نمایشگاه کتاب پرجمعیت – ایسنا

[ad_1]

سومین روز نمایشگاه کتاب تهران مصادف با آخرین روز هفته است و مردم دوست دارند آخر هفته خود را در محیطی شلوغ بگذرانند; اما ناشران به اشتباه به این شلوغی می گویند و می گویند خریدار نیست!

به گزارش ایسنا، سومین روز از سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران روز پرکاری بود. صبح زود خیلی ها به مصلی می آیند تا جزو اولین بازدیدکنندگان روز باشند و ساعتی پشت درهای بسته می نشینند و هوای خنک روی نیمکت ها را تنفس می کنند تا نمایشگاه افتتاح شود. در مصلی ساعت 10.

نمایشگاه کتاب شلوغ است

امروز نیم ساعت در ایستگاه مترو می مانم تا قول مسئولان مترو تهران مبنی بر کاهش فاصله قطارها در روزهای پنجشنبه و جمعه اما فاصله بین قطارها دو برابر زمان اعلام شده و حدود 10 دقیقه را تایید کنم. ; البته ممکن است در ساعات بعدی این موضوع متفاوت باشد.

مترو می‌توانست بیشتر از نمایشگاه کتاب روی واگن‌ها تبلیغ کند، اما تبلیغات نمایشگاه کتاب روی واگن‌های مترو نبود یا حتی در ایستگاه مصلی و شهید بهشتی اعلام کردند که نمایشگاه کتاب در را باز کنید و می‌توانید پیاده شوید. این ایستگاه ها آنها فقط دوست دارند خروجی نمایشگاه را در ایستگاه های ذکر شده راهنمایی کنند. اگرچه برخی ناشران عمومی کتاب های خود را روی پله ها تبلیغ می کنند. این اتفاقی است که در سال های اخیر برای ناشران رخ داده است.

نمایشگاه کتاب شلوغ است

نمایشگاه کتاب شلوغ است

یکی از موضوعات جالب، حضور مردم در بخش بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران است، حضوری که به نظر می‌رسد چیزی فراتر از کتاب و درک فرهنگی کشورهای حاضر باشد و گاه از ویزا، اقامت، شغل اطلاع داشته باشد. فرصت ها و هزینه های زندگی در این کشورها.

فروش کتاب با 50 درصد تخفیف یکی از معضلات داغ صنعت نشر است که به قاچاق کتاب تشبیه شده است. در هر ایستگاه مترو یک غرفه وجود دارد، اما آنها به ایستگاه مترو و کنار خیابان محدود نمی شوند و نمایشگاه به عنوان فرصتی برای ارائه کپی و پرفروش توسط ناشران تلقی می شود. حتی کتاب ها و صفحات بر اساس کتاب و صفحات را تخفیف می دهد و حراج بزرگ خود را با فریاد تبلیغ می کند. قیمت کتاب رو پرسیدم گفت 40 درصد تخفیف داره که البته از قیمت پشت جلد کتاب ناشر بیشتره!

برخلاف سال‌های گذشته با پوسترهایی برای نخریدن کتاب‌های دزدی، امسال آرام به نظر می‌رسد.

یکی از شلوغ ترین قسمت های کتاب، بخش کودک و نوجوان بود، اما شلوغ ترین قسمت، ایستگاه بازی کودکان در حیاط بود و بچه ها به خاطر هیجان حضور عروسک ها روی صحنه، اما قدرت صحنه آمدند. چندان آشکار نیست

نمایشگاه کتاب شلوغ است

قبل از شلوغی نمایشگاه و مردمی که چمدان‌ها را حمل می‌کردند، از ناشران درباره فروش امروز پرسیدم، همه گفتند کتاب‌ها زیاد است اما کسی کتاب‌ها را نخریده است. البته این از مخاطبان کیف هم مشهود است; مثلا یک گروه چهار نفره فقط یک کیف خرید دارند! با این حال، ناشر اعلام کرد که همزمانی با این نمایشگاه مجازی باعث شد تا از پشت جلد عکس گرفته و سپس آن را به صورت آنلاین خریداری کنند.

یکی از ناشران گفت: «اگر ظهر بیایی، صف می‌آید، اما ما فقط چهار تا فروختیم». باور میکنی؟!

از او درباره این تناقض پرسیدم، گفت: طبیعی است، دو سال است که هاله محدود شده، هیچکس جایی نمی رود، نه مهمانی، نه عروسی، نه قهوه. اکنون جوانان در حال نمایشگاه هستند و این مکان به محل تفریح ​​آنها تبدیل شده است. هیچ کس کتاب نمی خرد؛ کتاب هم گران می شود و خب هیچکس کتاب 180 را با حقوق 8 میلیون تومان نمی خرد، 4000 تومان می دهد، کتاب صوتی می خرد و خوشش می آید. ما قبلاً بر داستان و شعر فاخر پافشاری می کردیم، اما الان نمی کنیم. از آنجایی که هیچ کس در دنیای واقعی نیست و همه پشت تلفن هستند، همه می خواهند برای راحتی یک شعر و داستان بخوانند. اگر غرفه‌داری برای معرفی کتاب بیاید اما لایو اینستاگرام بنشیند، هیچ راهی وجود ندارد که مردم کتاب را بخرند.

نمایشگاه کتاب شلوغ است

یکی دیگر از ناشران به رنگارنگ بودن جلد کتاب هایشان اشاره کرد و گفت: مردم صبح ها برای عکس گرفتن با غرفه ما مراجعه می کنند اما فروش چندانی نداریم.

یکی دیگر از ناشران می گوید: «دیروز، با وجود اینکه خلوت بود، مخاطبان واقعی کتاب آمدند و ما آن را خوب فروختیم. امروز شلوغی ساختگی بود و روز شلوغی برای ما نبود. مردم برای تفریح ​​می آیند». شلوغی و شلوغی

ناشر دیگری به ردیفی از ناشران از راه دور که غرفه هایشان را نبرده بودند اشاره کرد و گفت: “جای ما خراب است، هیچکس اینجا نمی آید مگر اینکه ما را بشناسد.”

عکس‌های یادگاری و سلفی‌های نمایشگاه جزء لاینفک این رویداد شده‌اند، هرکسی عکس یادگاری می‌خواهد یا با استوری و اینستاگرام حضور خود را در میان جمعیت اعلام می‌کند حتی اگر کتاب را نخریده باشد.

یکی از ناشران گفت: «امسال، موضوعی توجه من را به خود جلب کرد. معلوم است که آنها کتاب را نمی خوانند، اما نمی دانم چرا عکس را می خواهند؟!

مشکل دیگر بحث هاله هاست که ظاهراً در نمایشگاه کتاب هاله به پایان رسید و افراد نقابدار در حال تردد در نقاط مختلف کشور و برخلاف وعده های مسئولان، کارکرد مراجعه به افرادی است که ماسک نمی زنند به خصوص. در داخل خانه، نه یک نفر برای انجام این کار حضور دارد، همانطور که به خود یادآوری می کنیم، چشمان ما کور می شوند.

نمایشگاه کتاب شلوغ است

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از بیست و یکم اردیبهشت ماه آغاز به کار می کند و تا 31 اردیبهشت 1401 در دو بخش مصلای امام خمینی (ره) و مجازی در سایت ketab.ir برگزار می شود.

عکس از: ندا ولی پور

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.