پیش بینی سفر 10 میلیون زائر به مشهد مقدس در نوروز 1401ایسنا/ خراسان رضوی معاون هماهنگی و مدیریت امور زیارتی استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به تقارن نوروز 1401 با عید سعید فطر، پیش بینی می شود در نوروز امسال بین 8 تا 10 میلیون زائر به مشهد مقدس بیایند.

حجت گنابادی نژاد در گفت وگو با ایسنا، در خصوص برنامه استانداری خراسان رضوی برای نوروز 1401 و استقبال از زائران، اظهار کرد: امکان بازدید 8 تا 10 میلیون زائر و گردشگر در نوروز 1401 در مشهد را در نظر بگیرید، همه برنامه های ما بر اساس برنامه ریزی های انجام شده است. این «داشتن تعداد مناسب زائر با رعایت کلیه فرآیندهای بهداشتی. تمام امکانات در خدمت رسانی به زائران به نحو احسن می باشد.

وی نحوه کنترل کارت واکسیناسیون تمامی مسافران ورودی را بیان کرد: پایانه های مسافربری و سیستم های ریلی، راه های هوایی و همچنین امکانات اقامتی به سیستم مرکزی متصل است تا خدمات رسانی به افراد واکسینه شده امکان پذیر نباشد. اگر ستاد مبارزه با کرونا تدابیر دیگری برای کنترل کرونا بیندیشد، در نظر داریم امکانات لازم برای انجام آن را فراهم کنیم.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زیارتی استانداری خراسان رضوی درباره نگرانی از تجمعات ناگهانی و چند روزه زائران در مشهد به ویژه در نیمه شعبان تا تغییر فصل گفت: موظفیم تمامی الزامات ستاد کرونا را رعایت کنیم. بایت کورونا در این مدت مسئولیت تمامی نگرانی ها با ستاد مرکزی کرونا را بر عهده دارد. با توجه به مناسبت های ماه رجب، شعبان و تداوم آن تا آغاز ماه مبارک رمضان، پیش بینی ما این است که نوروز امسال طولانی تری داشته باشیم. بنابراین می توانیم بیش از چند روز جمعیت زیادی داشته باشیم و به مناسبت های مختلف حضور زائران گسترده شود.

گنابادی نژاد گفت: اعیاد سوم، چهارم و پنجم شعبان 10 روز مانده به شروع سال جدید و نیمه شعبان 2 روز مانده به تحویل سال است. این مناسبت ها ممکن است بار جمعیتی خاص خود را داشته باشد و به همین دلیل تراکم زائران در نوروز 1401 توزیع می شود.

وی در خصوص بهره برداری از واحدهای اسکان غیررسمی نیز گفت: از آنجایی که باید برای شرایط مختلف آمادگی لازم را داشته باشیم، تمامی ظرفیت های مختلف را در شرایط عادی به ویژه در شرایط عادی شناسایی کرده ایم که منحصر به فرد و بحرانی است تا بتوانیم از امکانات موجود به تناسب استفاده کنیم. هر موقعیت برای موارد خاص نیز انتظار می رود از ظرفیت موارد غیرعادی به عنوان واحدهای غیررسمی استفاده شود.

معاون هماهنگ کننده و اداره امور زیارتی خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا نوروز 1401 می تواند بخشی از زیان های اقتصادی و گردشگری مشهد را جبران کند، گفت: در مشهد سر سفره امام رضا(ع) هستیم و عبادتگاه را متبرک می کنیم. زیارت اقتصاد گردشی مشهد. از زمان وقوع طوفان، اقتصاد گردشگری مشهد دچار محدودیت های زیادی شده است، اما طبیعتا نمی توان انتظار داشت که در این مدت محدود بخشی از خسارت ها جبران شود.

گنابادی نژاد افزود: همچنین باید برنامه ریزی کنیم که علاوه بر مشکلات مالی، ظرفیت های آموزشی و فرهنگی و نیازهای اجتماعی افراد داخل و خارج از کشور که در طول سال از فرصت زیارتی برخوردار هستند، برنامه ریزی کنیم چرا که اگر در ایام دیگر شاهد حضور زائران باشیم. سال در اگر در مشهد باشیم جدای از کارهای آموزشی، معنوی، فرهنگی، اجتماعی شاهد رونق اقتصادی و تجاری در این شهر خواهیم بود.

افزایش پارکینگ در محدوده مرکزی شهر مشهد در دستور کار این شهر قرار گرفته است

وی در خصوص تاکید آستان قدس رضوی بر تامین پارکینگ برای زائران افزود: مسئولیت محوری این امر بر عهده شهر مشهد است. تاکید ویژه شهردار مشهد بر افزایش پارکینگ در محدوده مرکزی شهر مشهد در دستور کار قرار گرفت و پیش بینی می شود ظرفیت ها افزایش چشمگیری داشته باشد.

معاون هماهنگ کننده و مدیر امور زیارتی خراسان رضوی ادامه داد: در گذشته فعالیت های خوب و متنوع فرهنگی داشته ایم و نیروهای خدمات زیارتی آموزش دیده ایم. من شخصاً از رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی خواستم که بر روی موضوعات آموزشی کارگزاران خدماتی که با تعامل شهری، میراث فرهنگی، اتحادیه های صنفی و سازمان های مردم نهاد ایجاد شده است، تمرکز کند. .

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.