هزینه این انتخابات چقدر است؟

[ad_1]

به نظر می رسد شایعه هزینه های میلیاردی برای برگزاری نهمین دوره انتخابات بنیاد مهندسی ساختمان، مسئولان را بر آن داشته تا انتخابات را از کیش به تهران بیاورند، اما به نظر می رسد برگزاری مراسمی در تهران باعث کاهش هزینه ها می شود. با این حال، داشتن زیرساخت های رای گیری آنلاین، مانند انتخابات شوراهای استانی، می تواند منجر به کاهش قابل توجه هزینه ها شود.

به گزارش ایسنا، در سازمان نظام مهندسی ساختمان حاشیه هایی جایگزین متن می شود. طبیعتا ماموریت اصلی این سازمان کمک به رونق صنعت ساختمان است اما به گفته کارشناسان در سال های اخیر عمر مفید ساختمان ها در ایران از 32 سال به 26 سال کاهش یافته است بودن. در حدود 28 سال گذشته، بنیاد سیستم های مهندسی درگیر نزاع های داخلی، غل و زنجیر نظارت رسمی، تأسیس شرکت های حقوقی رسمی، و در برخی موارد، شورش ها بوده است. میلیاردها دلار خرج شده در مجامع یا انتخابات سالانه سازمان اغلب اعتراض نیم میلیونی مهندسان کشور را برمی انگیزد.

هزینه تخمینی از 2 تا بیش از 6 میلیارد تومان

انتخابات نهمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان که قرار بود در 12 اردیبهشت 1401 در جزیره کیش برگزار شود، بار دیگر این سازمان را به نقطه کانونی تبدیل کرد. برخی از رسانه ها هزینه برگزاری این انتخابات را حدود 6.5 میلیارد تومان تخمین می زنند. البته این ادعا از سوی حمزه شکیب، رئیس این سازمان رد شده است. او اخیرا هزینه اسکان مهمان و انتخابات در کیش را پرداخت کرده است از 2 میلیارد تومان صحبت کرد.

هزینه این انتخابات چقدر است؟

به گفته شکیب، 383 واجد شرایط در انتخابات کنونی شرکت می کنند، و آن چیزی نیست که 700 تا 800 نفر شرکت کردند. زیرا در دوره های گذشته اعضای هیات مدیره، بازرسان، شوراهای اجرایی و کمیته های کواترنری نیز حضور داشتند که در این جلسه حضور نداشتند.

با این اوصاف مثلاً 25 نفر از تهران می توانند به عنوان همراه شرکت کنند یا در استان خراسان رضوی امکان حضور 15 نفر بیشتر از افرادی است که امسال اجازه حضور نداشتند.

هزینه تخمینی برای هر نفر 10 میلیون تومان

از سوی دیگر هزینه سرانه حضور هر یک از اعضا در انتخابات جاری 6 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است. هزینه حدود 2 میلیون تومانی بلیط رفت و برگشت، ترانسفر و عوارض شرکت کنندگان نیز به این مبلغ اضافه می شود که اگر روزانه حدود یک میلیون تومان باشد در دو روز انتخابات 2 میلیون تومان می شود. یعنی این انتخابات برای استان ها برای هر نفر حدود 10 میلیون و 700 هزار تومان هزینه دارد. مقدار پول.

امکان تغییر محل برگزاری انتخابات از کیش به تهران

بررسی ها نشان می دهد که استان ها با خزانه خالی مواجه هستند و نمی توانند منابع لازم برای برگزاری انتخابات را فراهم کنند. از سوی دیگر سازمان فشار اعضای خود را پیش رو احساس می کند و طبق توصیه هایی باید انتخابات از کیش به تهران منتقل شود. این خبر هنوز تایید نشده است، اما ممکن است رخ دهد.

البته بعید است که برگزاری مراسم در تهران باعث کاهش هزینه شود. زیرا انتخابات به صورت حضوری برگزار می شود و از نظر هزینه های اسکان، وظایف، سفر و غذا تفاوت چندانی بین کیش و تهران وجود ندارد. اخیراً جلسات فوق‌العاده کمیته ساماندهی سیستم‌های فنی مشترک به صورت آنلاین با حضور اعضای شورای مرکزی و حتی انتخابات شوراهای استانی برگزار شده است و برخی معتقدند که می‌توان از همین زیرساخت‌ها در انتخابات شورای مرکزی استفاده کرد تا هزینه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد. برو پایین.

