واکنش به حاشیه کار داور «عصر جدید».

[ad_1]

در روزهای اخیر که جنجال بر سر زبان فارسی به پایان رسیده و زبان شناسان، برعکس، به زبان شناسان و سخنرانان توصیه می کنند که در خانه به زبان مادری و گویش خود صحبت کنند، ممتحن «عصر جدید» به شرکت کنندگان در خواندن گفت: اگر خواستید. به هنگام آواز خواندن در شهرهای بزرگ، مجبور بود لهجه خود را “فراموش کند” و البته به او توصیه می کرد که در زادگاهش بماند.

به گزارش ایسنا، اخیراً بازنشر حرفه‌ای یک چهره هنری برای یک گوینده («پسر چوپان») با صدای او واکنش‌ها و انتقادهایی را در فضای مجازی برانگیخته است.

ماجرا از این قرار است که در یکی از برنامه های اخیر «عصر جدید» که توسط احسان علیخانی در شب نوروز 1401 از شبکه سه پخش شد و امین حیایی، مجید اسماعیلی، کارن همایونفر و ژاله صامتی به عنوان ممتحن حضور داشتند. . ژاله صامتی که به عنوان یک بازیگر شناخته می شود و نه متخصص در زمینه زبان و گویش، پیش از اجرای یکی از شرکت کنندگان در این نمایش که هنرنمایی خود را در صنعت موسیقی به نمایش گذاشت و برخی از داوران از او تعریف کردند. نمایشی بکر و الهام گرفته از طبیعت، در “شما می آیید اینجا، یعنی اول باید کلاس اسپیکینگ راه اندازی کنید، لهجه را فراموش کنید، می توانید صحبت کنید، باید کتاب بخوانید، باید ادبیات بدانید، باید شعر بدانید. ،” او گفت. این رسمی نیست…”

واکنش به اقدامات غیرقانونی داور

این سخنی کوتاه پس از مدت کوتاهی است که با ظهور برخی رسانه های خارجی، اختلاف نظر در مقایسه زبان فارسی با زبان های بومی و قومیتی وجود داشت که در گذشته گاه به بحث هایی می انجامید که شکل دیگری به خود می گرفت و به نتیجه می رسید. چنین هشتگ هایی برابر “مونوفرسی” . و صفحه فارسی العربیه در توییتر یک لینک کمپین توییتری با عنوان “رنج برای زبان مادری با هشتگ #منوفرسی” به اشتراک گذاشت و سپس خاکستر یک ماجراجویی قدیمی دوباره تا بی بی سی فارسی شعله ور شد. چشمانم را به داستان باز کردم

او به این ترتیب به اجرای شرکت کننده «عصر جدید» واکنش نشان داد. یکی از زبان شناسان او می‌گوید: «اگر در زندگی‌اش دو کتاب خوب زبان‌شناسی می‌خواند، آنقدر مزخرف نمی‌گفت که «لهجه شما فراموش شود». “یا اگر مدارس ما چهار چیز مفید و علمی در مورد آموزش زبان می دانستند، همه آنها یک گویش داشتند، از جمله لهجه خودشان، و هیچ کدام به طور خاص. برتر از سایر لهجه ها.”

واکنش به اقدامات غیرقانونی داور

همچنین کاوه فیض الله، مترجم او در پاسخ نوشت: «شجریان نامه ای نوشت که در ابتدای کنسرت بم خواند. آنجا متوجه شدم چقدر مشهدی دارد و این یکی از نقاط قوت او در خوانندگی است. اگر این صدا نبود، برخی از کارهای او مانند غزل در دود عطار یا آلبوم شب، سکوت، کویر اینقدر جادویی نبود.

یوسف سعادت، زبان شناس تاریخی زبان های ایرانی وی در آخرین توییت خود گفت: مردم باید به لهجه های مختلف عادت کنند. خوب است: 1. مجریان رسانه های استانی به زبان های رایج هر استان به گویش های مختلف صحبت کنند.

. مجریان رسانه های استانی در بخش فارسی (حتی در برنامه های رسمی) به زبان فارسی به گویش همیشگی استان صحبت می کنند.

3. شبکه های رادیویی و تلویزیونی ملی سعی می کنند لهجه های فارسی مناطق مختلف ایران و افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان را در برنامه های غیر رسمی خود بگنجانند.

* مردم ایران عادت به شنیدن برنامه های رسمی مانند اخبار با لهجه ای غیر از گویش استاندارد ایرانی ندارند، اما پس از شنیدن گویش فارسی افغانستان و تا حدودی تاجیکستان در #فارسی_فارسی، دیگر کاملاً با آن ناآشنا نیستند. این موضوع.

* این اقدامات به نوبه خود زمینه برخی کینه ها و توهین ها را از بین می برد و ورود افراد بیشتری به جامعه و استفاده از فرصت های اجتماعی را آسان می کند. وقتی او به شنیدن موسیقی، زبان و صدا عادت می کند، شاید بتواند زیبایی این پدیده ها را بهتر درک کند.»

برخی از کاربران فضای مجازی نیز بر این باورند که ویدیوی کامل منتشر نشده از داوری «عصر جدید» در فضای مجازی در این زمینه گمراه کننده است و یکی از آنها نوشت:

واکنش به اقدامات غیرقانونی داور

این قبلا (در گفتگو با ایسنا) عفت امانی محقق و عضو گروه زبان و گویش های ایرانی پژوهشگاه زبان و ادب فارسی وی با انتقاد از “آزار دادن اقوام ایرانی با زبان خود”، گفت: “آسیب زدن به اقوام ایرانی به ویژه با سبک کردن زبان آنها یک بیماری همه گیر است.”

مجید طامه، معاون آموزشی گروه زبان و گویش های ایرانی پژوهشگاه زبان و ادب فارسی وی همچنین گفت که “گویندگان نباید از استفاده از گویش خود خجالت بکشند” و فرهاد قربان زاده، زبان شناس و فرهنگ شناس وی با اشاره به اهمیت حفظ گویش ها در خانواده، به متخصصان زبان پیشنهاد کرد که در خانه با فرزندان خود به زبان و گویش مادری خود صحبت کنند تا این میراث گرانبها به فرزندان خود منتقل شود.

واکنش به اقدامات غیرقانونی داور

پرکاربردترین کلمات کلیدی و کلیدواژه “ژاله صامتی” – توسط ابزار تحلیل برند انجام شده است

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.