مقاومت بالقوه پیروز در لبنان/ 14 مارس عامل فروپاشی اقتصاد لبنان است

[ad_1]

یکی از مشکلاتی که بر انتخابات تأثیر گذاشت، فروپاشی اقتصادی لبنان بود که عمدتاً توسط نیروهای 14 مارس (نیروهای نزدیک به مرتجعین عرب و کشورهای غربی) ایجاد شد. امیدواریم شخصیت ملی گرا به قدرت برسد و به طرق مختلف حکومت کند.

حسن عابدینی در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی خود از انتخابات پارلمانی لبنان گفت: لبنان کشور بسیار کوچکی است، اما تاثیر زیادی بر مسائل غرب آسیا دارد به طوری که می توان گفت موارد غرب آسیا مرتبط است. “آنها تحت تاثیر قرار گرفته اند. یکی از این موضوعات بحث انتخابات پارلمانی در لبنان است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: بسیاری معتقدند که این انتخابات یک نبرد سیاسی بود و چون منشأ یک سری تغییرات در جنگ 2006 یا «جنگ ژوئیه» بودیم. منبع طیف وسیعی از تغییرات است.” بنابراین این مشکل را می توان از این منظر تحلیل کرد. در حال حاضر لبنان از سال 2006 تقریباً به دو جایگاه تبدیل شده است، یکی 8 مارس نزدیک به نیروهای مقاومت، دیگری 14 مارس نزدیک به کشورهای مرتجع عربی و غربی.

وی افزود: حزب الله نیز پیشتاز مقاومت اسلامی به عنوان یکی از نیروهای موثر 17 اسفند است و سید حسن نصرالله از چهره های شاخص این طیف است. البته افراد دیگری مانند نبیه بری یا میشل عون به عنوان رئیس جمهور نیز در این زمینه فعال هستند.

عابدینی خاطرنشان کرد: بعدی نکته بعدی در مورد نیروی 23 اسفند است که شخصیت اصلی آن آقای سعد حریری است. سلسله حریری بیش از 30 سال است که نقش مهمی در سیاست لبنان ایفا کرده است و جناح آینده در مقاطع مختلف قدرت را در دست داشته است. پس این وضعیت فعلی هستی است.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: چهره های بدنامی مانند سمیر جعجع و همچنین شخصیت های سیاسی مانند ولید جنبلاط در این دسته قرار می گیرند.

عابدینی همچنین گفت: چون بر اساس توافق طائف، نظام سیاسی لبنان قومی و مذهبی است، یعنی نخست وزیر هر چقدر هم که رای بیاورد از میان اهل سنت انتخاب می شود. سخنرانان از شیعیان و رئیس جمهور از مسیحیان انتخاب می شوند. بسیاری از نخست وزیران لبنان به دلیل ماهیت لبنان به عنوان ملتی از مردم و مذاهب به همین جناح تعلق دارند.

وی افزود: در دو هفته گذشته انتخابات لبنان فراتر از مرزهای لبنان به ویژه در 10 کشور غرب آسیا از جمله ایران، عربستان، امارات، قطر و… برگزار شد. انتخابات هفته گذشته بین کشورهای اروپایی و آفریقایی برگزار شد. انتخابات پارلمانی در داخل لبنان روز یکشنبه برگزار خواهد شد.

عابدینی افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده، انسجام نیروهای مرتبط با 17 اسفند به معنای مقاومت بسیار خوب و احتمال پیروزی برای این جناح علیرغم حضور در دور قبلی هشتم مارسی و پیروزی مقاومت است. پیروزی قاطع در مجلس آمده است. در مقابل فراکسیون 23 اسفند، یکی از اتفاقاتی که برای آنها افتاد این بود که سعد حریری اعلام کرد که در انتخابات شرکت نمی کند. سعد حریری در انتخابات لبنان چهره خاصی دارد. وی همچنین فرزند رفیق حریری و دارای تابعیت عربستان و فرانسه است.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این انتخابات از جنبه های دیگر نیز مهم باشد. یکی از آنها این است که اقتصاد لبنان در آستانه فروپاشی است و عامل اصلی این فروپاشی اقتصادی 14 مارسی است. پس باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی می افتد. آیا لبنانی ها از این زاویه می توانند ناسیونالیست های حاکم را ببینند که به شیوه های مختلف حکومت می کنند یا کشورهای غربی از جمله سفرای ایالات متحده و انگلیس و عربستان سعودی قاطع خواهند ماند؟

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.