ویژگی های یک خانه سالمندان خوب

[ad_1]

در حالی که این کشور حدود 8.5 میلیون سالمند دارد، حدود 0.3٪ در مراکز جمعیتی زندگی می کنند. بنابراین بررسی وضعیت مراکز اقامتی سالمندان یکی از موضوعات مهم در این زمینه است و در این راستا یکی از سوالات مطرح شده ویژگی های سالمندان است، مرکز نگهداری سالمندان خوب چیست؟

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار منتشر شده از سوی دبیرخانه شورای ملی سالمندی، جمعیت سالمند ایران در سال 1355 حدود 5 درصد بوده و 43 سال طول کشید تا این جمعیت در سال 1398 به 10 درصد برسد، اما پیش بینی ها حاکی از آن است که در شرایط منحصر به فرد جهانی، تنها در 23 سال گذشته سال ها یعنی از سال 1398 تا 1421 جمعیت سالمندان بین 10 تا 20 درصد افزایش می یابد.

از سوی دیگر، بررسی وضعیت واقعی جمعیت سالمند نشان می‌دهد که نرخ جمعیت سالمندان 10.2 درصد است، بنابراین کل کشور در حال حاضر حدود 8 میلیون و 500 هزار سالمند دارد. حدود 83 درصد سالمندان کشور در فاز سالم ارزیابی می شوند، 5 درصد سالمندان ایران به بیماری های جدی مبتلا هستند و 11 درصد سالمندان کشور از کار افتاده اند، بنابراین توجه به پرستاری ضروری است. خانه بسیار مهم است .

یکی از محیط هایی که برخی از سالمندان به دلایل مختلف در آن زندگی می کنند خانه های سالمندان است و در حال حاضر حدود 0.3 درصد از سالمندان در خوابگاه ها زندگی می کنند، بنابراین وضعیت مراکز نگهداری بسیار پایین است، مراقبت روزانه از سالمندان یکی از مهم ترین مسائل است. در این منطقه ما

اگرچه به دلیل فرهنگ بالای کشور، این مراکز چندان توسعه نیافته و مردم تمایل دارند سالمندان را در خانه و در کنار خانواده خود نگهداری کنند، اما برخی از خانواده ها به دلیل شرایط خاص ممکن است نتوانند از اعزام سالمندان به این مراکز اجتناب کنند. این مراکز مراکز همچنین باید به عنوان بخشی از محیط دوستدار سالمندان در کنار شهرها، روستاها و خانه های دوستدار سالمندان در نظر گرفته شوند.

در این زمینه، این سوال مطرح می شود که یک مرکز نگهداری خوب از سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟ سازمان بهزیستی کشور به عنوان مسئول تهیه و نظام‌مندسازی استانداردهای مراکز نگهداری سالمندان، ضوابط مرکز مطلوب سالمندان را تعریف و به متقاضیان تأسیس مرکز ابلاغ می‌کند.

این شاخص بر جنبه های فیزیکی، غیر مادی و عملکردی مراکز تمرکز دارد، اما علاوه بر معیارهای فوق، موارد دیگری نیز برای یک مرکز مراقبتی خوب برای تامین ایمنی و آسایش روحی و روانی لازم است. برای افراد مسن؛ یک مرکز مراقبت خوب دارای کادری متخصص و مجرب است، بیمه شده است و ساختار هماهنگی دارد که سطوح مختلف مراقبت را ممکن می سازد.

در یک مرکز مراقبت خوب، هرکس فضای مخصوص به خود را دارد تا احساس راحتی و تنهایی کند و بدون مزاحمت با دیگران و اعضای خانواده ملاقات کند. در یک مرکز مراقبت خوب، کلیه خدمات اجتماعی، پزشکی و توانبخشی به ساکنین ارائه می شود. یکی از عناصر کلیدی مراقبت خوب در مراکز مراقبت، حق تصمیم گیری و اعمال کنترل بر زندگی شخصی ساکنین است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.