مطالعه دو کلاهک انتهایی و یک بدنه نکات مفید

دو کلاهک انتهایی و یک بدنه
بال ولو کستل, بال ولو

البته به این مدل شیرها بال ولو، شیر توپی و شیر گازی هم گفته میشود این شیرها مسیر جریان را با چرخش ربع به دور اهرم باز و بسته می کنند برای عبور سیال از شیر باید ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن چرخش داشته باشد، چرا که در این صورت با چرخیدن توپی، سوراخی که در وسط آن قرار دارد دقیقاً در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و با اینکار عبور سیال از شیر ممکن می شود؛ نوع چرخش توپی در عبور سیال نقش بسزایی دارد به صورتی که اگر چرخش توپی به گونهای باشد که سوراخ آن بر مسیر جریان سیال عمود باشد در این صورت دبی سیال متوقف خواهد شد و یا اگر توپی در حالت نیمه باز چرخش داشته باشد به نوعی جریان آشفته در شیر به وجود میآید که در کاربرد شیر توپی محدودیت ایجاد میکند پس می توان نتیجه گرفت که وضعیت توپی باید در موقعیت های کاملا بسته و یا کاملاً باز قرار گیرد تا کارایی مناسبی داشته باشد.

بال ولو کستل

شیر های توپی برای تنظیم میزان جریان عبوری مناسب نیستند زیرا به جای موقعیت های افزایشی، دارای چرخش های (0، 45 و 90 درجه) می باشند. در این متن با اشاره به مهمترین ویژگی های شیر بال ولو، انواع آن و برخی از مهمترین ها شیرهای بال ولو مورد بررسی قرار گرفت. شیرهای دستی دارای یک چرخ یا اهرم دستی میباشند که یا مستقیما یا از طریق یک گیربکس به ساقه شیر وصل میشود با حرکت ساقه شیر به اندازه یک قوس 90 درجه شیر باز یا بسته میشود. با حركت ساقه شير به اندازه يك قوس ۹۰ درجه، باز يا بسته مي شود.

کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید را ایجاد کرده که مانع از هر گونه خوردگی می گردد و با افزایش مقدار کروم مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد . اغلب دسته بال ولو ها ﺍﺯ ﻧﻮﻉ سریع (Quick-Acting) است به گونه ای که با یک گردش 90 درجه ای دسته شیر باز و بسته می گردد. طراحی آب بندی به گونه ای است که برای آب بندی اولیه از اورینگ و برای آب بندی ثانویه از گسکت گرافیتی اسپیرال وند استفاده می شود که هیچ گونه نشتی در اتصالات بدنه نخواهد داشت . بال ولو فولادی فورج سایز۳/۴ اینچ کلاس ۸۰۰ دوسر نیپل یکی از انواع شیر فلکه هایی است که در صنایع مختلف از قبیل نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع پالایشگاهی و نیروگاهی و …

شیر توپی برای سیال هایی چون گاز، هوا، بخار، و هیدروکربن استفاده می شود. این دو عامل، یعنی استفاده در لوله کشی گاز و کاربرد آن در خطوط حاوی سیال گاز، سبب شده است تا به شیر توپی اسامی دیگری نظیر شیر گازی و شیر دسته گازی نیز اطلاق شود. دسته بال ولو به ساقه شیر متصل است و قادر است شیر را از حالت باز یا بسته (90 درجه) بچرخاند. در این نوع شیر ها، سیت ها به جای فیکس و ثابت بودن حالت ارتجاعی و فنری داشته و قابلیت جا به جایی دارند اما توپی ثابت است. در این نوع شیر توپی، توپ قابلیت جا به جایی دارد و در مایع در حال جریان شناور است و توسط دو سیت الاستومتریک (دارای قابلیت ارتجاعی) ثابت نگه داشته شده است و از پایین آزاد است.

