میرتاج الدینی: کمک هزینه اعتباری به کارت بانکی همه واریز می شود/ نان گران نمی شودنایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: با این تغییر در نظام پرداخت یارانه نان گران نمی شود.

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح ضرورت تغییر نظام پرداخت مستمری ها، اظهار کرد: با روند فعلی پرداخت یارانه ها، یک سری فسادها و آسیب هایی که برای کشور به همراه خواهد داشت. با احتساب ضایعات زیاد و سوء استفاده و اجاره.» مثلاً آرد گندم یارانه ای 40 کیلویی 38 هزار و 200 تومان در بازار به فروش می رسد. با نرخ آزاد 600 هزار تومان و در مرز با نرخ 800 تا 900 هزار تومان. تفاوت قیمت آرد یارانه ای و آزاد نشان دهنده رانت مصرفی بسیاری است و مشکل دیگر قاچاق و تبدیل گندم یارانه ای به خوراک دام است.

او توضیح داد: زمانی که گندم و آرد یارانه ای ارزان بود، برخی آن را به خوراک دام تبدیل کردند. این امر تخصیص پولی ترجیحی برای گندم را افزایش می دهد. به‌طور دقیق‌تر، در سال تقاضای گندم کشور 11.5 میلیون تن است که 9 میلیون تن نان و 2.5 میلیون تن آرد صنعتی، اما 14 میلیون تن گندم باید وارد شود. سوال اینجاست که 2.5 میلیون تن گندم مازاد به کجا می رود؟ پاسخ این است که زباله، زباله، قاچاق، تبدیل آن به خوراک دام. این نمونه ای از چگونگی بهبود فرآیند تخصیص کمک هزینه است.

یارانه نان از طریق بانک مرکزی به نانوایان تعلق می گیرد

این نماینده مجلس یادآور شد: یک بار در دولت نهم و دهم روند توزیع یارانه ها اصلاح شد، در آن زمان مردم راضی بودند چون به صورت نقدی یارانه می گرفتند و خودشان خرید می کردند. این بار اما نان گران نمی شود و یارانه از طریق بانک مرکزی به نانوایان تعلق می گیرد.

میرتاج الدینی با تاکید بر اینکه «تغییر نظام پرداخت یارانه مستلزم پنج شرط است»، تصریح می کند: پنج شرط شامل اطلاعات کامل، ترتیب فراوانی کالا، نظارت بر قیمت از نوبت اول تا آخر و پرداخت مابه التفاوت در اولویت است. ارز یارانه ای.» به مردم. ا کمک هزینه اعتباری به نام کارت کالای الکترونیکی داده می شود، یعنی همان کمک نقدی نیست، بلکه کمک هزینه اعتباری به کارت افراد اضافه می شود و می توانند از طریق آن خرید کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: برای این کار ابتدا دولت باید اعتبارات لازم را از کارت افراد دریافت کند و سپس اصلاحات لازم را در بودجه اعمال کند. البته تا زمانی که کمک هزینه برداشته نشود، اعتبار شارژ شده قابل برداشت نیست. وقتی مردم می توانند از این اعتبار استفاده کنند که ارز ترجیحی کاهش یابد، مردم می توانند از طریق اعتبار یارانه ای کالا بخرند.

او توضیح داد: میزان شارژ اعتبار کارت بانکی یا کارت مزایا برابر است با تفاوت قیمت شهریور گذشته با قیمت جدید. به عنوان مثال، اگر کالایی 30 هزار تومان باشد و با حذف ارز ترجیحی به 50 هزار تومان برسد، 20 هزار تومان معادل مابه التفاوت است، محصول به عنوان کمک هزینه به حساب فرد واریز می شود و فردی که 30 هزار تومان از آن را پرداخت می کند. جیبی و 20000 تومان مابه التفاوت. این مبلغ از اعتبار آن پرداخت می شود. البته باید تاکید کرد که ابتدا باید اعتبار کارت شارژ شود و سپس ارز ترجیحی دور ریخته شود.

