نقشه برداری ژئوشیمیایی همزمان با روز ملی خلیج فارس

[ad_1]

مدیر زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی کشور از نقشه برداری ژئوشیمیایی رسوبات و آلاینده های زیست محیطی شهرهای ساحلی و بنادر جنوب کشور از جمله بندرعباس، شهید رجایی، بوشهر، امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج در روز ملی فارس گزارش داد.

به گزارش ایسنادکتر مسعود زمانی پدرام گفت: سازمان زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی کشور با همکاری مراکز استانی از جمله اهواز، شیراز، ساری و گیلان 27 پروژه فعال در مناطق ساحلی و دریایی ایران دارد.

به گفته وی، با آغاز سال جدید که رهبر معظم انقلاب سال 1401 را سال «تولید، دانش و اشتغال» نامگذاری کردند، این دفتر همکاری بسیار خوبی با شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف از جمله پروژه های نفتی داشته است. فارس سکوهای نفت و گاز خلیج فارس، بررسی ژئوفیزیک دریایی. فاز اول شامل ساخت نیروگاه حرارتی سیریک و سایر پروژه های عمرانی است.

مدیر زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: هیات مدیره امسال پنج پروژه بررسی ژئوفیزیک دریایی و رسوبی را در برنامه خود دارد. خور سفیدرود در دریای خزر و پروژه ای با همکاری پژوهشگاه علوم زمین برای بررسی نوسانات نسبی سطح دریای خزر و اثرات آن بر رسوبات هولوسن از جمله این پروژه ها است.

زمانی خاطرنشان کرد: بررسی های ژئوفیزیک دریایی جنوب جزیره قشم از جمله پی جزایر هنگام و لارک در خلیج فارس در چارچوب تفاهم نامه سازمان با منطقه آزاد قشم و رسوبات تحقیقاتی اکسیداسیون- کاهش و گسترش مواد آلی در سواحل شمالی خلیج فارس برنامه امسال نامیده می شود.

زمانی با بیان اینکه در زمینه تهیه نقشه های ژئوشیمیایی رسوبات و آلاینده های زیست محیطی مناطق ساحلی و دریایی چندین نقشه و گزارش تهیه شده است، افزود: نقشه رشت، آستانه اشرفیه، بابلسر، سرخرود، فرح آباد، لسکوکلایه استان های گیلان و مازندران. تکمیل شده و سایر نقشه های هزار و پنجاه هزاری که در سال جاری یا نیمه دوم سال 1402 منتشر می شود ممکن است نقشه های بندر انزلی، بندرترکمن، جویبار، گمیشان، تنکابن، رضوانشهر، رامسر، هشتپر در شمال کشور باشد. کشور و نقشه هزار و پنجاه هزار بندر شهر، شهید عباس، بنادر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج را در جنوب کشور ذکر می کند.

به گفته وی، در این نقشه‌ها علاوه بر شناسایی سنگ‌های منشا و تفسیر داده‌های ژئوشیمیایی مناطق ساحلی و دریایی، انواع شاخص‌های آلودگی عناصر پایدار از جمله فلزات سمی، فلزات سنگین، HFSE، REE، LILE و … با رنگ نشان داده شده است. این دفتر به عنوان طرحی جامع برای بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی، این نقشه‌ها را به صورت یکپارچه و آنلاین در امتداد سواحل و دریاهای کم عمق خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و دریای خزر تهیه خواهد کرد.

وی گفت: «نقشه برداری از ژئوشیمی و آلاینده های زیست محیطی مناطق ساحلی و دریایی در تولید ثروت بسیار مهم است. و مبادلات با استان های ساحلی جنوبی، شناسایی و نمایش زمین های کشاورزی ضعیف، شناسایی کودهای بی کیفیت و کمک به توسعه محصولات کشاورزی با کیفیت. این نقشه ها برای دانشگاه ها، سازمان های دولتی، شرکت های دانش بنیان، بخش خصوصی، کشاورزان و مردم قابل استفاده است.

توسعه همکاری شرکت های دانش بنیان در پروژه های نفت و نیروگاه

مدیر زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی کشور از گسترش همکاری های این سازمان با شرکت های دانش بنیان در پروژه های نفت و نیروگاهی همزمان با روز استقلال خلیج فارس خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: بنا به درخواست یکی از شرکت ها، بر اساس دانش سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای انجام مطالعات اولیه بستر سنگ و زیرزمینی در مراحل اولیه ساخت خانه، نیروگاه حرارتی سیریک در استان هرمزگان، معاونت امور معدنی کشور ژئوفیزیک دریایی، اقیانوس شناسی. اداره زمین شناسی مشخصات پایین را پذیرفته است.

به گفته وی، تیم ژئوفیزیک دریایی به منطقه اعزام شد و طبق قانون 14 لرزه به طول 7 کیلومتر عمود بر ساحل و 7 لرزه به طول 1 کیلومتر موازی با ساحل در محدوده مورد نظر در دریا انجام شد. هدف.

به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی کشور، مدیر گروه زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی کشور گفت: صید در محدوده نیروگاه حرارتی سیریک انجام شد.

وی ادامه داد: بنا به درخواست یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان برای همکاری با سازمان مشمول پروژه نفت سکوی ایلام 3 بر اساس تفاهم نامه امضا شده با این شرکت، دستگاه هایی مانند Sub Bottom Profiler، Side Scan. سونار، مغناطیس مارین و CTD جمع آوری داده های ژئوفیزیک دریایی به همراه مهندس محمدرضا انسانی، رئیس گروه ژئوفیزیک دریایی به منطقه عملیاتی اعزام شدند.

به گفته زمانی، هدف از این بررسی ها، تعیین محل دقیق زباله ها در زمین، محل دقیق خطوط لوله زیرزمینی نفت، محل دقیق پی دکل، در تپه های شنی سابق و کسب اطلاعات است. در مورد خواص فیزیکی و شیمیایی آب در نزدیکی سکوی نفتی

وی با بیان اینکه محدوده معدن در شعاع یک کیلومتری دکل ایلام 3 به صورت مناسب به عنوان محل پهلوگیری دکل شناسایی شده است، افزود: با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط تجهیزات ژئوفیزیک دریا، عملیات حذف زباله انجام شده است. انجام شده و بر اساس اطلاعات بنیاد در اطراف دکل 3 ایلام، محل دقیق دکل پهلوگیری نیز مشخص شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.