مکانیزم قطع و وصل شیر های توپی به این صورت است که با چرخش ساقه متصل به دیسک کروی حفره دار، حفره دیسک در محور عمود بر مسیر عبور جریان سیال جا بجا شده و عمل باز و بست حاصل می شود. از مزایای استفاده از بال ولوها طول عمر بالا، انطباق پذیری آسان، قابلیت تشخیص باز و بسته بودن و مکانیزم سریع عملکرد آنها است. برای من كاملا روشن است كه آنها پس از مهر ۵۹ و حملهی صدام، از یکسو هر روز بیش از روز قبل مورد هجمهی طرفداران حکومت در شهرها قرار میگرفتند و از سوی دیگر با وجود وعدهها و ارتباطات خارجی كه دریافت میکردند و باتوجه به رشد سریع نیروهایشان، خیلی زودتر از خرداد ۶۰ به فكر شتابانیدن تقابل عمیق با حکومت و کسب قدرت بودند.

اگر موافق هسیتد عجله نکنیم و قبل از اینکه به دمای کارکرد شیر توپی استنلس استیل بپردازیم، گریزی به انواع استنلس استیل مورد استفاده برای تولید این نوع شیر توپی بزنیم؛ چرا که شیر توپی استنلس استیل از جمله حساس ترین و خاص ترین شیرآلات صنعتی به شمار می رود. بدلیل اینکه شیرهای توپی به سرعت قطع و وصل می شوند، این قطع و وصل سریع ممکن است سبب ایجاد فشارهای موجی شود که این فشارها می توانند به مرور به تجهیزات پایین دستی آسیب بزنند. این کاربرد به دلیل دقت نسبتاً محدود کنترل سرعت جریان در مقایسه با انواع دیگر شیر کنترل کمتر معمول است.

شیر توپی از پرکاربردترین شیرهای صنعتی هست که بهراحتی توسط اپراتور و PLC قابلیت قطع، وصل و کنترل سیال را دارد و با چرخش ۰ تا ۹۰ درجه بال بهراحتی مسیر سیال را آزاد یا مسدود میکند. این عملیات با بهبود سطح کار می کند. • جامدات ساینده که در جریان سیال معلق هستند میتوانند به نشیمنگاهها و سطح توپ آسیب وارد کنند، چراکه توپ با حرکتی پاک کننده در امتداد نشیمنگاه حرکت میکند. بال ولوها، ولو های حرکتی چرخشی هستند و تنها به یک چهارم دور (چرخش ۹۰ درجه) برای باز یا بسته کردن ولو نیاز دارند. از مهمترین قابلیتهای ولوها میتوان به باز و بسته کردن مسیر جریان (مانند یک کلید)، افزایش و کاهش دبی (تنظیم کننده سرعت جریان)، تنظیم فشار، تنظیم دما، جدا کردن یک بخش سیستم از بخشهای دیگر (ایزولاسیون)، محافظت از سیستم در شرایط بحرانی، یکطرفه کردن مسیر و برعکس کردن جهت جریان اشاره کرد.

بال ولو یو پی وی سی جورج فیشر انواع مدل ها کارایی شیر توپی پی وی سی جورج فیشر دریچه توپی نوع 546 محصولی کامل و مجسم از GF است تجربه گسترده سیستم های لوله کشی در زمینه پلاستیک. مزیت این نوع شیر ساخت آن است که حداقل اتصال رزوهای را دارد و احتمال نشتی را به حداقل میرساند. به دلیل چرخش یک چهارم محرک ولو، سرعت تنظیم جریان با استفاده از این شیر بالا است. پینچ ولو گزینه مناسبی برای توقف، تنظیم و عبور سیالات دارای ذرات جامد است. در سیال هایی که ذرات معلق دارند مانند دوغاب ها، این ذرات معلق می توانند در حفره های بدنه ولو توپی ته نشین شوند و به مرور باعث سایش، نشت و خرابی شیر توپی شوند.

نشت بند مورد استفاده در بال ولو ها معمولا به صورت حلقه و از موادی مانند تفلون ساخته می شود. دور تا دور کمال توپ ، قلب دریچه توپی ، دارای یک سطح شیشه ای ، تضمین 100٪ فشردگی نشت در عبور در عین حفظ گشتاور تحریک کم حتی جزئیات دقیق تر هر یک از اجزا مهندسی شده اند کمال با ایمنی فروخته شده است مهر و موم توپ دارای یک مثبت است مناسب. المان مسدود کننده در این نوع ولو به شکل یک مخروط یا استوانه با مجرای عبور سیال است. مهم ترین معیار های دسته بندی شیر توپی عبارت است معیار از لحاظ طراحی (شیر شناور یا Floating، شیر ترنیون یا Trunnion و انسداد و تخلیه یا double block and bleed)، از لحاظ تعداد ورودی (2 طرفه و 3 طرفه)، از لحاظ اندازه مجرا (مجرای کامل یا Full Bore، کاهنده یا Reduced Bore و V شکل)، از لحاظ بدنه (یکپارچه یا بدنه جوشی، دو تیکه، سه تیکه و چند تیکه)، نوع سیت (فلزی یا نرم مانند تفلون) و محل ورودی (ورودی جانبی یا ورودی بالایی).