اما تغییر محل برگزاری انتخابات نظام فنی مستلزم تایید شورای مرکزی است. این مصوبه پس از رایزنی آنلاین اعضا و نگارش گزارش مسعود زریبافان نماینده وزیر در تشکیل جلسات فوق العاده اداره کل مهندسی ساختمان منتشر شد و قرار است انتخابات در کیش برگزار شود. اکنون برای برگزاری انتخابات در تهران نیز باید همین روند را طی کرد.

انتقاد از نحوه انتخاب رئیس سازمان نظام فنی

یکی دیگر از موضوعاتی که این روزها بنیاد نظام های مهندسی با آن مواجه است، انتصاب ناظر این سازمان از سوی وزیر راه و شهرسازی است. در روزهای پایانی سال گذشته، احمد خرم، مدیر سابق نظام مهندسی ساختمان از سوی هیات انتظامی محکوم شد که با صدور رای هیات انتظامی به دلیل این رد صلاحیت در نظام فنی از سمت خود برکنار شد. طبق ماده 11 قانون. اما ماجرا از آنجا جالب می شود که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی حمزه شکیب را به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی کشور منصوب کرده است.

در سال های اخیر مسائل نظام مهندسی ساختمان مورد توجه ویژه رسانه ها و مردم قرار گرفته است. از تعلیق مجوز یکی از مقامات ارشد این سازمان توسط وزیر سابق راه و شهرسازی تا برکناری انتظامی رئیس سازمان نظام مهندسی در دوره کنونی، اما آنچه ذهن دنیای فنی را به خود مشغول کرده است. حلقه این روزها انتصاب ناظر سیستم های مهندسی ساختمان است.

طبق ماده 22 قانون نظام های مهندسی، «شورای مرکزی» دارای هیئت مدیره ای مرکب از یک رئیس، دو منشی اجرایی و دو منشی است که دبیران و دبیران با اکثریت آراء اعضا انتخاب می شوند. «شورای مرکزی» سه نفر را برای وزیر مسکن و شهرسازی پیشنهاد می کند تا رئیس شورا را تعیین کند و وزیر مذکور یک نفر را به عنوان رئیس شورای مرکزی که رئیس شورا نیز هست، معرفی کند. سازمان برتر، اعلام کنید. فرمان اجرایی برای رئیس جمهور مدت تصدی رئیس سازمان سه سال و مدت سایر اعضای هیأت مدیره یک سال بوده و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.

بر اساس این ماده، انتخاب رئیس سازمان ترتیب خاص خود را دارد و حکم رئیس از سوی رئیس جمهور صادر می شود. این در حالی است که به نظر می رسد وزیر راه و شهرسازی اختیارات خود را به حمزه شکیب که از اعضای هیات مدیره این سازمان نیست تفویض کرده است. در پی این انتصاب، مجموعه ای از اقدامات از جمله تشکیل هیأت مدیره مجازی و لغو آیین نامه انتخاب اعضای شورای مرکزی و اختیار تعیین اعضای هیأت اجرایی و داوران به نمایندگان وزیر انجام شد. . و انتخابات شورای مرکزی 22 اردیبهشت برگزار می شود.

هنوز تضاد منافع؟

چالش دیگر این است که موضوع تضاد منافع حل نشده باقی می ماند. در حال حاضر حضور رئیس سازمان نظام های فنی در رسانه ها، همایش ها و نشست های مربوط به انتخابات پررنگ است; شخصی که به تنهایی کاندیدای انتخابات شورای مرکزی است. حضور شکیب در کانون توجهات را می‌توان برای او تعریفی دانست. موضوعی که رقبای آن تا حدودی از آن محروم هستند. یکی از دلایلی که مسعود زریبافان مسئولیت برگزاری انتخابات را به عهده گرفت، تضاد منافع رئیس کل نظام فنی با کاندیدای وی بود و با این توضیحات باز هم منفعت وجود دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.