ما نگران اختلال در پوشش جهانی خدمات بهداشتی هستیم

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی رئیس بنیاد نظام سلامت مشهد گفت: اگر چاشنی حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی را به معضل عدم رعایت تعرفه قیمت خدمات اضافه کنیم. پوشش جهانی خدمات پزشکی مختل شده است و مشاغل ما از جمله کلینیک های بزرگی که به عنوان موسسات مانند آزمایشگاه ها فعالیت می کنند با مشکلات بزرگی مواجه خواهند شد.

دکتر علیرضا صداقت در گفت وگو با ایسنا، درباره افزایش مالیات ویزیت پزشکان اظهار کرد: تعرفه ها در نظام سلامت ابزاری برای سیاست گذاری، رفتارسازی و دستیابی به اهداف مورد نظر نظام سلامت برای دستیابی است. پوشش بهداشتی برای کل جمعیت؛ این بدان معناست که هر چه با تعریف منافات داشته باشد و سلامت را تهدید کند، تعرفه ها کار خود را انجام نداده اند.

وی افزود: شرکت ارائه دهنده خدمات گفت که من در قبال قیمتی که دریافت کردم نمی توانم خدمات با کیفیت خوبی ارائه دهم. این یکی از اتفاقاتی است که می تواند تعرفه ها را مختل کند. اگر قرار است پوشش همگانی سلامت داشته باشیم، هر پزشک باید یک بیمار را در 15 دقیقه ویزیت کند، اما این اتفاق نمی افتد. پزشکان وجدان دارند اما افزایش 300 درصدی اجاره بهای مطب، افزایش 5 درصدی هزینه پرسنل و دو برابر شدن قیمت تجهیزات پزشکی باعث شده تا بیماران نتوانند خدمات مناسب ارائه دهند. ما قوانین تحمیلی دولت را هزینه خدمات می نامیم. به عبارت دیگر، سود خدمات به هزینه خدمات اضافه می شود. یعنی اگر یک پزشک دو میلیارد تجهیزات در مطب خود داشته باشد منفعت خدمت محسوب نمی شود و استفاده از آن استهلاک محسوب می شود.

رئیس بنیاد نظام سلامت مشهد گفت: نگران اختلال در پوشش همگانی خدمات سلامت هستیم. اگر طعم حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی را به معضل عدم رعایت تعرفه با قیمت خدمات اضافه کنیم. پوشش جهانی خدمات پزشکی مختل شده است و مشاغل ما از جمله کلینیک های بزرگی که به عنوان موسسات مانند آزمایشگاه ها فعالیت می کنند با مشکلات بزرگی مواجه خواهند شد. آزمایشگاهی که کیت را به قیمت 4200 تومان خریداری کرده است، اکنون باید کیت را به قیمت 20000 تومان خریداری کند. اگر آزمایشگاه نتواند این کار را انجام دهد، باید سرویس را ترک کند یا به روش‌های آزمایش قدیمی روی بیاورد.

صداقت ادامه داد: اصل 43 قانون اساسی دولت را موظف به تامین نیازهای اساسی مردم از جمله بهداشت و درمان کرده است و به همین دلیل تعرفه ها به عنوان ابزار اقتدار متعلق به دولت است. ماده 90 قانون توسعه مصوب 1385 دولت را موظف می کند نسبت هزینه های بهداشتی و درمانی خانوارهای کم درآمد و آسیب پذیر را کاهش دهد و در نتیجه پدیده ای به نام پوشش بیمه ای به تدریج نمایان می شود. ما باید این پدیده را رایج کنیم و هزینه درمان افراد کم درآمد را کاهش دهیم. بیمه شده و بیمار به ترتیب 70 و 30 درصد هزینه درمان را پرداخت می کنند، اما طبق قانون مصوب سال 1373 در بیمه همگانی، افراد کم درآمد کمتر از یک درصد هزینه درمان را پرداخت می کنند.

وی تاکید کرد: در سال 1351 اولین تعرفه مهم امور پزشکی و اولین تعرفه خدمات پزشکی کشور تعیین شد. در آن زمان قانونی وجود داشت که بندهای 5 و 6 را در خصوص ارائه خدمات درمانی به کارکنان دولت پیش بینی کرده بود و سازمانی مشابه نظام سلامت وابسته با همان قانون تعریف می کرد که این خدمات را با همکاری وزارت بهداشت تعیین می کند. دولت. این تعرفه تا سال 1373 ادامه داشت و به هیچ وجه نیاز جدیدی نبود. از سال ۱۳۷۳ که قانون بیمه سلامت همگانی کشور به تصویب رسید، روند تعرفه ها شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت.

