مزیت سلول های بنیادی پتانسیل درمانی بالای آنهاست

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی دبیر سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: سلول های بنیادی می توانند به سلول های هدف بسیار احیا شونده تبدیل شوند.

دکتر مریم مقدم متین امروز 20 اردیبهشت ماه در نشست خبری سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که در بنیاد جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: ما سلول های مختلفی در بدن داریم که برخی از آنها سلول های بنیادی هستند. و سلول های تمایز یافته.» کدام یک می تواند عملکرد نهایی را انجام دهد. خوبی سلول های بنیادی این است که می توانند تکثیر شوند، تکثیر شوند و ممکن است منبع سلولی بزرگتری داشته باشند.

وی افزود: اگر بتوانیم به این سلول ها دسترسی داشته باشیم منبع سلولی زیادی داریم و می توان آن ها را تزریق کرد و در جایی که می خواهند تکثیر شوند و سلول های بیشتری بسازند. همچنین می تواند به سلول های هدف تبدیل شود. بنابراین، آنها هم بسیار احیا کننده هستند و هم قادر به تمایز یا تبدیل شدن به سلول های هدف آسیب دیده در بافت بیمار هستند. این سلول ها محرک های سلول های بنیادی را در بافت آسیب دیده ترشح می کنند.

دبیر سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: انواع دیگر سلول های بنیادی نیز ممکن است در کاهش التهاب نقش داشته باشند. به طور کلی انواع سلول ها یا انواع سلول های بنیادی دارای خواص متفاوت و مطلوبی هستند که می توانند روند بهبودی را تسریع کرده و به ترمیم بافت های آسیب دیده کمک کنند.

وی گفت: زمانی که این نوع سلول ها ایجاد می شوند، می توانند کاربردهای زیادی در درمان بیماری های مختلف داشته باشند. جهاددانشگاهی خراسان رضوی و دانشگاه علوم بهداشت مشهد درگیر روش ها و مدل های کارآزمایی بالینی هستند که در مراحل مختلف کارآزمایی بالینی در حال انجام است.

متین مقدم خاطرنشان می کند: جماعت جهاد دانشگاهی خراسان رضوی می تواند سلول درمانی در شرق کشور انجام دهد. البته انجام سلول درمانی برای این گروه ایرادی ندارد و برای برخی درمان ها به عنوان کارآزمایی بالینی برای بیماری هایی مانند آرتریت، پسوریازیس، رفع چین و چروک صورت، فلج مغزی در کودکان و غیره انجام می شود.

وی گفت: «بنابراین این مدل‌ها بدون آزمایش هستند و هرکسی که مایل است از این روش‌های درمانی با مشورت پزشک استفاده کند.»

نسل بعدی درمان استفاده از محصولات سلول های بنیادی است

مقدم متین خاطرنشان می کند: علاوه بر این سلول ها و انواع مختلف سلول های بنیادی که به صورت درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، مدت هاست تلاش می شود از محصولات یا فرآورده های این سلول ها استفاده شود و به عنوان نسل بعدی درمان و به جای سلول های تزریقی، از محصول تزریقی بیمار استفاده شود. یکی از این محصولات کیسه مایع خارج سلولی است. تمرکز اصلی این سمپوزیوم بر روی وزیکول های خارج سلولی این سلول است.

وی خاطرنشان می‌کند: خوبی این تاول‌ها این است که دارای مواد مؤثر زیادی هستند که می‌توانند اثر درمانی داشته باشند و برخی از مشکلات سلول‌درمانی را ندارند و توانایی حفظ و تثبیت آن‌ها را دارند. ” آنها همچنین مشکلات ایمنی را ندارند که سلول ها می توانند ایجاد کنند و عواملی را می توان در آزمایشگاه به آنها اضافه کرد. سلول های بنیادی مزانشیمی یکی از مهم ترین سلول های بنیادی مورد استفاده برای درمان هستند. 44 آزمایش در ایران، کشور پیشرو در خاورمیانه به ثبت رسیده است. چون چالش کمتری دارد، قطعا پیشروتر است. این امر بسیار مهم و بسیار مهمی است که در آینده به ثمر خواهد نشست.

مزیت سلول های بنیادی پتانسیل درمانی بالای آنهاست

ما به دنبال راه های موثرتری برای تشخیص سرطان هستیم

دکتر معین فرشچیان، مدرس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در ادامه این مراسم گفت: یکی از حوزه هایی که در این سمپوزیوم و تبادل علمی به آن خواهیم پرداخت، سرطان یکی از چالش های ما است. بنابراین مشکل تشخیص سرطان در این زمینه مهم و حیاتی است و برای استفاده از فناوری های جدید در تشخیص سرطان باید دانش کافی در این زمینه داشته باشیم و به مسائل نظری رسیدگی کنیم و از فناوری ها و روش های آزمایشی جدید استفاده کنیم. می تواند روش های موثرتری را به کلینیک ها و متخصصان معرفی کند.

دبیر علمی سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: در آزمایشگاه تحقیقاتی جهاد دانشگاهی کارهای خوبی روی این روش ها انجام شده است، متدولوژی جدید است و در این سمپوزیوم مهمانانی از مراکز درمانی منطقه به ویژه قطر داریم. که در نقشه برداری ژنی پیشگام هستند.”

فرشچیان گفت: یکی از اهداف این سمپوزیوم ایجاد همگرایی بیشتر برای استفاده از توانمندی های مراکز مختلف برای ارتقای آن است. یکی از حوزه هایی که بر آن تاکید می کنیم؛ پزشکی مردم محور. بنابراین نیاز به سرمایه گذاری بالایی داریم تا بتوانیم خدمات خوبی به بیماران شرق کشور ارائه کنیم که البته بخشی از این سرمایه گذاری ها قبلا در مشهد انجام شده است.

مزیت سلول های بنیادی پتانسیل درمانی بالای آنهاست

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.