پیامدهای شکست طالبان در تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

[ad_1]

یک دیپلمات سابق کشورمان خاطرنشان کرد: اگر طالبان در سیاست های خود تجدید نظر نکنند و اقوام را وارد حکومت نکنند، با مقاومت مردم مواجه خواهند شد. بهتر است طالبان از این فرصت استفاده کنند و با قبایل صحبت کنند و آنها را در حکومت مشارکت دهند.

محسن روحی صفت در گفت وگو با ایسنا، با ارزیابی پیامدهای شکست طالبان در تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، گفت: اتفاقی که در افغانستان افتاد همه را شوکه کرد. خود طالبان در چنین مرحله ای تمایلی به قدرت گرفتن ندارند و از سوی جناح های مختلف در اپوزیسیون فشار وارد می شود و آنها تمایلی به مبارزه ندارند.

وی افزود: در چنین شرایطی طبیعی است که هم طالبان و هم مخالفان در وضعیت بی ثباتی و شوک قرار بگیرند تا به خود بیایند و به تدریج وضعیت را درک کنند. طالبان همچنین باید بدانند که حکومت داری آنطور که آنها فکر می کنند آسان نیست و انتظاراتی در جامعه وجود دارد که باید برآورده شود.

دیپلمات سابق کشورمان همچنین اظهار داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی در افغانستان، زمستان معمولا معتدل است، اما با آمدن بهار، قابلیت جابجایی بین گروه ها بیشتر می شود. در واقع، اگر طالبان در سیاست خارجی خود تجدید نظر نکند و همه اقوام را درگیر کند، با مقاومت مواجه خواهد شد.

روحی صفت افزود: اگر مردم در ماه اوت که طالبان به قدرت رسیدند وارد جنگ نشدند، یکی از دلایل آن شکاف عمیق بین مردم و حکومت بود و حاضر نبودند خود را فدای حکومت کنند. باز هم، اما اکنون مردم محدودیت هایی دارند.» آنها جامعه را بهتر درک می کنند و این احتمال وجود دارد که اگر یک حکومت عادلانه و فراگیر ایجاد نشود، دست به کار خواهند شد.

دیپلمات سابق کشورمان در افغانستان همچنین تصریح کرد: نکته مهم این است که مردم بدانند دستیابی به راه حل از راه های مسالمت آمیز بسیار مناسب تر و احتمالاً راه بازتر از جنگ است. گروه های قومی.» به دولت بپیوندید، به حقوق زنان و اقلیت ها احترام بگذارید.

وی در پایان گفت: اگر طالبان از این اطلاعات استفاده کنند و از ابزارهای مشروع در حکومت استفاده کنند، به نفعشان است و اگر نه، سال آینده شاهد یک سال تغییر در افغانستان خواهیم بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.