پیش نویس قطعنامه آمریکا علیه حمله روسیه وتو شدشورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه ای را در محکومیت حمله روسیه به اوکراین با رأی منفی روسیه تصویب نکرد.

به گزارش اسکای نیوز، پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در نیویورک به رای گذاشته شد، بار دیگر بر تعهد اوکراین به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید می کند و این اقدام را «تجاوز اوکراین» می خواند، روسیه نقض صلح و امنیت است. بین المللی.

پیش نویس قطعنامه تهیه شده توسط ایالات متحده قبل از ارائه به شورا مورد بازنگری قرار گرفت و از عبارت “متاسفم” به جای “محکومیت” برای حمله روسیه استفاده شد.
با این حال، روسیه، یکی از اعضای دائم شورای امنیت، وتو کرد.

پیش‌نویس قطعنامه از مسکو می‌خواهد همه نیروها را فورا، بدون قید و شرط و بدون قید و شرط از اوکراین خارج کند.

پیش نویس قطعنامه خواستار توقف فوری استفاده روسیه از زور علیه اوکراین و اجتناب از هرگونه تهدید یا استفاده غیرقانونی از زور علیه هر کشور عضو سازمان ملل است.

چین، امارات متحده عربی و هند از میان 15 عضو شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه رای مثبت ندادند.

وتو به این معنی است که رای منفی هر یک از اعضای دائم شورای امنیت – چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده – از تصویب قطعنامه جلوگیری می کند.

امارات متحده عربی و هند – که مواضع آنها قبل از نشست شورای امنیت نامشخص بود – مانند چین از رای دادن خودداری کردند.

این قطعنامه علاوه بر محکومیت تهاجم روسیه به اوکراین و خواستار خروج نیروهای مسکو، از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می خواهد که «به رسمیت شناختن مناطق جدایی طلب دونتسک و لوهانسک» در شرق اوکراین را پس بگیرد.

اکنون پس از وتوی روسیه، ایالات متحده اعلام کرده است که این قطعنامه به مجمع عمومی 193 عضوی سازمان ملل ارائه خواهد شد. پرونده روسیه حق وتو نخواهد داشت.

این قطعنامه یادآور اقدام مشابه آژانس سازمان ملل متحد پس از الحاق کریمه توسط روسیه از اوکراین در سال 2014 است.

در آن زمان شورای امنیت قطعنامه ای را در مخالفت با همه پرسی تعیین وضعیت کریمه تصویب کرد و از کشورها خواست این همه پرسی را به رسمیت نشناسند. پیش نویس قطعنامه 13 رای موافق، چین رای ممتنع و روسیه را وتو کرد.

سپس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با 100 رای موافق و 11 رای مخالف قطعنامه ای را تصویب کرد و همه پرسی را لغو کرد.

برخلاف شورای امنیت، قطعنامه های مجمع عمومی ضمانت اجرایی ندارند.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.