شیرهای توپی فلوتینگ و ترونیون با طراحی ورودی جانبی (Side Entry) و ورودی بالا (Top Entry) در دسترس هستند. این نوع شیر ها عموما با بدنه های فورج استیل ساخته می شوند. برای موارد دمای بالا، ولو ها معمولا با اتصالات کششی (extension bonnets) نصب میشوند تا اطمینان حاصل شود که اپراتور در منطقه دمای محیط قرار دارد. از این شیر برای موارد که باید به طور جزئی باز شود استفاده نمی شود. در بال ولو ها حالت باز یا بسته شیر را می توان با موقعیت دسته تشخیص داد اما در گیت ولو ها تشخیص حالت باز یا بسته بودن شیر با دیدن امکان پذیر نیست.

استیل دارای قابلیت پیگ رانی می باشد.

شیرهای توپی به سرعت قطع و وصل می شوند و آب بند خوبی همراه با حذف حباب در موقعیت های فشار و دمای بالا فراهم می کنند. در طرح پورت کامل امکان پیگ گیری (Pigging) فراهم است. این نوع بال ولو استیل دارای قابلیت پیگ رانی می باشد. بال ولو های بزرگتر از 2 اینچ معمولا به صورت یک، دو و سه تیکه ساخته می شوند. یک توپ، رینگ های سیت (Seat Rings)، پایه، و دیگر قطعات داخلی که در بدنه بزرگتر قرار دارند، و با پیچ و مهره به قطعات کوچکتر وصل می شوند و شیر را تشکیل می دهند.

به همین دلیل دو نوع دسته بندی می توان برای این نوع ولو ها در نظر گرفت که در ادامه آنها را بیان می کنیم.انواع بال ولو بر اساس طراحی و شکل بدنهبدنۀ ولو های توپی را می توان به صورت یک تکه، دو تکه (2pc) و سه تکه(3pc)طراحی کرد که این تکه ها به وسیله جوش و یا پیچ و مهره به هم متصل می شوند. هنگامی که سوراخ توپ مطابق با جریان است باز است و هنگامی که 90 درجه توسط دسته شیر محور است ، بسته می شود. حال اگر محور یا دسته شیر به اندازه 90 درجه چرخش یابد، حفره توپی از مسیر سیال خارج شده و مسیر سیال مسدود می شود، اصطلاحا می گوییم شیر به حالت کاملا بسته تغییر حالت می دهد.

در صورتی که دستگیره در امتداد محور شیر قرار داشته باشد، شیر باز و در صورتی که دستگیره عمود بر محور شیر باشد، شیر بسته است. به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد.در شیرهای توپی استنلس استیل بازه تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود400 درجه فارنهایت و بازه تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش می یابد. بدنه این دسته از شیرهای توپی یک، دو و یا سه تکه هستند و قطعات به روش اتصال موقت (پیچ و مهره) به هم متصل می گردند.

این نوع طراحی برای ولو توپی، آنرا قادر ساخته که قطع جریان یا شات آف دو جهته داشته باشد. یکی از ویژگیهای مثبت شیر توپی، امکان تشخیص چشمی باز یا بسته بودن آن است، خب حتما می پرسید چطور؟ عملکرد آنها بسیار سریع بوده و با یک گردش 90 درجه باز و یا بسته می گردند. از جمله قابلیت شیر توپی استنلس استیل این است که حرکت چرخشی دارند و در آنها مجرا بندهای کروی شکل وجود دارد. توجه به جهت دسته شیر توپی مهم است تا بدانید شیر باز است یا بسته. و در حالتی که دسته شیر با زاویه 90 درجه با شیر قرار گیرد، می توان فهمید که شیر در حالت بسته قرار دارد.

