نقش تغییرات ژنی در افزایش خطر سرطان در انسانتحقیقات جدید نشان می دهد که یک تغییر کوچک در DNA ما که پس از تکامل ما از پستانداران دیگر رخ داد، ما را مستعد ابتلا به سرطان کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، سرطان در سایر پستانداران نسبتاً نادر است. به عنوان مثال، کالبد شکافی 971 پستاندار، که در باغ وحش فیلادلفیا در پنسیلوانیا بین سال‌های 1901 تا 1932 مرده بودند، نشان داد که تنها هشت نفر دارای تومور بودند.

کریستین یاکوبوزیو-دوناهو از مرکز سرطان Memorial Sloan-Catering در نیویورک و همکارانش صدها ژن را بین انسان و 12 گونه از پستانداران غیرانسانی مقایسه کردند تا دریابند چرا ما بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستیم.

آنها دریافتند که از زمان تکامل انسان، نسخه کمی متفاوت از ژن به نام “BRCA2” نیز در بدن آنها ایجاد شده است.

BRCA2 به عنوان یک ژن سرکوب کننده تومور شناخته می شود زیرا در ترمیم DNA نقش دارد. با این حال، محققان دریافتند که یک تغییر کوچک در DNA در ژن BRCA2 انسان، ترمیم DNA را 20 درصد بدتر از سایر پستانداران می کند، که می تواند خطر ابتلا به سرطان پستی را در انسان افزایش دهد.

این یافته به دانش موجود در مورد نقش BRCA2 در سرطان انسان می افزاید. به عنوان مثال، ما می دانیم که افراد دارای انواع خاصی از ژن BRCA2 در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان سینه و تخمدان هستند.

کریستین جاکوبوزیو-دوناهو گفت: «در حال حاضر، ما نمی دانیم که چرا BRCA2 در انسان نسبت به سایر نخستی ها کمتر فعال است. یکی از احتمالات این است که کاهش فعالیت BRCA2 در انسان برای افزایش باروری انتخاب شده است زیرا تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به نوع مرتبط با سرطان BRCA2 بیشتر احتمال دارد باردار شوند.

اگر چنین باشد، این افزایش در باروری می‌تواند به قیمت افزایش نرخ سرطان تمام شود.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.