یک خبر آموزنده – ایسنا

[ad_1]

یکی از مهم ترین اهداف سرویس های اطلاعاتی در سراسر جهان، تلاش برای نفوذ در سازمان ها و مراکز تصمیم گیری کشورهای هدف و استخدام عوامل و مدیران مربوطه است. ماندارین. وجود انگیزه های مختلف (مالی، عقیدتی، موقعیتی و …) در افراد و سوژه ها زمینه مناسبی را برای دستیابی به اهداف سرویس اطلاعاتی فراهم می کند.

به گزارش ایسنا، آنچه در ادامه می آید ماجرای گرفتار شدن یک کارمند دولت خواهد بود. معاشرت با بیگانگان علیرغم حساس بودن، بی توجهی به درخواست افسران اطلاعاتی دشمن، عدم آشنایی با تاکتیک های جذب نیرو توسط سازمان های اطلاعاتی با انگیزه های مالی و دریافت پول از مواردی است که باعث می شود دشمن همکاری خود را جلب کند:

«آقای الف» به دلیل ارتباط با عوامل خارجی و جاسوسی دستگیر و زندانی شد. اگر تحصیلات عالیه خود را در نظر بگیرد و احساس خطر کند مدرک بالاتری می گیرد. انگیزه آقای الف از همکاری با بیگانگان، ناآگاهی و تحقیر صفات، نزدیکی به بیگانگان و ترس از مجازات بیشتر بوده است. او فکر نمی کرد اطلاعاتی که به غریبه داده جاسوسی باشد، اما اوایل این کار را انجام داد تا دوستی خود را با افسر اطلاعات سفارت ادامه دهد. توجه به کیفیت روابط بین آقای الف و خارجی ها از ابتدا نشان می دهد که خدمات خارجی چگونه برای نفوذ در سازمان ها و نحوه آلوده کردن افراد اقدام می کنند. مامور اطلاعات به گونه ای با او برخورد کرد که تا مدت ها آقای الف مطلقاً نمی دانست کجا می رود و وقتی متوجه صحت ماجرا شد کاملاً آلوده شد.

آقای الف متولد یکی از ولایات مرکزی، دارای مدرک دکتری حقوق و فارغ التحصیل از دانشکده حقوق در خارج از کشور است. او در سال 1367 در یکی از ادارات مشغول به کار شد و اندکی بعد در یک مهمانی سفارت خارجی با یکی از کارکنان سفارت آشنا شد و دوستی آنها ادامه یافت و این آشنایی در نهایت تبدیل به یک جمع خانوادگی شد.

بعد از گسترش رابطه با الف – او در این مورد به او کمک می کند (البته پولی نمی دهد) و آقای الف موافقت می کند و این کار را برای او انجام می دهد تا ادامه دهد.رسم دوستی.

این فرد در جلسات بعدی از آقای الف خواست که در صورت داشتن مشکلات مهم دیگری در تکمیل مطالب منتشر شده توسط مطبوعات ایران، وی را مورد آزار و اذیت قرار ندهد. بدین ترتیب مشاهده می شود که افسر اطلاعاتی (کارمند سفارت) بدون بیان مشکل مادی، قدم به قدم آقای را صرف کمک به خود و تثبیت موقعیت خدمتش در وزارت امور خارجه کشورتان کرده است.

اگر آقای الف به زودی به نزدیکی و خواسته های نامتعارف آن شخص پی می برد، مسلماً به بیراهه نمی رفت، اما اصول عملیات اطلاعاتی و نحوه برخورد با افراد غریبه را نمی دانست. بنابراین کسانی که برای حفاظت از کشور و خود دست به فعالیت و خدمات می زنند باید از خطراتی که آنها را تهدید می کند آگاه باشند. اکثر کارمندان تحصیلکرده دولت از چنین خطراتی آگاه هستند، اما درصد کمی ممکن است به دلیل سهل انگاری و ارائه اطلاعات نادرست در دام کارمندان سفارت خارجی یا عوامل اطلاعاتی خارجی بیفتند.اغلب کیفیت کار یا شکایات متفاوت است.