در شیر توپی معمولی عامل مسدود کننده یک گوی کامل می باشد اما در شیر های V Ball این عامل یک نیم گوی با لبهV شکل می باشد. در شیر های توپی معمولی عامل مسدود کننده یک گوی کامل می باشد اما در شیر های V Ball این عامل یک نیم گوی با لبهV شکل می باشد. تفاوت شیر توپی فولادی با شیر توپی استیل چیست ؟ این شیر زمانی که در حالت باز قرار دارد سوراخ آن در امتداد سوراخ سیال قرار دارد و ماده خارج می شود. لازم به ذکر است که برای تعمیر ولوهای سه تکه، دیگر نیازی به خارج کردن کامل ولو از خط لوله نیست.

در بال ولو های ورودی جانبی یا ساید انتری ، توپی آن از طرفین وارد میشود، که به معنی این است که هنگام تعمیر اجزای داخلی (تریم) باید شیر را از خط لوله خارج کنیم. شفت تنها مقدار مشخصی از حرکت جانبی ولو توپی را که توسط فشار جریان بالا بر ولو وارد می شود را می تواند تحمل کند. ازاینرو، مقدار محرک و هزینههای کلی شیر را کاهش میدهد. این طراحی ساده باعث کاهش هزینه های نصب ولو در خط جریان می شود. هزینه نگهداری و تعمیرات آنها پایین می باشد. هنگام استفاده از محلول های ساینده، آنها باید به عنوان شیرهای خاموش-روشن استفاده شوند؛ اگر برای اهداف گلویی استفاده می شود، اسلیو فرسوده می شود.

اما در شیر های برند نیپون یا اس وی اف چینی موجود در بازار گوی و توپی داخل شیر به صورت کروم یا استیل بی کیفیت 201 تولید میگردد. بدنه این سری از شیر به صورت شش گوش و طراحی COMPACT هستند. در شیر های توپی با بدنه فلزی دیسک معمولا از جنس فلز بوده و جنس نشیمنگاه آنها معمولا از مواد انعطاف پذیر (Elastomer) مانند تفلون (Teflon)، نایلون (Nylon)، لاستیک نیتریل (Buna-N)، لاستیک نئوپرن (Neoprene) و یا ترکیبی از آنها می باشد. از ویژگی های این نوع شیر می توان به تغییر پایه در سایز ها و جنس های مختلف اشاره کرد.

در شیر توپی های سایز بزرگ برای قطع و وصل جریان از اکچویتر دنده ای استفاده می شود. برخی از Ball Valveها دارای عملگرهایی هستند که بصورت دنده خورشیـدی عمل می کنند . متخصصان تکنوپایپ بر این باورند که در این نوع شیرها، شافت، توپ و استوانه نگهدارنده به عنوان یك مونتاژِ واحد عمل کرده كه قادر به تحمل بارهای سنگین تولید شده توسط توپ هایی با ابعاد بزرگ می باشد. شیر توپی از ساده ترین طراحی هایی است که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده می شود و به دلیل سرعت عملکرد بالای آن ها و طراحی ساده ای که دارند کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارند.

نوع 304 و 316 متداول ترین هستند ، 316 دارای بهترین مقاومت در برابر خوردگی است. شیر توپی استنلس استیل ممکن است از نوع ASTM A351 CF8M باشد که همان استیل 316 مصطلح است یا از نوع ASTM A351 CF8 که همان استیل 304 است. انواع شیر توپی رزوه ای از سایز 1/2 تا 4 اینچ با متریال های استنلس استیل 304 و 316 همراه با عملگر بادی برای کنترل سیالات آب ، گاز ، بخار ، نفت و روغن دو فرمانه رفت و برگشتی و تک فرمان با فنر برگشت . از این رو همیشه پس از تله شناور، چک ولو دیسک یا شیر غیرقابل برگشت توصیه می شود.

