نیاز به بررسی اشتغال سالانه برای همه مشاغل / جستجوی شغل آنلاین و افزایش مشکلات استخوانی

[ad_1]

با توجه به سرعت و رشد روزافزون این مشاغل، نمی‌توان با ملاحظات ارگونومیک اولیه در آن‌ها سازگار شد و در نتیجه افزایش یافت. مشکلات اسکلتی عضلانی وجود خواهد داشت.

علی صالحی سهل آبادی در گفت وگو با ایسناوی گفت: اجرای سلامت در جامعه را یکی از مهم ترین اهداف سیاست گذاران و در راستای تحقق سلامت همه جانبه دانست و گفت: سلامت شغلی حلقه مهمی است که مهم ترین آن در زنجیره سلامت نقش مهمی ایفا می کند. در تضمین سلامت کارکنان و کارگران.

سلامت شغلی و کاهش آسیب های شغلی

وی افزود: بهداشت حرفه ای وظیفه تامین و ارتقای بالاترین سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کارگران در کلیه مشاغل را بر اساس قوانین و استانداردهای لازم الاجرا اعم از ملی و بین المللی دارد و هدف آن حذف و کاهش مواجهه کارگران با “مضرات شغلی و پیشگیری از خطرات تهدید کننده سلامت”. بررسی و ارزیابی محیط کار، یافتن راه هایی برای سالم تر و بهتر کردن محیط کار و در نهایت کمک به کنترل بیماری و کاهش آسیب های شغلی.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از مهمترین سرمایه های جامعه در دنیای امروز نیروی انسانی شاغل در محیط کار است، گفت: نیروی انسانی نقش مهمی در چرخ اقتصادی جامعه، ارتقای کیفیت زندگی و همچنین تضمین رفاه.» اقتصاد و توسعه پایدار است.

سیاست بهداشت حرفه ای ایران

وی با بیان اینکه در کشور ما سیاست بهداشتی مرتبط با مشاغل در قالب معاینه پزشکی کار وجود دارد، تصریح کرد: راهنمای معاینه بهداشت حرفه ای که توسط مرکز بهداشت حرفه ای و محیط زیست زیرمجموعه وزارت بهداشت تدوین شده است. آموزش، پزشکی. معاینه بهداشت حرفه ای یکی از الزامات نظام مراقبت های بهداشتی حرفه ای و جزء پیشگیری درجه دو از بیماری های شغلی است. طبق ماده 92 قانون کار، انجام آن حداقل سالی یک بار برای کلیه کارکنان مشمول قانون کار الزامی است.

صالحی سهل آبادی خاطرنشان کرد: این بررسی‌ها در حال حاضر توسط مراکز دولتی، شرکت‌های خصوصی و تیم‌های پزشکی مستقر در صنعت و از نظر پوشش خدمات، سلامت نیروی کار در تمامی واحدهای کاری اعم از صنعت، معدن و کشاورزی انجام می‌شود. و مسئول خدمات تشریح کرد: این نوع معاینه در بدو شروع کار، به صورت دوره ای، بازگشت به کار، ترک خدمت و بررسی های ویژه (با توجه به میزان ریسک در محیط کار) انجام می شود.

مدرس گروه بهداشت حرفه ای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم بهداشتی شهید بهشتی با اشاره به قانون کار و تامین اجتماعی یادآور می شود: کلیه کارکنان هنگام شروع به کار باید معاینه بهداشت حرفه ای داشته باشند و کار و هزینه ها متقبل شود. توسط کارمند معاینات بهداشتی برای تشخیص و تشخیص زودهنگام بیماری های شغلی حداقل هر 6 ماه یکبار و حداکثر سالیانه طبق مقررات قانون کار انجام می شود و هزینه های آن بر عهده کارفرما می باشد.

وی با اشاره به قانون مالیات مصوب مجلس افزود: کارفرمایانی که معاینات پزشکی و هر گونه مرکز درمانی در زمینه بهداشت و رفاه کارگران انجام دهند از بخشی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

آقای صالحی سهل آبادی با بیان اینکه شیوع جهانی ویروس کووید 19 شیوه زندگی مردم را تغییر داده است، تصریح کرد: این تغییرات نه تنها بر بخش های روزمره زندگی مردم تاثیر می گذارد، بلکه اقتصاد جهان را با تغییرات بزرگ و کسب و کارهای جدید همراه می کند. افزایش دادن.

