کرونا در ایران؛ همچنین کاهش / نظر کمیته علمی در مورد تجویز دوز چهارم واکسن

[ad_1]

یک اپیدمیولوژیست با اشاره به وضعیت کنونی ویروس کرونا در کشور گفت: روند ابتلا به کووید 19 در کشور ما همچنان رو به کاهش است که نشان می دهد تعداد موارد درمان سرپایی پس از تعطیلات نوروز افزایش یافته است و بیشتر به دلیل افزایش مراجعات است. نه افزایش عفونت.”

دکتر مسعود یونسیان در گفت وگو با ایسنا وی با اشاره به مهمترین جنبه های چرخه گوش در جهان گفت: باید توجه داشت که صحبت از دو اصطلاح است، یک طرف یا گونه و دیگری زیرگونه یا زیرگونه یا به عبارتی زیرگونه یا زیرگونه. دیگری، واریاسیون دیگر و فرعی دیگر.» از این منظر، وجه غالب در کشور ما و در همه جای دنیا، اُمیکرون است. اکنون Omicron دارای جنبه‌های فرعی است که از این نظر، چه در ایران و چه در سراسر جهان، زیرشاخه‌های غالب Omicron BA2 هستند.

وی افزود: در عین حال اصطلاحی هم داریم که یک نوع ترکیبی یا فرعی است. در این پدیده، اگر دو سویه ویروس مختلف با هم ترکیب شوند، یک متغیر اضافی تشکیل می شود. به عنوان مثال، ترکیب دلتا و اومیکرون می تواند منجر به ایجاد گونه یا زیرگونه دیگری شود که این اتفاق افتاد. حال بسته به اینکه ویروس هیبریدی جدید چقدر با گونه قبلی از نظر عفونت‌پذیری، شدت بیماری، پاسخ به واکسیناسیون، پاسخ به درمان، پاسخ به روش‌های پیشگیری، میزان پیشرفت در جامعه و غیره برای یک گونه متفاوت باشد. یا زیرگونه هایی که از آن صحبت می کنیم. بنابراین، اگر این ویروس هیبریدی جدید در این عوامل با ویروس قبلی تفاوت زیادی داشته باشد، سازمان بهداشت جهانی می تواند نام جدیدی را به عنوان سویه یا گونه برای آن تعیین کند.

اما اکنون زیرمتغیر XD که حاصل Emicron و Delta است یا XE که حاصلضرب BA1 و BA2 است و XF که حاصلضرب دلتا و BA2 است تعیین نشده است. نام خاصی و هنوز متغیر در نظر گرفته می شود.» بنابراین، این متغیرهای ثانویه هنوز از سوی سازمان بهداشت جهانی نگران کننده تلقی نشده اند و تفاوتی در شدت آنها مشاهده نشده است. البته در XE گزارش شده که آلودگی آن 5 تا 10 درصد بیشتر است اما اگر آلودگی آن نقش زیادی داشت باید در هفته های اخیر افزایش می یافت، اینجا اینطور نشد.

اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با کرونا ادامه خواهد داشت

وی گفت: با وجود این شرایط، نمی‌خواهیم احتیاط‌ها و روش‌های خود از جمله شناسایی موارد، فاصله‌گیری، استفاده از ماسک و غیره را کنار بگذاریم. همه اقدامات احتیاطی باید همچنان بررسی و رعایت شود.» اگرچه برخی از کشورها مدعی هستند که از نظر کنترل هاله به وضعیت نسبتا باثباتی رسیده‌اند، اما باید توجه داشت که تا زمانی که وضعیت تثبیت نشده و در سطح جهان ادامه پیدا نکند، نمی‌توان از حذف یا کنترل کامل همه‌گیری صحبت کرد. بنابراین ما هنوز به مرحله حذف همه‌گیری کووید-19 نرسیده‌ایم، اما در مرحله بسیار شکننده‌ای قرار داریم و تشدید همه‌گیری می‌تواند با برخی مداخلات که تسهیل می‌کند، بازگردد. در عین حال اتفاق جدیدی نیفتاد.

وضعیت هاله داخلی همچنان رو به کاهش است

چرا تعداد بیماران سرپایی بعد از تعطیلات نوروزی افزایش یافته است؟

یونسیان در خصوص وضعیت اپیدمی کنونی کشور گفت: روند ابتلا به کووید 19 در کشور ما همچنان رو به کاهش است که نشان می دهد تعداد موارد درمان سرپایی بعد از تعطیلات نوروز بیش از تعداد جابجایی ها افزایش یافته است. افزایش میزان بروز.» زیرا اگر تعداد موارد افزایش پیدا کند، افزایش بستری شدن در بیمارستان باید تا زمانی که نزدیک‌تر می‌شویم نشان دهد. اواسط ماه مه. بنابراین به نظر می رسد همچنان در حال کاهش هستیم و افزایش بیماران سرپایی بعد از تعطیلات نوروزی نه به دلیل افزایش عوارض بلکه به دلیل افزایش مراجعات است.

چه کسانی باید دوز چهارم واکسن کرونا را دریافت کنند؟

دبیر کمیته تحقیقات و اپیدمیولوژیک کمیته علمی کشوری مبارزه با کووید 19 درباره نظر کمیته علمی در مورد وضعیت دوز چهارم واکسن کرونا گفت: یا از مایعات و تزریقات داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی برای سالمندان و برای گروه های دیگر استفاده کنید. ، آره. هنوز هیچ توصیه ای برای یک دوز از چهار واکسن کرونری وجود ندارد.

چه زمانی “همه گیری قرن” پایان می یابد؟

وی درباره پایان بیماری همه گیر مانند کرونا گفت: نام همه گیری روی آن است و به معنای جهانی شدن است. می توان گفت که بیماری کووید 19 در سراسر جهان کنترل شده است. تا زمانی که حتی در یک کشور شاهد فراز و نشیب‌ها هستیم، نمی‌توانیم بگوییم که همه‌گیری تمام شده است. یک بیماری همه گیر زمانی پایان می یابد که ما به سطوح نسبتاً ایستا و پایین همه گیر در همه جای دنیا برسیم. اکنون، چه با واکسیناسیون یا با جهش در خود ویروس، می‌توانند توانایی آن را در ایجاد بیماری کاهش دهند. به عنوان مثال، تا زمانی که این اتفاق در سراسر جهان رخ ندهد، می‌توان گفت که همه‌گیری را در کشور خودمان تحت کنترل داریم، اما نتیجه آن به از بین رفتن اپیدمی در همه زمینه‌ها و همه کشورها بستگی دارد. پیش بینی خوش بینانه این است که در سال 2022 به پایان همه گیری خواهیم رسید و آن را تحت کنترل خواهیم گرفت. البته، تا جایی که امروز می دانیم، اگر قرار باشد با نرخ پایین واکسیناسیون در کشورهای توسعه نیافته اتفاقی بیفتد، این غیرعادی نیست و همه معادلات ما ممکن است به هم بخورد. این پیش بینی نباید رفتار ما را تغییر دهد و باید از پروتکل های مراقبت های بهداشتی پیروی کنیم. زیرا وضعیت بین دو قله همیشه شکننده است و تجربه نشان می دهد که موج جدیدی به راحتی شکل می گیرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.