زمانی که پورت و توپ در یک خط هستند شیر باز است و جریان وصل است اما زمانی که شیر را 90 درجه بچرخانید، قسمت سخت توپ باعث قطع جریان و بسته شدن ولو می شود. در شیرهای توپی از نوع پورت ونتوری و پورت کاهش یافته، سایز پورت به اندازه یک سایز لوله از سایز خط، کوچکتر است. این نوع از ولو ها طوری طراحی و ساخته شده اند که از دوطرف دارای لوله یا نیپل جهت اتصال راحت به خط جریان سیال بهره میبرند ، که در هنگام نصب باتوجه به لبه لوله ای مانند خود از طریق جوشکاری به لوله وصل شده این کار آببندی راحت تر و اتصال سریع تر را به همراه دارد در حال حاضر این نوع ولو در سایز های فشار کاری مختلف در انبار تهران موجود است .

در این نوع بال ولو طراحی بدنه ها از نوع دو یا سه تکه است و هر قسمت از بدنه توسط پیچ و مهره مونتاژ می شود. به همین خاطر دو نوع دسته بندی می توان برای این قطعه متصور شد. از این نظر شیر های توپی در دو دسته فلزی یا نرم (تفلون) قرار می گیرند. با توجه به این که مسیر جریان دو بار تغییر می کند افت فشار بیشتر می شود. مجموعه تکنوپایپ با دارا بودن متخصصان مجرب در این حوزه تلاش می نماید تا پاسخگوی نیاز مخاطبان به طور کامل بوده و کلیه خدمات موردنیاز را به مشتریان حرفه ای خود عرضه نماید. ​Th is was cre᠎at᠎ed ​with the he​lp ​of GSA᠎ Content Gener​at᠎or  D᠎emov er​sion!

متخصصان تکنوپایپ بر این باورند که سرعت عملکرد بالا به همراه طراحی ساده آن دلیل استفاده مکرر آن در صنعت می باشد. هایپر صنعت فامکو با تجهیز کردن فضای کارگاهی بزرگ و مجهز به دستگاههای مدرن CNC، CMM، دستگاه تزریق پلاستیک و دستگاه هیدروتست، جهت رفع نیاز صنعت با هدف ارائه خدمات پس از فروش، تعمیر شیر توپی و آموزش نحوه نگهداری آن، همراه شما مشتریان عزیز هست. شیرهای توپی نسبت به شیرهای دروازه ای (Gate Valve) با سایز و مقادیر یکسان، کوچکتر و سبک تر هستند. طراحی شیر توپی ترنیون دار به گشتاور عملیاتی کمتری نیاز دارد؛ بنابراین هم هزینه ولو کاهش می یابد و هم سایز اکچویتر.

قیمت ولوهای دو تکه و سه تکه اگرچه مقداری بالاتر است، ولی هزینه های تعمیر و نگه داری آن ها به مراتب پایین تر خواهد بود. دریچه های دوار شامل دو نوع سازه مانند انواع معمولی و ترکیبی هستند. در صورتی که با زاویه نود درجه دریچه را ببندید شیر بسته می شود و سوراخ عبور مایع در حالت عمود بر سوراخ جریان قرار می گیرد و در نتیجه مایعی از آن عبور نمی کند. این نوع خاص از شیرهای توپی در طراحی فلوتینگ یا ترونیون، با هر نوع انتهای شیری (فلنج، سوکت یا اتصال رشته ای) و مواد مختلفی از پلاستیک گرفته تا کربن، آلیاژ و فولاد ضدزنگ موجود است.

شیر بال ولو یا گازی، شیرهایی با حرکت چرخشی می باشند که در آنها از مجرابندی که به شکل کروی می باشد استفاده می شود.که این مجرابندها برای باز و بسته کردن جریان مورد استفاده قرار می گیرد.در بال ولو هایی که در سیستمهای فرآیند بکار می روند ممکن است از عملگرهای مختلفی به منظور کنترل مستقیم یا از راه دور شیر استفاده شود. با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن ساچمه چرخیده و سوراخی که در وسط ان تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور میکند.

علاوه بر این، اگر شیر در طولانی مدت در موقعیت نیمه باز قرار بگیرد، آسیب می بیند، در حالی که این مسئله برای شیر های کروی (گلوب ولو ها) وجود ندارد. به علاوه این نوع شیر ها دارای گشتاور کمتری نسبت به مدل فلوتینگ هستند و انرژی کمتری برای باز و بسته کردن توپی نیاز دارند، در نتیجه از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر هستند. همچنین مقاومت بال ولو پی وی سی، به اندازه بال ولوهای برنجی و فولادی نیست اما از انواع دیگر مقرون به صرفه تر است. بدنه این ولو اغلب از جنس فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل، مواد پلیمریpp، و برنجی و دیگر آلیاژهای فلزی است.

تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی وشیر استنلس استیل در جنس بدنه وکاربرد آنها می باشد .آلیاژ استنلس استیل شامل آهن به همراه مقادیری مختلفی از کربن، سیلیکون و منگنز و حداقل 10.5%کروم می باشد . معیارهای مختلفی برای تقسیم بندی انواع ولو کشویی وجود دارند. تولید شیر توپی یا همان بال ولو و شیر های دیگر در ضمینه صنعت نقت،گاز،پتروشیمی،مواد غذایی نخصص ما میباشد و سالها تحقیق و به کارگیری ماشین آلات مختلف کمک کرده تا به دانش تولید این نوع محصولات دست پیدا کنیم و با افتخار اعلام کنیم این تولیدات ساخت ایران میباشد. ایشان و تعدادی از نیروهای مذهبی حتی در آن دوره ما را نجس میدانستند و از غذا خوردن و دست دادن با ما امتناع می كردند متاسفانه».

اما میانگین قیمت این قطعه به صورت زیر بوده و می توانید با استفاده از آن به یک بازه قیمتی برسید. در تصویر زیر می توانید آنرا ببینید. به همین دلیل در اغلب صنایع و کارخانجاتی که تحت شرایط بالا فعالیت می کنند، از بال ولو استفاده می شود. این حرکت جانبی کوچک، فشاری بر ولو وارد می کند که سبب می شود شیر توپی برخلاف سیت پایینی فشرده شود و نتیجتاً آب بند ولو بهتر انجام گیرد. بر این اساس بال ولو ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از شیرهای دارای ورودی جانبی یا ساید انتری (Side Entry Ball Valves) و شیرهای دارای ورودی بالایی یا تاپ انتری (Top Entry Ball Valves).

بال ولو ها را از نظر مونتاژ بدنه به دو دسته تقسیم بندی می کنند. توپ توسط دو سیت (Seat) فنردار یا شناور که در تماس مداوم با آن هستند، حمایت می شود. با شرایط و مواد سازنده مشابه شیرهای توپی از سایر شیرها ارزان تر هستند. ماشینکاری seat ها نسبت به سایر انواع شیر ها آسان تر و ارزان تر است. تأمین و عرضه انواع شیرهای صنعتی (Industrial Valves) از برندهای اورجینال و محبوب گام دیگری است که هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند در جهت مرتفع سازی نیازهای مشتریان خود در صنایع مختلف لبنی، غذایی، نوشیدنی، نفت و پتروشیمی و صنایع شیمیایی و دارویی برداشته است.

هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند آمادگی خود را جهت تأمین و عرضه انواع تجهیزات خط تولید اعم از انواع شیرهای صنعتی و قطعات یدکی مربوطه از برندهای مختلفی چون Alfa Laval، APV، GEA، Burkert، Samson، Spirax Sarco، DMN Westing House، Leybold، SMC، Flowserve، Nordson، Parker و برند فرانسوی Lri Sodime اعلام می دارد. تفاوت اصلی بین شیر های توپی فولادی و استنلس استیل در جنشس بدنه وکاربردهای خاص انها میباشد .آلیاژ استنلس استیل شامل اهن به همراه شامل مقادیری مختلفی از کربن سیلیکون و منگنز و حداقل ۵/۱۰% کروم میباشد . شیر بال ولو دو سر رابط دسته کوتاه جهت انشعاب از خط اصلی به خط فرعی در سیستم های آبیاری تحت فشار کاربرد دارد.

این سه دسته عبارتند از استنلس استیل 304L، 316L و ASTM A 182 که در این مطلب مجال سخن گفتن در مورد جزئیات این متریال ها نیست، بنابراین در مطلبی جداگانه به مبحث شیر پروانه ای استنلس استیل خواهیم پرداخت. قطعات اصلی شیرهای توپی عبارتند از: بدنه، توپ، پایه و سیت ها. لازم به ذکر است در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز هستند که این خود یک مزیت بزرگ برای این ولو ها به محسوب می شوند .در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا کاربرد های فراوان آن را برایتان توضیح دهیم.کاربرد های ولو توپیبال ولو یا ولو توپی از جمله ولوآلاتی می باشند که یقینا بارها با آن ها برخورد کرده اید.