استاد مهندسی ایمنی و بهداشت حرفه ای با اشاره به بحران کووید 19 در بازار معاملات روزانه خاطرنشان کرد: حجم خرده فروشی در بسیاری از کشورها کاهش یافته و در عین حال حجم تجارت کاهش یافته است، الکترونیک روند افزایشی را تجربه کرده است و کشور ایران نیز از تاثیرات کرونا بر اقتصاد آنها مستثنی نبوده و شیوع این ویروس توانسته است توسعه تجارت الکترونیکی را در کشور تحریک کند تا متقاضیان بتوانند محصولات مورد نیاز خود را بدون نیاز به خرید خریداری کنند. حضور فیزیکی در مراکز خرید

وی گفت: تجارت الکترونیک در ایران در سال‌های اخیر رشد سریعی را تجربه کرده است و سپس افزایش استفاده از اینترنت و فضای مجازی، کسب‌وکارهای آنلاین راهگشای اقتصاد کشور شده است. هر روز افزایش می یابد، بیماری عروق کرونر قلب و عوارض، کسب و کار اینترنتی بیشتر و بیشتر قابل توجه می شود.

صالحی سهل آبادی با اشاره به اینکه با ظهور دستگاه های دیجیتال قابل حمل در محیط کار و جاهای دیگر، نگرانی دست اندرکاران پزشکی نسبت به تأثیرات این دستگاه ها بر زندگی و سلامت انسان تغییر کرده است، توضیح می دهد: به دلیل استفاده بیش از حد یا بهتر است بگوییم (دستگاه موبایل دیجیتال) مشکلات ارگونومیکی منجر به اختلالات اسکلتی عضلانی و اختلالات در استفاده کنندگان از این دستگاه ها روز به روز در حال افزایش است.

اختلالات اسکلتی عضلانی، مشکلات عمده ارگونومیکی

وی مشکلات اسکلتی عضلانی کاربران را اولین و بارزترین مشکل ارگونومیک مرتبط با استفاده از دستگاه های دیجیتال دستی می داند و می گوید: اینها شامل اختلالات انگشت شست، اختلالات شانه و اختلالات گردن است.

یکی از اعضای دانشکده مهندسی بهداشت حرفه ای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم بهداشتی شهید بهشتی یکی از چالش های اصلی استفاده از این دستگاه ها (دستگاه های دیجیتال دستی) را در یک معضل طولانی مدت عنوان کرد. : کاربر لپ تاپ را روی زانو گذاشته و شروع به کار می کند. چنین وضعیتی اغلب با وضعیت نامناسب، عدم پشتیبانی از قسمت های مختلف بدن همراه است که شروع اختلالات اسکلتی عضلانی را در کاربر تسریع می کند.

گسترش سریع کسب و کارهای اینترنتی و عدم رعایت اصول ارگونومیک

صالحی سهل آبادی با یادآوری همه‌گیری کووید-۱۹ و تغییر ناگهانی ماهیت کار و وظایف در سراسر جهان، گفت: محدودیت‌های سفر و قرنطینه‌های ناشی از این بیماری همه‌گیر باعث شده بسیاری از افراد به انجام تکالیف و تمرین در منزل یا سایر نقاط جهان بپردازند. تنظیمات.” برای کار منحصر به فرد پرداخت کنید. این شرایط به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت عمومی کمک کرده است. با این حال، در حالی که برای بسیاری از کارمندانی که به دنبال تعادل بین کار و زندگی خانگی هستند، این شرایط به خوبی پذیرفته شده و سودمند است، بسیاری دیگر برای سازگاری با تغییرات ناگهانی در شرایط کار و زندگی، کاملاً جدا از سازمان، دشوار است. چالش بزرگی برای آنهاست

او می گوید حرکت فعلی جامعه به سمت دورکاری بدون در نظر گرفتن ملاحظات اولیه ارگونومیک صورت گرفته است. برخط. این چالش ها می توانند در آینده اثرات مخربی مانند آسیب های اسکلتی عضلانی و روانی بر نیروی کار فعال جامعه داشته باشند. در نتیجه توجه به ارگونومی و به کارگیری اصول آن می تواند از بروز این اختلالات جلوگیری کرده، عملکرد را بهبود بخشد و بهره وری را در شرایط خارج از تلفن افزایش دهد.

آموزش کاربران اولین راه برای کنترل خطرات ارگونومیکی است

وی گفت: اولین و کاربردی ترین راه برای کنترل عوامل خطر، آموزش کاربران است. بنابراین هنگام پیاده روی کار با گوشی و تبلت توصیه نمی شود. علاوه بر این، اگر شخصی از هدست استفاده می کند، دستگاه باید حداقل استانداردهای طراحی ارگونومیک را داشته باشد و حتی یک میکروفون نیز داشته باشد تا فرد دست شما را نگیرد.

بعد از هر نیم ساعت کار مداوم 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید

صالحی سهل آبادی با اشاره به اینکه کار مداوم بیش از 30 دقیقه با تلفن همراه، تبلت و سایر دستگاه های دیجیتال قابل حمل توصیه نمی شود، افزود: پس از هر نیم ساعت کار مداوم، باید 5 تا 10 دقیقه استراحت کرد. ” در این حالت فرد باید دستگاه دیجیتال را کنار بگذارد و یک دقیقه حرکات کششی انجام دهد و سپس دو تا سه دقیقه پیاده روی کند.

