2 میلیارد تن فرسایش خاک در سال / 15 نکته در آبخیزداری و تأثیر آن بر حفظ خاک و آب

[ad_1]

سالانه بالغ بر 2 میلیارد تن فرسایش خاک در کشور رخ می دهد و این در حالی است که آبخیزداری می تواند خسارات وارده به آب و خاک کشور را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا حفظ پوشش خاک، کنترل انواع فرسایش و رسوبات و فرآیندها و اشکال فرسایش، کنترل و کنترل سیلاب های مخرب، مقابله با خشکسالی و بحران کم آبی، کنترل و کنترل زمین لغزش، تامین آب زیرزمینی و سفره های زیرزمینی از اهداف نهایی فعالیت های آبخیزداری است. در اینجا 15 نکته بر اساس اطلاعات مدیریت آبخیزداری و منابع در مورد فرسایش خاک و مدیریت آبخیزداری و اثرات آن بر حفظ خاک و آب آورده شده است:

* آبخیزداری علم طراحی و مدیریت حوزه های آبخیز برای حفاظت و استفاده پایدار از منابع طبیعی با توجه ویژه به منابع آب و زمین است.

تغذیه سفره های زیرزمینی و افزایش عملکرد محصول، پیشگیری و کنترل فرسایش خاک و سیلاب های مخرب، حفظ و احیای حوضه های آبخیز مهم و تقویت پوشش گیاهی از بخش های مهم اهداف مدیریت حوضه است.

*حوضه آبخیز منطقه ای است که رواناب حاصل از طوفان توسط راه های آبی جمع آوری شده و به خروجی هایی مانند رودخانه ها، مخازن، تالاب ها، دریاچه ها و دریاها منتهی می شود.

* یک حوضه تمام سطحی را که در آن آب های سطحی به نقطه یا مکان خاصی جریان می یابد، می پوشاند.

*حوضه آبخیز کشور از شش ابرحوضه تشکیل شده که هر کدام به زیرحوضه ها و دسته های بسیار کوچکتر تقسیم می شوند.

* این ابرحوضه ها مربوط به حوضه خزر با 7 حوضه کوچکتر، حوضه خلیج فارس و دریای عمان با 9 حوضه کوچکتر، حوضه دریاچه ارومیه، فلات مرکزی با 9 زیرحوضه، حوضه مرزی شرقی با سه حوضه کوچکتر است. و حوضه های آبخیز. حوضه آبخیز قراقم.

* مساحت جنگل های آبخیزداری طبق اعلام ادارات آبخیزداری حدود 125 میلیون هکتار معادل 93 درصد مساحت کشور است، 39 میلیون هکتار باقی مانده از کشور را بیابان، بیابان، مرداب، دریاچه و… شهرستان و … تشکیل می دهد.

* فشار انسان بر جنگل ها، مراتع، زمین و زمین، افزایش شهرنشینی و توسعه سطوح غیرقابل نفوذ به صورت روزانه، احتمال وقوع سیل در مناطق مسکونی را افزایش می دهد.

* طبق پیش بینی سازمان ملل تا سال 2025 ایران در فهرست کشورهایی قرار خواهد گرفت که با کمبود آب مواجه خواهند شد. بنابراین اجرای طرح های آبخیزداری یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند با کاهش خسارات ناشی از سیل و فرسایش خاک برای تغذیه سفره های زیرزمینی و تولید مواد غذایی این نگرانی را به ما سرایت کند.

* کل کشور حدود 90 تا 95 میلیون هکتار مناطق کوهستانی و شیب دار و حدود 69 تا 74 میلیون هکتار مناطق پست و جلگه ای دارد.

* حدود 55.5 درصد از مساحت کشور معادل 91 میلیون هکتار از حوزه آبخیز کل کشور دچار سیل شد. این مناطق با تولید سریع فاضلاب های سطحی غیرقابل دسترس همراه بوده و در افزایش فرسایش و ایجاد سیل ویرانگر موثر هستند.

* نرخ فرسایش خاک در ایران 2 میلیارد تن در سال (حدود 16.7 تن در هکتار) برآورد شده است که با شاخص جهانی 5 تا 6 تن در هکتار فاصله دارد.

* اثر 2 میلیارد هکتار فرسایش خاک در هر سال، تا 236 میلیون مترمکعب آبرفت در مخازن پشت سدها و حدود 500 میلیون مترمکعب آبرفت در شبکه های آبیاری مدرن و سنتی و هدررفت کالا در هزار هکتار از اراضی قابل کشت.

* اهمیت اقدامات آبخیزداری زمانی بیشتر نمایان می شود که بدانیم در شرایط کنونی حدود 255 شهر معادل 41.5 درصد کل شهرها، 8650 قطعه زمین معادل 12.7 درصد از سکونتگاه های کشور و حدود یک میلیون هکتار از کل شهرها وجود دارد. کشاورزی. اراضی اعم از باغ، اراضی آبی و آب باران در دشت ها و کنار رودخانه ها، 20 هزار رشته قنات و بخش قابل توجهی از جاده ها و راه های مواصلاتی در معرض خطر سیل قرار دارند.

* هر 150 هزار هکتار فعالیت آبخیزداری می تواند خطر وقوع سیل را برای یک شهر، 20 روستا و 2000 هکتار زمین کشاورزی و بخش قابل توجهی از راه ها، جاده ها و زیرساخت های دیگر طبقات را از 30 به 50 درصد کاهش دهد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.