هیچ برچسب جدیدی برای صفحات گسترده الکترونیکی تعریف نشده است

معاون برنامه و بودجه مجلس شورای ملی گفت: کارت الکترونیکی مانند یارانه اعتباری و کارت بانکی است که مردم از آن استفاده می کنند. بر اساس کد کشوری، بانک مرکزی از طریق کارت بانکی یا کارت یارانه افراد به صورت اعتباری پول ارسال می کند و مردم می توانند از طریق یارانه اعتباری یا صفحه گسترده الکترونیکی کالا را خریداری کنند.

وی افزود: از همه خواربارفروشی هایی که دستگاه کارتخوان دارند می توان خرید کرد، اما این کارتخوان باید در بانک مرکزی تعریف شود، یعنی مردم نمی توانند آن اعتبار را در فروشگاه های پوشاک خرج کنند، اما این اعتبار است. برای فروشگاه های مواد غذایی رزرو شده است.» این تضمینی برای امنیت غذایی است.

این در حالی است که میرتاج الدینی گفت: در مرحله اول مردم می توانند هر محصولی را خریداری کنند و در مرحله دوم ممکن است بنا به درخواست دولت، کالاها به اقلامی مانند گوشت، مرغ و تخم مرغ محدود شود. البته در این باره دو دیدگاه متفاوت وجود دارد; برخی می گویند باید به مردم اجازه داد از این اعتبار برای خرید هر کالایی استفاده کنند. برخی دیگر معتقدند که این اعتبار باید به کالاهایی با ارز ترجیحی داده شود.

قیمت آرد به نانوا داده می شود

نایب رئیس کمیته برنامه و بودجه در خصوص وضعیت قیمت نان گفت: دوغ بین نانوا توزیع نمی شود و قیمت خمیر در اختیار نانوا قرار می گیرد، اما به نانوا از نظر کمیت یارانه دولت تعلق می گیرد. نانی که او می فروشد، اما مردم همچنان می فروشند. «آنها نان را به صورت پیش تناسبی می خرند. در مورد سایر کالاها نیز دولت مابه التفاوت قیمت شهریور 1400 و بهای تسویه شده یارانه را به حساب مردم واریز می کند و قیمت ها آزاد می شود.

میرتاج الدینی تاکید کرد که شرط انجام صحیح این امر نظارت استکالاها باید به قیمت درج شده در آن فروخته شوند، نه اینکه با قیمت دیگری به دیگری داده شوند.

پرداخت نقدی و کمک هزینه زندگی ادامه خواهد داشت

این نماینده مجلس درباره وضعیت 45 هزار تومان کمک نقدی و معیشت گفت: 45 هزار تومان کمک معیشت و 55 هزار تومان کمک معیشت وجود دارد، کمک نقدی یک چیز و کمک هزینه اعتباری داستان دیگری است. مردم همچنان ضمن اصلاح نظام پرداخت، از مزایای نقدی بهره مند می شوند و در عین حال مزایای اعتباری نیز دریافت می کنند تفاوت این است که آنها نمی توانند کمک مالی نقدی دریافت کنند، یعنی نمی توانند اعتبار نقدی را از دستگاه خودپرداز دریافت کنند و فقط می توانند خرید کنند. مثلاً اگر شخصی 20 هزار تومان در کارت بانکی خود داشته باشد و 80 هزار تومان به عنوان اعتبار به او واریز شود، فقط می تواند از 80 هزار تومان برای خرید استفاده کند یا مثلاً یک نفر 800 هزار تومان از یک فروشگاه کالا و اعتبار خود خریداری کند. کمک هزینه 500000 است. توماس است. 300 هزار وام از جیبش می پردازد و 500 هزار وام از کمک هزینه اعتبارش خرج می شود.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.