گناباد اولین جشنواره ملی مسابقات رایگان مهارت سفال را برگزار می کندایسنا/ خراسان رضوی رئیس مرکز آموزش فنی حرفه ای گناباد از برگزاری اولین جشنواره سراسری رایگان سفال به میزبانی گناباد خبر داد و گفت: مسابقات آزاد مهارت سفال 20 اردیبهشت ماه به مدت سه روز در شهرستان گناباد و روستای مند برگزار می شود. .

مهدی مروج در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: نخستین جشنواره کشوری مسابقات آزاد سفال از 20 اردیبهشت ماه در شهرستان گناباد آغاز به کار می کند و شرکت کنندگانی از سراسر کشور در سه رشته دوچرخه سواری، نقاشی سنتی مینا و آزاد به رقابت خواهند پرداخت.

این مروج گفت: ثبت نام این مسابقات که از 20 فروردین ماه آغاز شده و تا 15 اردیبهشت ماه ادامه دارد با استقبال گرم شرکت کنندگان در سراسر کشور مواجه شده و حدود 190 هنرمند متقاضی شرکت در این جشنواره شده اند که در نهایت با امضای 134 نفر موافقت شد. برای مسابقه .

وی افزود: از مجموع 134 شرکت کننده، 112 نونهالان از استان های مختلف از جمله تهران، مازندران، کرمان، اصفهان، همدان، هرمزگان، ایلام، فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی و … در این مسابقات شرکت کردند.

مروجین می گویند از اساتید با تجربه در زمینه سرامیک برای داوری این مسابقات دعوت شده است و خاطرنشان کردند: 36 نفر در دوچرخه سواری، 48 نفر در نقاشی سنتی زیر مخمر و 50 نفر در رشته آزاد به رقابت خواهند پرداخت.

رئیس مرکز آموزش فنی حرفه ای گناباد حمایت از صنایع کوچک در حوزه سرامیک، کشف استعدادهای حرفه ای در حوزه سرامیک و ایجاد فرصت های مناسب برای مهارت آموزی در این حوزه را ترویج و ترویج فرهنگ آموزش و شناسایی نخبگان و استادان ماهر برشمرد. . وی افزود: برگزاری این مسابقات با حضور هنرمندان سرامیک از سراسر کشور فرصتی بی نظیر برای تبادل اطلاعات فنی، مهارت ها و تجربیات حرفه ای بین صنعتگران و صنعتگران این رشته است و این صنعتگران از مزایای یکدیگر بهره مند خواهند شد. تجربیات همراه با رقابت سالم.”

روستای مند گناباد یکی از قطب های تولید سفال در کشور است

وی همچنین درباره قدمت سفال مند گناباد توضیح داد: روستای مند گناباد یکی از قطب های تولید سفال در کشور است که به گفته مورخان و کارشناسان میراث فرهنگی قدمت سفال مند گناباد بین 3 تا 5 هزار سال است.

وی افزود: در دهه گذشته سفالگری این منطقه مورد بی توجهی قرار گرفته است، اما خوشبختانه در سال های اخیر با توجه به رشد مشاغل خانگی، سفالگری احیا شده است و هم اکنون 28 تا 35 کارگاه در حال فعالیت دارم. روستای مند «در دورترین نقاط شهر نیز کارگاه های تخصصی رنگ و چرخ دستی داریم.

مروج درباره نحوه برگزاری مسابقات گفت: افتتاحیه مسابقات در 20 اردیبهشت جلسه توجیهی و در روز سوم مراسم اختتامیه برگزار و برگزیدگان معرفی خواهند شد.

وی یادآور شد: علاوه بر ارگان‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی بسیاری در برگزاری این مسابقات چه در حوزه مالی و چه در حوزه حمایتی کمک کرده‌اند و ما تمام تلاش خود را برای برگزاری به بهترین شکل ممکن انجام داده‌ایم.

گفتنی است روستای مند در 3 کیلومتری شمال شرق گناباد از قدیم الایام مهد تولید سفال بوده و به گفته باستان شناسان حداقل چند بار سفال در این منطقه رواج داشته است. هزاره سوم قبل از میلاد؛ امروزه بازار سفال و کارگاه‌های سفال آن یکی از جاذبه‌های گردشگری گناباد است و کیفیت خوب، رنگ‌های متنوع و اصالت در نقش‌ها و طرح‌ها از نقاط قوت سفال گناباد، جذب گردشگر است.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.