کار آقای الف این بود که وقتی مرد غریبه ای درخواست جاسوسی می کرد بلافاصله به مقامات اطلاع می داد، اما به دلیل توسعه روابطش با او و اسنادی که به مرور زمان به او داد، دچار توهم شد. این مشکلات با مسئولین، مسئولیت سنگینی بر دوش خواهد داشت، بنابراین این آشنایی را ادامه می دهد و بیشتر آلوده به خیانت می شود. بنابراین همانطور که گفته شد آقای الف با انجام فعالیت های جاسوسی به نفع دولت های خارجی موافقت کرد و در جلسه بعدی یادداشت های تکمیلی تهیه و به فروشگاه های مرتبط سفیر تحویل داد و در ازای آن مبلغ 3000 تومان دریافت کرد. وجود روابط دوستی گذشته در ازای پولی که آقای الف از فیش دریافتی دریافت کرده است و به این ترتیب آقای الف با این سند کاملاً خود را جاسوس سفارت خارجی در خارج معرفی کرده است.

مجموعاً این سرویس‌ها سعی می‌کنند به محض این‌که فرصت پیدا کنند، مدرکی علیه این جاسوس‌ها به دست آورند و هیچ‌یک قانع‌کننده‌تر و برنده‌تر از دریافت پول نیستند و افسران اطلاعاتی کشورهای دیگر می‌توان گفت که اگر فردی مانند آقای ع. همیشه. از جاسوسی پشیمان می شود، از رسیدها و اسناد مکتوب در اختیارش به عنوان تهدید استفاده می کنند و از این طریق می توانند این افراد را برای همیشه در اختیارشان بگذارند.

کما اینکه وقتی ماموریت این فرد در ایران تمام شد به آقای الف گفت: ایشان یا یکی از همکارانش با ایشان تماس خواهند گرفت.

در اواخر سال 1373 آقای الف از طرف دفترش به اروپا اعزام شد و پس از دو سال و نیم مردی از یکی از شهرهای اروپا با آقای الف تماس گرفت و از او خواست که به دیدارش برود و یک هفته بعدا . ، در یکی از رستوران های شهر با آنها آشنا شد. در این ملاقات آقای الف مطلع شد که یکی از کارمندان سابق سفارت در ایران با فرد جدید تماس گرفته است. جلسات آنها بارها و بارها تکرار می شد و به تدریج فرد تازه وارد از آقای الف می خواهد که اطلاعاتی را که برایشان مفید می داند در اختیار او بگذارد.

به دستور خود آقای الف اطلاعات روابط ایران و یک کشور اروپایی را از طرق مختلف جمع آوری و متناوب در اختیار تازه واردان قرار می دهد. بعد از اینکه آقای الف کارش را در اروپا تمام کرد، کارمند جدید به او گفت که یک نفر در تهران از طرف او با او تماس می گیرد و اگر این شخص به آقای الف بگوید: «پروفسور را می شناسی؟» شروع به کار می کند. با او. یواش یواش در سال 1380 یکی دیگر از کارمندان سفارت خارجی با آقای الف تماس گرفت و اولین ملاقات آنها انجام شد، این شخص حکم قبلی را به آقای الف گفت و قرار ملاقات داده شد و همچنان در تماس خواهند بود.

از این زمان آقای الف به دلیل موقعیت شغلی خود از همکاری با خارجی ها می ترسد و حتی بارها از ملاقات با کارکنان سفارت خودداری می کند اما در نهایت این فرد می گوید که با همین شرکت به ایران رفته است. . آنها در محل کار به دفتر آقای الف رفتند و با هم ناهار خوردند و یک هفته بعد قرار ملاقات گذاشتند. در این ملاقات، این مرد با پرداخت 5000 دلار به آقای الف از او خواست اطلاعات محرمانه ای را در اختیار وی قرار دهد، اما وی موفق به انجام این کار نشد و توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.