نحوه عضویت در مرکز ثبت نام سلول های بنیادی خونساز “محک”«مرکز ضمانت رشد سلول های بنیادی خون ساز» یکی از مراکزی است که اطلاعات ژنتیکی استخراج شده از نمونه های بیمار را ذخیره می کند تا در صورت تطابق این اطلاعات با اطلاعات ژنتیکی بیمار، پیوند درمان شود.

به گزارش ایسنا، شاید تاکنون واژه سلول های بنیادی را شنیده باشید. پیوند سلول های بنیادی خون ساز یکی از درمان های مهم و رایج برای بیماری هایی مانند سرطان است. درمانی که می تواند بیمار را زنده کند. در این روش سلول های بنیادی اهدایی یک فرد سالم به فرد بیمار پیوند زده می شود. مهم ترین و حیاتی ترین عامل در دستیابی به این درمان، یافتن سلول مناسب برای سلول های بیمار است. پیدا کردن یک مدل سازگار با بیمار آسان نیست. زیرا شانس سازگاری سلول های بنیادی والدین یا خواهر و برادر با بیمار تنها 25 درصد است و باید در استخری خارج از این دایره به دنبال سلول های سازگار باشیم.

به گزارش روابط عمومی محک، «مرکز ثبت سلول های بنیادی خون ساز محک» یکی از مراکز ذخیره سازی اطلاعات ژنتیکی استخراج شده از نمونه ها است تا در صورت تطابق این اطلاعات با اطلاعات ژنتیکی بیماری، بیماران نیازمند پیوند و درمان شوند. مهیا خواهد شد.

دکتر منصوره حقیقی رئیس این مرکز گفت: محک اولین مرکز غیردولتی دریافت سلول های بنیادی خونساز در کشور است. طی این چهار سال با دریافت و ثبت بیش از 9000 نمونه، سومین مرکز بین المللی دریافت سلول های بنیادی خونساز در کشور شد. این مرکز یکی از مراکزی است که شبکه ملی پیوند سلول های بنیادی خونساز را تشکیل می دهد. قبل از راه‌اندازی مراکز داخلی، والدین یا بستگان کودکان بیمار در جستجوی سلول‌هایی برای پیوند فرزند بیمار خود، باید از مراکز خارج از ایران نمونه دریافت می‌کردند. این فرآیند علاوه بر زمان بر بودن هزینه های هنگفتی را برای خانواده بیمار به همراه دارد در حالی که با استفاده از مراکز ضمانت داخلی هیچ یک از مشکلات فوق پیش نمی آید. تا به امروز 545 داوطلب از مرکز پذیرش محک با بیماران نیازمند در ایران – و حتی سایر کشورها – ملاقات کرده اند.

وی گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا، اطلاعات ژنتیکی مورد نیاز برای پیوند از بزاق یک اهداکننده استخراج می‌شد، اما امروز برای جلوگیری از انتشار ویروس، آزمایش خون ساده برای ثبت سلول‌های بنیادی در مرکز دریافت‌کننده انجام شد. اطلاعات ژنتیکی مرتبط با پیوند از این نمونه استخراج و در یک پایگاه داده استاندارد ثبت شد تا با اطلاعات بیماری پیوند مطابقت داشته باشد. بنابراین اهداکنندگان می توانند اطلاعات ژنتیکی خود را بدون ترس از ابتلا به این بیماری در یک بانک استاندارد ثبت کنند.

رئیس مرکز پذیرش محک گفت: تمامی داوطلبان 18 تا 60 سال سابقه بیماری های منتقله از راه خون، بیماری قلبی وابسته به دارو یا فشار خون، دیابت، وابستگی به انسولین و سابقه بدخیمی داشتند. اگر نه، آنها ممکن است یکی از اهداکنندگان سلول برای مرکز پذیرش معیار باشند. این افراد با شماره تلفن 23501132-23501236-23501291 تماس گرفته و یا برای گرفتن نمونه خون به بیمارستان محک مراجعه می کنند. در صورتی که جمعی از دوستان یا خانواده یا همکاران موسسه ای مایل به شرکت در این کار خیریه باشند، همکاران ما در آن موسسه با هماهنگی آنها جهت دریافت نمونه به محل کار یا محل کار این عزیزان مراجعه خواهند کرد.

حقیقی درباره تمهیداتی که محک برای داوطلبان خارج از تهران اندیشیده است، گفت: پس از تماس این عزیزان با محک، فرم ارسال خواهد شد. پس از پر کردن این فرم، داوطلب می‌تواند به نزدیک‌ترین مؤسسه همکار برای اطلاع داوطلب و اهدای نمونه خود مراجعه کند. اگر هموطنان ساکن شهرستان بخواهند به مرکز پذیرش انبوه بپیوندند، توسط تکنسین های آزمایشگاه محک در همان محل سکونت نمونه گیری می شود.

رئیس اداره ثبت سلول های بنیادی خونساز محک در پایان ابراز امیدواری کرد: با پیوستن خیرین فراوان به بانک، هیچ بیماری در انتظار پیوند سلولی و از دست دادن به موقع زمان درمان باقی نماند.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.