5 حقیقت در مورد فلج بل

[ad_1]

علت دقیق فلج بل، وضعیتی که باعث ضعف ناگهانی در یک طرف صورت می شود، مشخص نیست.

به گزارش ایسنا، زمانی که ضعف یا فلج صورت – معمولاً در یک طرف صورت – وجود دارد، توانایی فرد در کنترل پلک زدن، لبخند زدن یا سایر حرکات صورت تحت تأثیر قرار می گیرد. این عارضه قابل درمان است و معمولا در عرض چند هفته برطرف می شود.

وب سایت Medical Express اطلاعاتی در مورد فلج بل ارائه می دهد:

1. برخی افراد بیشتر در معرض خطر هستند

هر سال از هر 1000 نفر در ایالات متحده یک نفر به فلج بل مبتلا می شود. نتایج مطالعات فعلی نشان می دهد که این عارضه ممکن است ناشی از ویروس آبله مرغان باشد که اعصاب صورت را ضعیف می کند. هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود، اما بزرگسالان 30 و 50 ساله بیشتر در معرض خطر هستند. به نظر می رسد زنان نیز بیشتر از مردان در معرض خطر هستند. علاوه بر این، زنان باردار به دلایلی که به خوبی شناخته نشده اند، در معرض خطر بیشتری هستند، به خصوص در سه ماهه اول و سوم بارداری، که ممکن است به ضعف سیستم ایمنی مربوط باشد.

. فلج بل و سکته مغزی علائم مشابه اما متفاوتی دارند

علائم رایج فلج بل عبارتند از:

احساس ضعف در یک طرف صورت

– حس چشایی محدود

– حساس به صدا

اشک ریختن

اگر متوجه این علائم شدید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نشانه سکته مغزی یا آسیب عصبی باشد. اما یک تفاوت اساسی بین فلج بل و علائم سکته مغزی وجود دارد. اگر بیمار در حرکت سایر قسمت های بدن یا صحبت کردن مشکل داشته باشد، نشانه سکته مغزی است. فلج بل در بیشتر موارد فلج صورت بدون علائم دیگر است.

3. درمان های موثر در دسترس هستند

رایج ترین درمان برای فلج بل، استروئیدهای با دوز بالا است که توسط پزشک برای کاهش التهاب اعصاب آسیب دیده تجویز می شود. مهم است که این روش در اسرع وقت انجام شود. گاهی اوقات داروهای ضد ویروسی نیز می توانند کمک کنند. با این حال، این درمان بحث برانگیز است زیرا ویروس عامل فلج بل به طور کامل شناسایی نشده است و اگر بیمار داروهای ضد ویروسی مصرف می کند، باید با استروئید درمانی ترکیب شود. در هر صورت، روند بهبودی حدود دو هفته طول می کشد. سپس پزشک می تواند بهبودی بیمار را ارزیابی کند.

4. بهبودی می تواند غیر قابل پیش بینی باشد

ضعف صورت ناشی از فلج بل معمولاً تنها چهار روز تا یک هفته طول می کشد. با این حال، بهبودی کامل می تواند هفته ها تا ماه ها طول بکشد. با این حال، هیچ راه خوبی برای پیش بینی اینکه کدام بیماری ها بهبود می یابند و کدام نه وجود ندارد. البته اگر فردی به این بیماری مبتلا باشد و فلج کامل صورت داشته باشد، ممکن است از این بیماری بهبود نیابد.

همچنین مشاهده شده است که بسیاری از بیماران مبتلا به فلج بل در گوشه های خود زخم هایی دارند که به خوبی سایرین بهبود نمی یابند، این ممکن است به دلیل فلج بل، یک ویروس منطقه ای باشد که از بهبودی کامل جلوگیری می کند.

5. فیزیوتراپی تخصصی می تواند به بهبودی کمک کند

نوع خاصی از فیزیوتراپی به نام «بازآموزی عصبی عضلانی» برای افراد مبتلا به علائم فلج بل وجود دارد که لزوماً فیزیوتراپی منظم با وزنه نیست و هدف آن افزایش قدرت و توانایی حفظ تعادل است. در این موارد باید به تمرین مجدد ماهیچه های صورت دقت کرد. اگر بیمار به خوبی بهبود نیابد، سم زدایی بوتولینوم و جراحی ممکن است مفید باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.