گنجینه سبز زاگرس نیازمند توجه ویژه است

[ad_1]

جنگل های زاگرس با قدمت کهن سالهاست در کشور ما رونق داشته و هر درخت در این جنگل ها چندین نسل قدمت دارد و شکننده تر از همیشه به نظر می رسد.

به گزارش ایسناایران در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده و شرایط جغرافیایی خاصی دارد. در این آب و هوای خشک، وقتی صحبت از جنگل می شود، مردم بلافاصله به یاد دو قسمت از نقشه ایران می افتند که با رنگ سبز رنگ آمیزی شده است. جنگل هیرکانی و جنگل زاگرس دو بخش اصلی پوشش جنگلی ایران هستند که هر دو با مشکلات جدی مواجه هستند. هر چه جنگل‌های زاگرس بزرگ‌تر باشد، مردم درگیر و در نتیجه مشکلات بیشتر می‌شوند. از تغییر کاربری زمین و جنگل زدایی گرفته تا آتش سوزی های عمدتاً عمدی.

ارزش جنگل های زاگرس را هیچکس به ویژه فعالان و دوستداران محیط زیست نمی تواند کتمان کند. همانطور که جنگل های آمازون آمریکای جنوبی ریه های زمین هستند، بلوط های کهن زاگرس نیز با حضور خود نبض محیط زیست و طبیعت کشور را مرتب نگه داشتند.

حفاظت از زاگرس در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد

با توجه به اهمیت فراوان جنگل زاگرس، در تاریخ 2 اردیبهشت 1401 محمد مخبر – معاون اول رئیس جمهور – در جلسه کارگروه جنگل زاگرس با حضور وزرای کشور، جهاد، کشاورزی، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران لرستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد در نشستی به ارزش این جنگل ها اشاره کردند و گفتند: مجموعه جنگلی زاگرس با جمعیت 10 نفره. میلیون نفر است و نمی توان به سادگی از کنار مشکلات ساکنان این مناطق گذشت.

وی همچنین به وزیر کشور پیشنهاد کرد کارگروهی با حضور اعضای سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های ذیربط برای تدوین برنامه عملیاتی و جامع پیشگیری و توسعه آسیب ها، توسعه جنگل زاگرس و برنامه جامع، عملیاتی و قابل اجرا برای توسعه جنگل ها تشکیل شود. این. بررسی در عرض یک ماه عرضه به دولت؛ به این ترتیب وظایف استانداران و دستگاه های اجرایی به طور کامل مشخص شده و اعتبارات مورد نیاز برای انجام پروژه ها نیز برآورد می شود.

ارزش استراتژیک زاگرس بر کسی پوشیده نیست

زاگرس یک منطقه استراتژیک برای کشور است و معیشت حدود 1.5 میلیون نفر از ساکنان این مناطق به جنگل های زاگرس بستگی دارد. جنگل زاگرس یکی از مهمترین زیستگاه های جنگلی کشور است و بیش از 80 درصد عشایر کشور و بیش از 50 درصد دام های کشور در این منطقه حضور دارند. جنگل های زاگرس ۱۱ استان کشور را در بر می گیرد و از استان آذربایجان غربی تا فیروزآباد فارس امتداد دارد. ‌

مساحت جنگل های زاگرس 6 میلیون هکتار معادل حدود 30 میلیون هکتار از کل کشور است. یکی از معیارهایی که مرز این منطقه را مشخص می کند، گونه گیاهی غالب آن، بلوط ایرانی است. از دیگر گونه های اصلی این منطقه می توان به گشنیز، بادام، کیکم و گلابی وحشی اشاره کرد.

جنگل های بلوط زاگرس قدمتی 5500 ساله دارند. دو کارکرد مهم جنگل بلوط زاگرس حفاظت از خاک و حفاظت از خاک است که به دلیل غالب بودن اقلیم خشک و نیمه خشک در کشور حائز اهمیت است. 40 درصد آب کشور توسط پوشش گیاهی زاگرس ذخیره شده و به تدریج آزاد می شود. با توجه به گرد و غبار موجود در آب و نقش جنگل ها در جذب گرد و غبار، اهمیت این منابع اساسی بیش از پیش نمایان می شود.