دریچه های PVDF ما در سراسر جهان در مصارف شیمیایی ، تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، مناطق معدن ، پالایشگاه های پتروشیمی ، آزمایشگاه های داروسازی ، کشاورزی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. با اعمال گشتاور کمی آب بندی کاملی ایجاد می نمایند. اگر به درستی اعمال شود ، تفاوت کمی در مقاومت در برابر شوک حرارتی مشاهده می کنیم. تفاوت هزینه بین شیر توپی شناور و شیر توپی ترنیون دار در زمانی که کلاس ولو و سایز ولو بالا می رود موردی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. کارکرد شیرهای توپی آسان است و هزینه تعمیر و نگهداری شان کم است.

در زیر مواردی که جزء خصوصیات طراحی بال ولو ترنیون مونتد می باشد ذکر گردیده است .بعد در چند بخش نسبت به هر مورد توضیحات ارائه می شود. به معنا که شیر در دو سمت بال کاملاً مستقل آب بند بوده و اگر هر سمتی از خط دارای فشار باشد جریان معکوس نمیتواند شکل بگیرد. این شیر ها در قالب شیر های یک، دو و یا سه تکه استفاده می شود. در بیشتر بال ولو ها عمل کردن ولو در حالتی روی میدهد که دسته ولو تا90 درجه بچرخد. در بیشتر Ball valve ها عمل کردن شیر در حالتی روی میدهد که دسته شیر تا ۹۰ درجه بچرخد.

در شیر های ترنیون سیترینگ ها که حامل سیت آب بندی می باشند شناور بوده و در راستای بال به وسیله فشار کاری شیر به سمت بال حرکت داده می شوند تا عمل آب بندی انجام گیرد.در فشار های پایین آب بندی به وسیله فشار فنر های تعبیه شده در پشت سیترینگ تامین می گردد. Ball Valveها شیرهای ساده قطع و وصل هستند که از یک قطعه توپی شکل برای متوقف کردن و راه اندازی دبی سیال در پایین دست شیر استفاده می شود با چرخش ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن توپی چرخیده و سوراخی که در وسط آن تعبیه شده است در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و در نتیجه سیال از شیر عبور می کند.وقتیکه توپی طوری بچرخد که سوراخ آن عمود بر مسیر سیال قرار گیرد، دبی سیال متوقف می گردد.

وقتیکه ساچمه در موقعیت نیمه باز قرار گیرد جریان اشفته ای در شیر ایجاد میشود این مشخصه باعث محدودیت کاربرد شیر ساچمه ای میگردد. این قابلیت جابهجایی برای آببندی (Seal) شیر استفاده میشود. عامل انسداد در این شیر یک نیم گوی با لبه V شکل می باشد در نتیجه برای تنظیم دبی جریان به راحتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. آیا توانستیم با ویدئو، ماهواره، دیش و رسیور مبارزه کنیم؟ مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم : شیر برقی چیست؟ ما شیرهای خود را به مشخصات مشتری اعم از فلنج یا سوکت تولید می کنیم.

آقای موسوی تبریزی بعدها نیز در زمانیکه دیگر مقام قضایی نداشت، مجددا یادآوری کرد که سازمان اکثریت غیرقانونی اعلام نشده؛ هرچند که درخواست ما نیز در آن سالها برای اخذ مجوز از وزارت كشور بیپاسخ ماند. برخی از نمونه های شیر های توپی به یک متوقف کننده یا Stopper مجهز می باشند که اجازه چرخش بیش از 90 درجه دستگیره را نمیدهد و در برخی نمونه های دیگر دستگیره می تواند 360 درجه چرخش داشته باشد. دیسک شیر توپی می تواند شناور در ولو یا ثابت باشد. در بال ول ها قطع و وصل جریان سریع و فقط با چرخش چرخش ۹۰ درجه ای برای بستن شیر است در صورتی که در گیت ولو ها برای بستن شیر به بیش از یک دور ۳۶۰ درجه نیاز است.

