ماجرای گلوله باران معبد در حادثه دوم عاشورا در مشهد

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی در اواخر دوره قاجار، مخالفت با مشروطه از یک سو و مداخله بیگانگان از سوی دیگر موجب هرج و مرج شده بود و خراسان و حرم مطهر هنوز از ناآرامی ها خارج نشده بود. حادثه گلوله باران حرم یکی از حوادث مهم و تلخ آن عصر برای شیعیان و دوستداران امام رضا (ع) و معماری آن بود.

رجبعلی لبافخانیکی، محقق و باستان شناس خراسانی در گفت وگو با ایسنا، درباره تاریخچه و معماری معبد رضوی گفت: تزار که طبق قرارداد 1907 شمال ایران را منطقه نفوذ می دانست، تعدادی را جابجا کرد. یگان‌های نظامی به شمال ایران و خراسان اعزام شد و این اقدام مردم شهرهای مختلف کشور از جمله مشهد را علیه روس‌ها برانگیخت.

وی افزود: «شوالیه های دونیاژ»، کنسول روسیه در مشهد که منافع خود را در خطر می بیند، همچنین خواستار اعزام نیروهای بیشتر به مشهد شد. ارتش روس در آغاز محرم 1330 هجری قمری به بهانه حفاظت از اتباع خود با توپ و تجهیزات کافی وارد مشهد شد و رکنا الدوله والی خراسان از آنان استقبال و پذیرایی کرد.

این محقق خراسانی ادامه داد: بعدها دبیجه در حمایت از محمدعلی شاه برخی از عناصر ضد مشروطه او را تحریک کرد. در اثر تحریک آنان، تعدادی از مردم عادی ساده لوح و فرصت طلبان مسلح به تدریج جمع شدند و مرکز فعالیت خود را از میدان شهر به سمت مقدسه منتقل کردند. گروهی به رهبری سید محمد یزدی معروف به طالب الحق و نایب علی اکبر خان نوغانی بر مسجد جامع گوهرشاد و صحن قدیم تسلط یافتند و گروه های دیگر به دستور یوسف خان هراتی صحن جدید را تصرف کردند. تفنگداران دریایی نیز بین مسجد جامع و اطراف بست خیابان، پایین خیابان و بازار بزرگ پراکنده شدند و ناامنی شهر را بیشتر کردند.

لبافخانیکی خاطرنشان می کند: از ابتدای ماه ربیع الثانی مردم مشهد به طور کامل از امنیت و آسایش محروم شده اند و دولت روسیه برای دخالت در امور مشهد دست به حملات زده و درگیری بین دولت‌ها. سربازان و حرامزاده‌ها بهانه‌ای برای محافظت از شهروندانشان. «در نقاط مختلف شهر مستقر شده‌اند.

وی گفت: در روز چهارم ربیع الثانی یوسف خان هراتی و همدستانش کمیسر نوغان را با اشرار خود کشتند و بعد از ظهر همان روز در خیابان، عیدگاه و سرشور به کمیسر حمله کردند و گروه دیگری را کشتند. . پس از آن حادثه گروهی به کنسولگری روسیه رفتند و خواستار امنیت شهر شدند. رکن الدوله استعفا داد و فرمانده ارتش روس افسر انتظامی شهر شد و شهر را خلع سلاح کرد و کنترل کل حکومت شهر را به دست گرفت.

این باستان شناس خراسانی گفت: در دهم ماه ربیع الثانی 2.5 ساعت مانده به غروب آفتاب، روس ها که قبلاً در محل خود مستقر شده بودند، بر اساس خون باغ شروع به بمباران حرم کردند که تا نیمه های شب ادامه داشت. در جریان آن حمله 92 گلوله توپ شربولی و 200 گلوله توپ بزرگ به حریم مقدس شلیک شد. سپس با تسخیر صحن قدیم و مسجد گوهرشاد وارد معبد منوره شدند و مردم و زائران را تا آتش بس کشتند و در حالی که برای امنیت مردم فریاد می زدند.

ماجرای گلوله باران معبد در حادثه دوم عاشورا در مشهد

لبافخانیکی ادامه داد: سپس جنایت حیاط قدیمی را به محل تجمع زندانیان تبدیل کرد و دستور جمع آوری اموات را صادر کرد. فردای آن روز اسیران آزاد شدند و بیانیه ای در شهر منتشر شد مبنی بر اینکه اهداف نیروهای روسی سرکوب شورش و برقراری امنیت است.

وی افزود: یکی از رهبران قیام به نام سید محمد طالب الحق اسیر شد و بقیه متواری شدند اما یوسف هراتی بعداً در قهوه خانه ای که توسط روس ها سازماندهی شده بود دیده شد. حرم به مدت چهار روز توسط روسها اشغال شد. روز چهارم متولی معرفی و امضا کردند که چیزی از ذخیره کسر نشده و قصد حذف فصل های شکسته بوده است.

ماجرای گلوله باران معبد در حادثه دوم عاشورا در مشهد

این محقق و باستان شناس خراسانی گفت: در حمله هولناک و آشفته آخرالزمان و عاشورای دوم خسارات زیادی به اماکن متبرکه به ویژه اماکن متبرکه وارد شد، گنبدهای متبرکه، مناره ها و مسجد گوهرشاد است. . برخی از آثار و کتاب های کتابخانه آستان قدس نیز مفقود شد. برخی تعداد کشته ها را 800 نفر اعلام کردند، اما وزارت امور خارجه در نامه ای تعداد کشته ها را 550 نفر اعلام کرد.

ماجرای گلوله باران معبد در حادثه دوم عاشورا در مشهد

لبافخانیکی گفت: پس از وقایع حسین میرزا نیرالدوله که در سال 1330 هجری قمری به استانداری خراسان منصوب شد، اعیان، اعیان مشهد و مقامات آستانه را به جلسه ای دعوت کرد و در آن مجلس گفت که خرابه های آستانه باید فورا تعمیر شود. مخاطب و دیگران باید کمک کنند. نیرالدوله نیز 30 هزار تومان پرداخت می کند و 100 تا 110 هزار تومان از مهمانان جمع آوری می شود.

وی ادامه داد: نیرالدوله شب قبل از شروع کار حضور داشت; او به پشت بام معبد رفت، اولین آجر و گچ را روی دستانش گذاشت، سپس آسیب های ناشی از بمب ها ترمیم شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.