قاچاق بازار نفت را مختل می کند!

[ad_1]

مشاهدات نشان می دهد که بازار روغن آشپزی آشفته است و عرضه آن به ویژه در برخی فروشگاه های زنجیره ای محدود است. به نظر می رسد این موضوع ارتباط مستقیمی با قاچاق این محصول غذایی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، بر اساس مشاهدات و گزارش های میدانی، عرضه نفت در فروشگاه ها و مغازه های سطح شهر محدود است. برخی از فروشگاه های زنجیره ای به میزان محدودی روغن به مصرف کنندگان می فروشند و برخی از صاحبان فروشگاه ها می گویند روغن مدتی است که کمتر تحویل داده شده و قیمت ها افزایش یافته است.

گزارش ها حاکی از آن است که تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات نفت باعث شده است که قیمت نفت در ایران نسبت به سایر کشورها حدود 20 درصد کاهش یابد و خروج این کالا از کشور و عرضه رسمی به سایر کشورها موضوع جذابی است. و غیر رسمی ایجاد شد. در همین راستا چندی پیش محموله بزرگ روغن خوراکی به کشورهای دیگر در جنوب ایران کشف شد.

منشی سابق اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام کرداین شرکت‌ها شرکت‌های پخش هستند که هنگام عرضه نفت به صورت عمده با قیمت‌های مصوب، کالاهای دیگری مانند رب، کنسرو ماهی و غیره را نیز به بانک‌ها می‌فروشند و به همین دلیل بانک‌ها علاقه‌ای به خرید روغن به قیمت مصوب ندارند. .

از سوی دیگر، مارس گذشته با تشدید جنگ روسیه و اوکراین، عرضه نفت به دلیل اینکه روسیه و اوکراین بزرگترین صادرکنندگان روغن آفتابگردان و تخمه آفتابگردان بودند، به یک بحران جهانی تبدیل شد و درگیری منجر به اختلالات بسیاری در تولید و صادرات روغن به کشورهای دیگر شد. به گفته امیرهوشنگ بیرشک، دبیر کل انجمن روغن های نباتی، این درگیری ها باعث افزایش شدید قیمت جهانی روغن آفتابگردان شده و حمل و نقل و تامین کالا را با مشکل مواجه کرده است.

به گفته وی، البته قیمت جهانی سایر روغن ها نیز افزایش یافته است اما مشکلی برای تامین آنها وجود ندارد.

بیرشک همچنین اظهار داشت: نگرانی ها و مسائل مربوط به این بخش را به وزارت جهاد کشاورزی ارجاع داده ایم و به محض واردات نفت از اوکراین و روسیه نیاز به واردات نفت از کشورهای جایگزین داریم.

البته این روزها اتحادیه روغن نباتی اعلام کرد در سال های اخیر یکی از مشکلات کارخانجات و بنگاه های وارداتی روغن نباتی در کشور عدم تخصیص به موقع پول از سوی دولت است که این امر انجام شده و در صورت تعدیل به موقع قیمت، صنعت زیان ده خواهد بود. روغن های گیاهی احتمالا پاسخ خواهند داد. نیازهای کشور در ماه های آینده

این در حالی است بر اساس آخرین گزارش گمرک ایراندر حال حاضر از حدود 4 میلیون تن محموله اساسی موجود در گمرکات و بنادر، بیش از 700 هزار تن به ذخایر روغن و دانه های روغنی اختصاص دارد.

وزارت جهاد کشاورزی نیز اخیرا اعلام کرده است که مشکل کمبود نفت در بازار تا چند روز آینده برطرف می شود و احتمالاً از طریق ترخیص نفت در گمرک به بهره برداری می رسد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.