تنها کافی است قسمت بالای شیر جدا شود. از طرفی به دلیل ویژگی هایش که در مزایای استفاده از آن ذکر شد، در اغلب صنایعی که دمای سیال، فشار و حجم آن بالاست، از شیر های توپی استفاده می شود. در حالت نیمه باز به علت برخورد ذرات درون سیال، نشیمنگاه آن به سرعت تحت سایش قرار می گیرد. این نوع شیر ها قابلیت کنترل جریان بسیار خوبی دارد چون سطح مقطع عبور سیال، از تقاطع سطح سوراخ دایره ای در توپی و سطع دایره ای قسمت نشیمنگاهی ایجاد می شود. در مقابل، در موقعیتی که کنترل و تنظیم جریان هدف اصلی است شیرهای سوزنی عملکرد بهتری دارند.

در صورت استفاده از شیر توپی برای محصول یا خوردگی هایی که ممکن است درون شیر گسترش یابند، یک خروجی در بالای شیر ساخته می شود که به عنوان شیر تخلیه شناخته می شود. مثل محیط هایی که در تماس با آب دریا است، تاسیسات در تماس با آّب و مکان هایی با دمای بالا و مکان هایی که در تماس با مواد شیمیایی اند. این ذرات در حفره هایی در مجاورت بال Ball و سیت (Seat) حالت جامد پیدا کرده و سفت می شوند. جدول زیر نیز، برخی از انواع valve مناسب برای انتقال ذرات جامد را نمایش میدهد.

این نوع شیر بدنهای یک تکه داشته که قالبریزی شده است و همین امر خطر نشتی را کاهش میدهد. Side entry ها ممکن است به صورت یک تکه، دو تکه و یا سه تکه طراحی شده باشند. شیرهای توپی بر اساس سایز مجرا به دو دسته تقسیم بندی می شوند. وقتیکه دسته ولو میگردد تا باز گردد این قطعه کروی برروی یک نقطه میگردد تا جاییکه سوراخ موجود برروی این قطعه کروی با مسیر ورودی و خروجی جریان در یک راستا قرار بگیرد. برخی از شیرآلات با کیفیت بالا دارای طراحی توپ ترنیون هستند. برخی از بال ولو ها دارای عمگردهایی هستند که به صورت دنده خورشیدی عمل میکنند.

همچنین جنس آبند (seat) از نوع PTFE می باشد .

مدل ترونیون طراحی متفاوت و پیچیدهتری نسبت به فلوتینگ دارد و تقریبا عکس آن عمل میکند. عمل آب بندی / بسته شدن با کشیدن یا کشیدن این غلاف / لوله به دست می آید. از اینگونه شیر ها برای دما های بالا نمی توان استفاده نمود و هنگام انتخاب آن ها علاوه بر دما می بایست از سازگاری سیال مورد استفاده با جنس نشیمنگاه مطمئن شد. همچنین جنس آبند (seat) از نوع PTFE می باشد . این ولو ها توانایی تحمل فشارهای بالا و حجم های بالای سیالات را دارا می باشند و همچنین اغلب می توانند تا دمای 300 درجه سانتیگراد، به راحتی جریان سیالات را مدیریت کنند.

شیرآلات در زندگی روزمره انسان ها نقش بسیار مهمی دارند برای مثال تمام شیرآلات داخل منزل شما از ماشین لباس شویی گرفته تا ظرف شویی داخل خانه شما از شیرها استفاده شده است. به عنوان مثال می توان از صنایع غذایی، نفتی و گازی و پتروشیمی ، دارویی، نساجی، تولید محصولات پلاستیکی، الکترونیک و… این نوع از دنده ها به شیر اجازه می دهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصله از آنها به اندازه یک شیر بزرگ می باشد.از شیر توپی برای کنترل جریان فقط زمانی که سیال گاز باشد می توان استفاده کرد. این نوع شیرها از طریق باز کردن توپیای که در وسط آنها فضای بازی وجود دارد وظیفه هدایت و تنظیم انواع مختلف سیالات را بر عهده دارند.

اگر شما این مقاله را تحسین می کنید، مایلید اطلاعات بیشتری در مورد مشخصات فنی بال ولو کستل بدست آورید به سایت ما مراجعه کنید.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.