مدل سازی چندین اندام بدن بر روی یک تراشه

[ad_1]

محققان مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه کلمبیا، با همکاری دانشکده مهندسی کلمبیا، یک سیستم ارگان روی تراشه ایجاد کردند که شامل قلب، کبد، استخوان و بافت پوست انسان و همچنین سلول‌هایی است که سلول‌های ایمنی برای تقلید توسط فیزیولوژی بدن انسان

به گزارش ایسنا و به نقل از آیه، امروزه بافت های مهندسی شده پایه اصلی مدل سازی بیماری هستند و شرایط ایده آلی را برای آزمایش پیشرفت بیماری و اثربخشی دارو فراهم می کنند. با این حال، بدن انسان مجموعه ای جدا شده و مرتبط با فیزیولوژیک از بافت های خفته است. در نتیجه، محققان در حال کار بر روی ایجاد یک سیستم “ارگان روی یک تراشه” هستند که می تواند بدن انسان را تقلید کند و اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی پیشرفت بیماری و نحوه تاثیر داروها بر سایر اندام ها ارائه دهد.

شبیه سازی منحصر به فرد بدن انسان

سیستم «چند اندام روی یک تراشه» که توسط محققان توسعه داده شده است به اندازه یک میکروسکوپ است و شامل قلب، استخوان، کبد و بافت‌های پوست انسان است که هر کدام از نظر منشاء، ساختار و عملکرد جنینی منحصر به فرد هستند. ویژگی ها، و آنها به محیط مستقل خود نیاز دارند. بافت های اندام همگی توسط یک جریان عروقی سلول های ایمنی به هم متصل می شوند.

رشد و بلوغ این بافت ها چهار تا شش هفته به طول انجامید و محققان همچنین توانستند بافت ها را در محیط های جداگانه برای چهار هفته دیگر ذخیره کنند.

تحقیقات داروهای ضد سرطان

محققان اثرات داروی ضد سرطان دوکسوروبیسین را که به طور گسترده توسط بیماران مبتلا به این بیماری استفاده می شود و عوارض جانبی دارد، مورد بررسی قرار دادند. این تیم یک مدل محاسباتی جدید برای شبیه سازی جذب، توزیع و متابولیسم دارو بر روی یک “تراشه چند اندامی” ایجاد کردند و دقت آن را با مطالعه متابولیسم دوکسورابیسین تایید کردند.

گوردانا وونجاک-نواکوویچ، سرپرست پروژه، گفت: «ما توانستیم برخی از نشانگرهای مولکولی اولیه سمیت قلبی را که عارضه جانبی اصلی این دارو است، شناسایی کنیم. “تراشه چند اندام” به طور دقیق مسمومیت قلبی و کاردیومیوپاتی را پیش بینی کرد، عارضه ای که اغلب نیاز به مداخله پزشکی برای کاهش یا حتی توقف دوز درمانی دوکسورابیسین دارد.

این تیم در حال حاضر از انواع تراشه‌ها برای مطالعه متاستاز در سرطان‌های سینه، پروستات و خون، و همچنین اثرات عفونت با SARS-Cov-2، عامل کووید-19، بر روی قلب، ریه و سیستم عروقی .

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.