رئیس سازمان نظام سلامت مشهد گفت: فهرست بهای خدمات پزشکی بر اساس تشخیص قیمت واقعی و نرخ مصوب حق بیمه سرانه بیمه سلامت به تصویب شورای علم و فناوری خواهد رسید که بر اساس مصوبه مشترک تصویب شد. پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت.» در این مقاله، قیمت واقعی خدمات و نرخ حق بیمه سرانه مصوب، مبنای جدول زمانی است. یعنی با توجه به قیمت سرویس به قانون مراجعه کنید. در 20 سال گذشته هیچ گاه هزینه خدمات از سازمان نظام سلامت درخواست نشده است، این در حالی است که طبق قانون باید هزینه خدمات دریافت شود.

صادقانه بگویم: ما کاملاً به قانون به عنوان ریسمان مردگان اعتقاد داریم. ما به عنوان رئیس بنیاد نظام سلامت مشهد، خراسان رضوی و متولی سه استان خراسان و یا رئیس سازمان نظام سلامت مشترک، هیچ گاه در مورد فراوانی صحبت نکرده ایم. شورای عالی بنیاد نظام سلامت هزینه خدمات را اعلام کرد و نامی از تعرفه نبرد اما رسانه ها آن را تعرفه نام نهادند.

وی افزود: برنامه 20:30 سیما این شماره را قیمت سرویس منتشر شده می نامد در صورتی که این شماره قیمت واقعی سرویس باشد. بر اساس اعلام شورای عالی بنیاد نظام سلامت، تا امروز تعداد ویزیت پزشکان عمومی 52 هزار تومان و هزینه خدمات آنها 184 هزار تومان برآورد شده است.

رئیس بنیاد نظام سلامت مشهد گفت: قیمت خدمات بر اساس نظر کارشناسی، تحقیقات و داده های انجمن های علمی و تخصصی است. اعداد منتشر شده می تواند برای جایی مانند جهرم زیاد و برای شمال تهران کم باشد، اما از آنجایی که قیمت تعرفه ها باید یکسان باشد، باید آنها را میانگین بگیریم.

صداقت بیان می‌کند: قیمت خدمات پزشکان در بخش خصوصی با احتساب سود سرمایه و استهلاک ۱۸۴ هزار تومان برآورد شده است که اگر این رقم با نرخ جدید مالیات تفاوت قابل‌توجهی داشته باشد به ورشکستگی محصول نظام سلامت منجر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما می خواهیم یک نظام سلامت مبتنی بر قانون و سلامت عمومی برای همه اقشار مردم عادلانه باشد و به همین دلیل بدون آسیب رساندن به سلامت جامعه، می خواهیم قیمت خدمات واقعی باشد.

رئیس بنیاد نظام سلامت مشهد ادامه داد: یکی دیگر از حربه‌هایی که بیمه‌گران در بحث برخی نسخه‌ها و آزمایشگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند، انتقال خدمات به خارج از محدوده خود است. به عنوان مثال، فقط 70٪ درمان شده، به دکتر گفته شد که هیچ دارویی تجویز نکند. در صورتی که قانونی وجود نداشته باشد که به بیمه اجازه این کار را بدهد.

صداقت گفت: اگر پرونده الکترونیکی تشکیل شود و سیستم ترانزیت بر اساس آن باشد، می توانیم به سلامت عمومی جامعه برسیم. همچنین تفسیر دستورالعمل های بالینی، خرید صحیح کلیه خدمات بیمه ای به عنوان خریدار و به حداقل رساندن رابطه مالی پزشک و بیمار از دیگر الزامات دستیابی به سلامت عمومی برای جامعه است.

وی افزود: مصوبه شورای عالی بر اساس اعداد و ارقام بیمه گذاران پایه است نه افراد. این رویدادها باعث شد که 40 درصد از خدمات از جیب پرداخت شود. ما معتقدیم اگر هزینه خدمات درمانی محقق نشود، آسیب به نظام سلامت جبران ناپذیر خواهد بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.