ویروسی که 90 درصد از بزرگسالان جهان را مبتلا می کند

[ad_1]

ویروس اپشتین بار (EBV) یک ویروس رایج است که باعث “مونونوکلئوز عفونی” یا “تب سل” می شود.

به گزارش ایسنا، این ویروس فقط انسان را مبتلا می کند. ویروس اپشتین بار یکی از اعضای خانواده “ویروس هرپس” است و به عنوان ویروس هرپس انسانی 4 یا HHV-4 نیز شناخته می شود.

تخمین زده می شود که تا 90 درصد از جمعیت بزرگسال جهان به ویروس اپشتین بار آلوده هستند، اما بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس هیچ علامتی از ویروس را تجربه نمی کنند. بسیاری از افراد نیز در دوران کودکی یا نوجوانی به این ویروس مبتلا می شوند.

طبق آمار، حدود نیمی از جمعیت ایالات متحده تا سن 5 سالگی به ویروس اپشتین بار مبتلا می شوند، بقیه بیشتر در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی به این ویروس مبتلا می شوند.


افرادی که در کودکی به این ویروس مبتلا شده اند هیچ نشانه ای از عفونت نشان نمی دهند. با این حال، افرادی که در نوجوانی یا بزرگسالی آلوده می شوند، می توانند به مونونوکلئوز عفونی مبتلا شوند.

به گفته پایگاه داده آدا، شایع ترین علائم مونونوکلئوز عفونی ناشی از ویروس اپشتین بار عبارتند از گلودرد شدید، تب که معمولاً با لرز همراه نیست، خستگی شدید، غدد لنفاوی متورم شده و سردردی که ممکن است برای چندین ماه ادامه داشته باشد. علائم کمتر شایع شامل بدن درد، بثورات پوستی یا سرفه است.

علاوه بر این، پس از پایان عفونت اولیه، ویروس در بدن پنهان می ماند.

درمان مونونوکلئوز عفونی، که اغلب توسط EBV نیز ایجاد می شود، شامل درمان علائم و نظارت بر عوارض است.

عوامل خطر مونونوکلئوز عفونی

ویروس اپشتین بار بسیار مسری است و به ویژه در میان بزرگسالان دبیرستانی و دانشگاهی شایع است.

ویروس عامل بیماری از طریق تماس با مایعات بدن آلوده به ویژه بزاق منتقل می شود. بنابراین برخی از راه های انتقال این ویروس عبارتند از:

* مسواک مشترک

* ظروف و کارد و چنگال را به اشتراک بگذارید، به خصوص اگر در فاصله زمانی بین استفاده شسته نشوند.

سرفه و عطسه می کند

* پیوند عضو یا انتقال خون از اهدا کننده آلوده به ویروس اپشتین بار

کودکان خردسال همچنین می توانند با گذاشتن اسباب بازی هایی در دهان خود که با بزاق آلوده کودک یا مراقب دیگری که بزاق آلوده دارد، آلوده شوند.

افرادی که ویروس را در بدن خود دارند می توانند آن را به دیگران منتقل کنند حتی اگر خودشان هیچ علامتی نداشته باشند. دوره نهفتگی از عفونت تا شروع علائم طولانی است و ویروس می تواند تا هشت هفته بدون هیچ علامتی در بدن باقی بماند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.