گرانفروشی، فروش غیرقانونی و کلاهبرداری از جرایم اقتصادی در خراسان رضوی

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل دستگاه‌های دولتی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از ابتدای اجرای طرح نظارتی تا نیمه اسفندماه، 1200 پرونده وارد شعب دستگاه‌های دولتی شده که به 300 پرونده رسیدگی و مابقی در حال رسیدگی است. بخش کالاهای اساسی شامل گوشت، روغن، برنج و … و بیشتر موارد کالاها و خدمات با هدف افزایش قیمت، فروش غیرقانونی و بی کیفیت است. همچنین بیشترین تخلفات اقتصادی در حوزه گران فروشی، کم فروشی و کلاهبرداری بوده است.

سید مرتضی مدنی در گفت وگو با ایسنا، درباره آماده سازی و برنامه ریزی این اداره کل در ایام نوروز 1401 اظهار کرد: طبق سنوات گذشته این طرح برای پایان سال بررسی شد. بر این اساس دو شیفت کاری قبل و بعد از عید نوروز در ساعات اداری و خارج از ساعات اداری با احتساب روزهای تعطیل فعالیت می کنند.

وی افزود: در این خصوص دستگاه های دخیل در حوزه نظارت اعم از اصناف و … نیز همکاری لازم را دارند. این اقدامات بر مدیریت خراسان رضوی، مدیریت مشهد و فرمانداران سایر شهرستان های استان متمرکز بوده و هماهنگی های خوبی در این زمینه صورت گرفته است. نظارت ها نیز تشدید شده و بسیج آغاز شده است.

مدنی گفت: بازرسی ها عمدتاً در حوزه کالاهای اساسی، پوشاک و خدمات گردشگری بوده است. در حالی که وظیفه سازمان تعزیرات حکومتی استان نظارت و بررسی نیست، با سایر دستگاه ها برای اجرای قانون در محل و اجرای احکام کیفری در صورت لزوم همکاری می کند. در خصوص رسیدگی به انصراف ها، سایر ارگان های دریافت کننده اعلامیه، تلاش کرده اند تا در اسرع وقت به آنها رسیدگی کنند تا بازدارنده باشند.

از ابتدای اجرای طرح نظارتی تا اواسط اسفندماه 1200 پرونده در شعب دستگاه های دولتی تشکیل شده است که از این تعداد 300 پرونده رسیدگی و مابقی در حال رسیدگی است. امید است نتایج پرونده ها تا پایان سال و اواسط فروردین ماه اعلام شود ضمن اینکه نظارت های میدانی قبل از تهیه و توزیع انجام می شود.

مدیرکل سازمان های دولتی خراسان رضوی گفت: در این بخش اطلاع رسانی شده است و در حوزه واحدهای تولیدی و شرکت های توزیع، شرکت های لبنی و برخی کارخانه ها و … پرونده هایی تشکیل شده و برخی از آنها قبلا انجام شده یا در حال انجام است. در حال کار بر روی

وی افزود: اطمینان می دهیم که بتوانیم با همکاری سایر دستگاه های ذیربط اقدامات لازم را برای حفظ منافع مردم انجام دهیم و بازدارندگی لازم را برای مقابله با تخلفات داشته باشیم.

خانم مدنی تصریح کرد: بیشترین تخلفات در زمینه کالاهای اساسی اعم از گوشت، روغن، برنج و … و بیشتر موارد کالاها و خدمات با هدف افزایش قیمت، فروش غیرقانونی و بی کیفیت است. علاوه بر این، رایج ترین تخلفات شامل گران فروشی، کم فروشی و کلاهبرداری است.

افزایش جریمه عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور به یک میلیون تومان

مدیر کل شرکت های تابعه دولت خراسان رضوی افزود: درج نکردن قیمت و عدم صدور فاکتور از دیگر تخلفات است. میزان جریمه های این حوزه هم اکنون بیش از 200 هزار تومان است و جریمه ها تاکنون کم بوده و قرار است افزایش پیدا کند تا دیگر شاهد این موارد نباشیم. میزان افزایش جریمه در صورت تایید شورای نگهبان بیش از یک میلیون تومان خواهد بود.

خانم مدنی در خصوص همکاری مردم در گزارش تخلفات واحدهای اقتصادی گفت: مردم در این زمینه همکاری کمتری دارند و بیشتر تخلفات از طریق ادارات گزارش می شود، ارگان ها و سازمان ها در صورت مشاهده تخلف می توانند با شماره 124 تماس بگیرند.

وی در تشریح اقدامات تیم های بازرسی گفت: در حال حاضر ماموریت های بازرسی در تمامی شهرستان ها در حال انجام است و در ایام نوروز فعالیت خواهند کرد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی وظیفه بازرسی و نظارت ندارد، گفت: گشت های تعزیرات حکومتی در ایام نوروز 1401 در اطراف حرم رضوی به منظور استفاده زائران و در سایر نقاط فعال هستند. شهر برای شهروندان همچنین یک تیم فعال در رسیدگی به گزارش های عمومی وجود خواهد داشت.

مدنی در خصوص اجرای گزینه شامل قیمت تولید گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی این موضوع است. رسیدگی به تخلفات در این حوزه به تازگی آغاز شده است که مطبوعات می توانند در ادامه آن را پیگیری کنند. اقدامات خوبی در این زمینه لازم است که در مورد تعدادی از کالاها در حال انجام است.

در صورت عدم وجود قیمت تولید بر روی کالا، سطح جریمه را برای واحد تولیدی افزایش دهید

وی ادامه داد: در این زمینه مقاومت هایی از سوی شرکت های تولیدی وجود دارد. بدون همکاری تولیدکنندگان برای درج قیمت تولیدکننده در کالاها، مجازات ها تشدید می شود، بنابراین تعامل و همکاری بیشتر با تولیدکنندگان نیاز است تا این موضوع در سطح جامعه دیده شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.