بازرگانی تهران گفت: جنگ روسیه و اوکراین عواقب بسیار جدی برای تولید و تجارت مواد غذایی در جهان خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، آقای کاوه زرگران در گزارشی با بیان اینکه در 30 سال گذشته کشورهای روسیه، اوکراین و قزاقستان صادرکنندگان عمده غلات و دانه های روغنی در جهان بوده اند، گفت: کاهش قابل توجهی در عرضه و افزایش قیمت این محصولات در جهان خواهد داشت چرا که نه تنها صادرات این دو کشور به اروپا و سایر نقاط جهان محدود می شود، بلکه به دلیل سیاست های اقتصادی، اقتصاد جنگ و تحریم . مقامات اقتصادی دو کشور این محصولات را صادر خواهند کرد، اما داخلی کاهش می یابد، بنابراین کمبود عرضه می تواند راه را برای افزایش قیمت این محصولات استراتژیک هموار کند.

آقای زرگران با بیان اینکه در سال 2020 حجم واردات میوه به روسیه به 5.2 میلیارد دلار رسید که بالاترین رقم از سال 2015 است، افزود: این امر هم به صورت مستقیم و هم از طریق واسطه از جمهوری چین ادامه دارد. به گفته وی جمهوری آذربایجان ایست فروت تخمین می زند که ایران در حال حاضر سومین تامین کننده بزرگ محصولات تازه به روسیه پس از ترکیه و اکوادور است.

رئیس کمیته کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران پس از تشریح وضعیت تولید و تجارت غلات، دانه های روغنی و کود، سموم روسیه و اوکراین، یادآور شد: ارزیابی اولیه فائو نشان می دهد که در نتیجه درگیری نظامی بین این دو کشور، بین 20 تا 30 درصد غلات زمستانه، ذرت و تخمه آفتابگردان اوکراین رشد نکرده یا برداشت نشده اند.

وی افزود: منابع معتبر بین المللی اعلام کرده اند که در صورت ادامه جنگ روسیه و اوکراین، جهان حدود 60 میلیون تن گندم، 38 میلیون ذرت و 10.5 میلیون تن جو از دست خواهد داد و یا صادرات غلات کاهش می یابد. همچنین 2 تا 3 سال طول می کشد تا به سطح قبل از جنگ بازگردد و جایگزینی غلات از دست رفته بسیار دشوار است.

زرگران همچنین به وضعیت تجارت ایران و روسیه اشاره کرده و بیان می کند که در سال 1400 کل واردات ایران از روسیه 3 میلیون و 778 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 556 میلیون دلار بوده که از این میزان حدود 3 میلیون و 351 هزار تن دلار بوده است. 1.347 میلیارد مربوط به محصولات کشاورزی و مواد غذایی.

به گفته وی، در این مدت 99 درصد وزن و 97 درصد ارزش محصولات کشاورزی و غذایی ایران وارداتی از روسیه متعلق به دنیای گندم، جو، ذرت و روغن آفتابگردان است.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته 56 درصد وزنی و 60 درصد از ارزش صادرات غیرنفتی ایران به روسیه مربوط به محصولات کشاورزی و غذایی بوده است، افزود: عمده صادرات ایران به روسیه محصولات کشاورزی است. که شامل میوه ها و آجیل، صیفی جات، محصولات آبزی، لبنیات و همچنین گل و گیاه می باشد.

زرگران همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس آمار گمرک ایران، از مجموع 109 هزار تن صادرات غیرنفتی ایران به اوکراین در سال گذشته به ارزش 69 میلیون دلار، کمتر از 5 هزار تن محصولات کشاورزی و مواد غذایی به ارزش 3 میلیون دلار ارسال شده است.

به گزارش سایت اتاق تهران، وی افزود: واردات ایران از اوکراین در سال جاری 175 هزار تن به ارزش 112 میلیون دلار است که حدود 172 هزار تن به ارزش 95 میلیون دلار مربوط به محصولات کشاورزی و غذایی است.

رئیس کمیته کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران سپس با اشاره به فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی بخش کشاورزی ایران در سال 1401 و صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی به روسیه، استفاده از ظرفیت‌های صنعتی مانند آرد و گندم را به صورت موقت برشمرد. ترانزیت در این میان شرایط و صادرات فرصتی برای ایران است و افزایش قیمت انرژی فرصت بزرگی برای بازگشت ایران به بازار جهانی نفت است. وی گفت: در عین حال وابستگی شدید به نهاده های دامی، روغن خام و دانه های روغنی که بیشتر آنها از اوکراین تامین می شود، تامین و واردات ذرت کشور را از روسیه و اوکراین، خشکسالی و مرتفع شدن کشور را با مشکل مواجه می کند. وی واردات گندم و تورم فزاینده مواد غذایی در جهان در کنار تورم بالای قیمت مواد غذایی در کشور را از جدی ترین چالش های پیش روی کشور و صنعت کشاورزی برشمرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.