وی به لحظه ایستادن فرد با استفاده از دستگاه های دیجیتال دستی اشاره کرد و افزود: فرد باید آن را کنار بگذارد تا استراحت کند و پس از یک دقیقه تمرینات کششی در مدت 4 دقیقه بنشیند. بهتر است صندلی با پشتی مناسب انتخاب کنید. اگر مجبور به استفاده طولانی مدت از این نوع دستگاه هستید، بهتر است از لوازم جانبی مناسب مانند هدفون و پد تایپ استفاده کنید.

مدرس گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم بهداشتی شهید بهشتی، خاطرنشان می کند که انواع خاصی از دستگاه های دیجیتال می توانند کوچک باشند و عملکرد را برای فرد دشوار کنند، زیرا می دانید: نمایش کاراکترهای بهتر می تواند بسیار زیاد باشد. وضعیت بدن فرد را بهبود بخشد

پیشگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی با اصول علمی

وی به تعریف ارگونومی پرداخت و اظهار داشت: ارگونومی یا مهندسی عامل انسانی علمی است که هدف آن ایجاد محصولات، ابزار و تجهیزات، محیط های کاری و مشاغل با توجه به توانایی جسمی، ذهنی و روانی با توجه به محدودیت ها و طرح های علایق انسان است.

صالحی سهل آبادی با بیان اینکه هدف این علم در نهایت افزایش بهره وری، سلامت، ایمنی و رفاه و رضایت انسان است، افزود: مهمترین دلیل اهمیت ارگونومی کار در محیط کار حفظ سلامت کارکنان است. کارفرمایان مسئول حفظ سلامت جسمی و روانی کارگران در محل کار هستند. هنگامی که محیط کار بد طراحی شده باشد، کارکنان اغلب با خطرات مختلف، به ویژه آسیب های اسکلتی عضلانی مواجه خواهند شد.

این استاد مهندسی بهداشت حرفه ای با اشاره به اینکه رعایت نکردن اصول ارگونومیک در محیط کار منجر به مشکلات سلامتی می شود، خاطرنشان می کند: عمده مشکلات ناشی از بی توجهی یا بی توجهی به ارگونومی را می توان اختلالات و اختلالات اسکلتی عضلانی ناشی از کار دانست. همچنین بی توجهی به شایستگی کار و فرد، رعایت نکردن اصول ارگونومیک در حمل، حرکات تکراری، وضعیت بدنی نامناسب، چاقی، کم تحرکی فعالیت بدنی، استرس و عوامل روانی و اجتماعی باعث بروز این اختلالات در انسان می شود.

وی با اشاره به اینکه با اعمال اصول ارگونومی در محیط کار می توان این مشکلات را به حداقل رساند یا از آن پیشگیری کرد، می افزاید: درمان و پیشگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی مستلزم به کارگیری راهکارهای مداخله ای موثر مانند ارگونومی، ورزش درمانی و ورزش، رفتار است. برنامه های مراقبت

سیستم ایمنی و بهداشت قوی چیست؟

صالحی سهل آبادی با اشاره به جنبش همه گیر کوید 19، داشتن سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای قوی را برای حفاظت از محیط کار و حفظ ایمنی و سلامت کارگران مهم دانست. این شامل مشارکت و همکاری معنادار دولت ها می شود.» کارفرمایان، کارگران، مدیران بهداشت عمومی و همه مقامات در سطوح ملی و محلی.

وی با اشاره به شعار امسال (2022) توسط سازمان بین المللی کار در روز جهانی بهداشت حرفه ای، افزود: بیایید فرهنگ ایمنی و بهداشت مثبت بسازیم که به معنای فرهنگ ایمنی و بهداشت قوی در محیط کار است. حق جهانی برای داشتن یک محیط کار ایمن و سالم است که توسط مدیریت و کارکنان ارزش گذاری و ترویج می شود. فرهنگ ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس مشارکت جامعه ساخته و پرداخته می شود، در نتیجه مشارکت همه سطوح سازمان را به طور قابل توجهی جلب می کند تا ایمنی کار را افزایش دهد.

استاد دانشگاه علوم بهداشت شهید بهشتی با اشاره به اینکه در محیط کاری با فرهنگ ایمنی و بهداشت حرفه ای قوی، کارکنان از خطرات یا خطرات ایمنی و بهداشتی احساس راحتی می کنند، تصریح کرد: بنابراین بهتر است با همکاری فعال مدیریت شود. کارکنان، همواره در تلاش برای یافتن راه حل های مناسب، موثر و پایدار هستند. از آنجایی که همه ما به طور مداوم با بحران های بهداشت جهانی و خطرات ایمنی و سلامت شغلی امروزی روبرو هستیم، همه سطوح باید برای ایجاد فرهنگ ایمنی و سلامت تلاش کنند. سلامت شغلی قوی.

گفت و گو با خبرنگار ایسنا: رویا یاوری

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.