پیش بینی اقامت 250 هزار نفری در مشهد در عید سعید فطرایسنا/ خراسان رضوی معاون هماهنگی امور زیارتی استانداری خراسان رضوی از پیش بینی اقامت بیش از 250 هزار نفر در عید سعید فطر در مشهد خبر داد.

حجت گنابادی نژاد در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت ورود زائران در عید فطر اظهار کرد: ورود زائران به مشهد مقدس در عید فطر از نظر آماری قابل پیش بینی نیست اما با توجه به افزایش روز عید فطر e -تعطیلات به یک هفته افزایش یافت، وضعیت عروق کرونر بهبود یافت. کمبود آب و هوا و سفر در 2 سال گذشته و نوروز 1401 پیش بینی ما این است که در عید سعید فطر با تعداد قابل توجهی از زائران مواجه باشیم.

وی در خصوص اسکان زائران در مشهد افزود: بر اساس گزارشی که از اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی دریافت کردیم، ظرفیت واحدهای اقامتی در مشهد در حال نهایی شدن است. همکاران ما در اداره میراث فرهنگی، دولت و آموزش و پرورش به دنبال ایجاد ظرفیت اضافی برای میزبانی از زائران بودند. بیش از 250 هزار نفر شب اقامت دارند، ظرفیت اسکان در مشهد برای عید سعید فطر پیش بینی شده است که از این تعداد 118 هزار نفر شامل واحدهای رسمی است.

معاون هماهنگی امور زیارتی استانداری خراسان رضوی در خصوص تصویب دیدار استاندار خراسان رضوی با وزیر میراث فرهنگی گفت: در این جلسه سه موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از آنجایی که در تمام ایام سال پذیرای زائران مشهد مقدس هستیم و دبیرخانه ستاد خدمات گردشگری استان به طور منظم فعالیت می کند، از وزارت میراث فرهنگی درخواست کرده ایم که حمایت جدی تری از ستاد خدمات گردشگری استان خراسان رضوی داشته باشد.

گنابادی نژاد تصریح کرد: پس از تصویب شورای ملی زیارت و نظارت بر اختلافات بین اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و سایر دستگاه ها در این جلسه بررسی شد تا این موضوع سریعتر حل شود. قول عزت الله ضرغامی برای حل مشکلات همچنین در نظر گرفته شده است که یک گروه زیارتی در داخل وزارتخانه راه اندازی شود تا به امکانات زیارتی وزارت میراث فرهنگی بیشتر توجه شود.

باید برنامه ای برای غنی سازی اوقات فراغت زائران در خارج از معبد وجود داشته باشد

وی در خصوص سمپوزیوم شهرهای زیارتی شهرهای زیارتی با افق های تولیدی دانش بنیان که توسط مشاوران و پژوهشگران شرکت فناور ارائه شد، خاطرنشان کرد: رویکرد ما مبتنی بر تولید دانش بنیان در حوزه زیارتی و فرهنگی است. بخشی از تامین نیاز زائران بازگشتی با خدمات و حمایت های فرهنگی است که در این زمینه باید از ظرفیت نهادها و فناوری های فرهنگی استفاده کنیم. بیشتر اوقات زائران در خارج از حرم سپری می شود. همچنین باید برای غنی سازی اوقات فراغت زائران در خارج از حرم رضوی برنامه ریزی شود.

گنابی نژاد تصریح می کند: شرکت های دانش بنیان ایده ای به نام پارک های موضوعی و تمدن داشتند و گزارشی از آنچه در دنیا مورد استفاده ادیان و مذاهب مختلف است ارائه شد. امیدوارم بتوانیم از این ظرفیت ها برای رفع نیاز زائران مشهد و اطراف استفاده کنیم.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.