زاگرس خانه 180 گونه درخت و بوته است

علاوه بر این، 180 گونه درخت و درختچه در این جنگل ها وجود دارد. بررسی های انجام شده در زاگرس نشان می دهد که 60 درصد از مساحت جنگل های زاگرس دارای تاج پوشش درختان و درختچه های کمتر از 25 درصد است، علاوه بر تأثیر عوامل طبیعی مانند خشکسالی، سیل، اثرات تغییرات آب و هوایی و … نیز وجود دارد. تاثیر عامل انسانی مانند فشار

قطع درختان و قاچاق چوب نیز مشکلاتی را در جنگل های زاگرس تهدید می کند. بیکاری گسترده در حاشیه روستاها و جنگل‌ها و مشکلات معیشتی از مهم‌ترین دلایلی است که مردم درختان را قطع و تبدیل به زغال کرده و برای کسب درآمد و امرار معاش می‌فروشند.

دل آبی سپاه زاگرس در شعله های سرخ فرو رفته بود

شدت، شدت و دامنه آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع زاگرس در سال‌های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است و آتش‌سوزی‌های با این بزرگی در جنگل‌هایی مانند زاگرس ترمیم می‌شود، زیرا دلایل مختلفی از جمله کشاورزی، ازدحام بیش از حد دام و از بین رفتن منابع احیاکننده وجود دارد. ظرفیت بسیار غیر قابل قبول است جنگل زاگرس به دلیل ظرفیت محدود و کم احیا یکی از جنگل های حفاظت شده و حفاظت شده است.

علاوه بر این در سال های اخیر جنگل های زاگرس بارها در آتش سوخته اند که برخی از آنها گسترش یافته و انتقاداتی را نسبت به فعالیت های بنیاد جنگل به دنبال داشته است. در مواجهه با آن وضعیت، بنیاد جنگلبانی از حل مشکل تامین بالگرد برای اطفای حریق، استقرار دائمی بالگرد در زاگرس برای اطفای حریق و تامین سایر تجهیزات اطفای حریق خبر داد.

آتش سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به ویژه در منطقه زاگرس، حتی اگر کم عمق باشد و آسیب کمی به درختان وارد کند، تمامی نهال ها، پوشش گیاهی و جانوران آن منطقه را از بین می برد و این ویرانی کل اکوسیستم ها را از بین می برد. آینده جنگل های زاگرس نگران کننده است زیرا تولید مثل، پوشش گیاهی و کاشت نهال در این مناطق در حال حاضر به دلیل چرای بی رویه و فرسایش خاک با چالش مواجه شده است.

در حوضه زاگرس با توجه به بارندگی های امسال عمدتاً برف تابستان آینده مشکلات بیشتری خواهیم داشت. طبیعتاً با افزایش پوشش گیاهی، میزان سوختن نیز افزایش می‌یابد، زیرا یک طرف آتش سوخت است و در بخش منابع، پوشش گیاهی سوخت است.

چگونه از گنجینه سرسبز زاگرس محافظت کنیم؟

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به راهکارهای نجات جنگل زاگرس گفت: برای اجرای هرچه بهتر طرح ها و برنامه های مربوط به رفع مشکلات و احیای جنگل زاگرس، باید مردم و جامعه را با هم نزدیک کرد. محلی. جوامع به صحنه بیایند و از مشارکت جدی ساکنان و شرکت های دانش بنیان استفاده کنند.» تخریب جنگل زاگرس را متوقف کنید و از توسعه این منطقه بهره مند شوید.

به گزارش ایسنا، دولت ها و دستگاه های مدیریتی علاوه بر مسئولیت مردم در حفاظت و صیانت از جنگل ها، باید در راستای اجرای سیاست های کلان برای جلوگیری از آتش سوزی های گسترده، تغییر کاربری اراضی و قطع غیرمجاز درختان تلاش کنند. بدون شک حفظ جنگل ها به ویژه جنگل زاگرس که همچون جاده ای سرسبز از شمال غرب به جنوب شرق کشور کشیده شده است، تضمین و سرمایه بزرگی برای امروز و آینده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.