فنلاند و سوئد می خواهند به ناتو بپیوندند، اما ترکیه مخالف است

[ad_1]

سوئد و فنلاند گفته اند که می خواهند به ائتلاف ناتو بپیوندند، اما ترکیه اعلام کرده است که مخالف عضویت در این اتحادیه است زیرا این دو کشور خانه گروه های “تروریستی” هستند.

به گزارش رویترز، آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، یک روز پس از اعلام تمایل فنلاند برای پیوستن به ناتو گفت که عضویت در ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا امنیت ملی را تقویت می کند. و ثبات در کشورهای بالتیک و شمال اروپا کمک کننده است.

حمله روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند را وادار کرد تا علناً در مورد عضویت در ناتو اظهار نظر کنند.

به نظر می رسد استکهلم از نزدیک هلسینکی را دنبال می کند و احتمالاً روز دوشنبه درخواستی برای پیوستن به ائتلاف نظامی ارائه خواهد کرد.

لینده همچنین به خبرنگاران گفت که عضویت سوئد در ناتو آستانه درگیری نظامی را افزایش می دهد و در نتیجه از درگیری در شمال اروپا جلوگیری می کند. مهم ترین پیامد عضویت در ناتو این است که سوئد بخشی از امنیت جمعی این اتحاد می شود و تحت پوشش ضمانت امنیتی ماده 5 ناتو قرار می گیرد.

بر اساس این ماده، حمله به هر کشور عضو ناتو توسط همه اعضای آن مقابله خواهد شد.

در حالی که سوئد و فنلاند روابط نزدیک و دیرینه ای با ناتو دارند و به طور منظم در تمرینات سطح بالا و جلسات اتحاد شرکت می کنند، این امنیت برای آنها تضمین نمی شود.

دولت سوئد همچنین اعلام کرد که در این گزارش پیشنهادی برای پیوستن به ناتو وجود ندارد و احزاب چپ و سبز تنها احزاب هستند که از این گزارش حمایت نکردند. درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو نیز باید توسط همه اعضای این اتحاد و سپس توسط پارلمان سوئد تایید شود.

اما رقیب اصلی پیوستن دو کشور به ناتو رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه است که روز جمعه برای ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو گفت، سوئد و فنلاند نمی توانند به ائتلاف نظامی بپیوندند زیرا این دو کشور وطن هستند. برای بسیاری از سازمان ها آنها تروریست هستند.

در گذشته، ترکیه سوئد و دیگر کشورهای اروپای غربی را به دلیل همکاری با “سازمان های تروریستی” محکوم شده توسط آنکارا مانند حزب کارگران کردستان ترکیه (PKK) و امارات متحده عربی، دفاع از مردم و همچنین حامیان روحانی تبعید کرده است. فتح الله گولن. زندگی در تبعید و سرزنش مخالفان در آنکارا.

اگرچه آنکارا از زمان پیوستن به این ناتو در 70 سال پیش رسماً از گسترش ناتو حمایت کرده است، اما مخالفت های آن می تواند برای سوئد و فنلاند که می خواهند به ائتلاف نظامی بپیوندند دردسر بزرگی ایجاد کند.

اردوغان به خبرنگاران در استانبول گفت: «این یک اشتباه برای ناتو در گذشته بود. ما تحولات سوئد و فنلاند را زیر نظر داریم، اما دیدگاه مثبتی نداریم. ما نمی خواهیم همان اشتباهات را تکرار کنیم. علاوه بر این، کشورهای اسکاندیناوی محل استقرار سازمان های تروریستی هستند. آنها حتی در برخی کشورها نماینده مجلس هستند، ما نمی توانیم با آن موافق باشیم.

وزیر امور خارجه سوئد همچنین با بیان اینکه کشورش امیدوار است در صورت درخواست عضویت در ناتو از حمایت کامل برخوردار شود، افزود که همراه با فنلاند می‌تواند از حمایت قوی از سوی کشورهای کلیدی عضو ناتو که ترکیه مایل است برای دفاع از خود روابط خوبی با آنها داشته باشد، دریافت کند. . ، بهره بردن.

وی همچنین در دیدار غیررسمی با وزرای خارجه ناتو در برلین درباره وضعیت کنونی صحبت کرد.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی کرملین گفت که موضع آنکارا در ائتلاف ناتو علیرغم آقای کربی تغییر نکرده است.

پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند نیز گفت که عضویت در ناتو یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. قرار است امروز (شنبه) با همتای ترک خود در برلین ملاقات کنم.

کارن دانفرید، دیپلمات ارشد آمریکا در امور اروپا در وزارت امور خارجه گفت: واشنگتن قصد دارد این موضوع را در نشست امروز با برلین در ترکیه مطرح کند. اظهارات اردوغان ما را بر آن داشت تا به شفاف سازی موضع ترکیه فکر کنیم. ترکیه و سوئد به طور فعال در ناتو همکاری کرده اند.

کاخ سفید همچنین روز جمعه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد و سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند، تلفنی گفتگو کرد و از سیاست درهای باز ناتو و باز شدن ناتو حمایت کرد. دو کشور این حق را دارند که خودشان تصمیم بگیرند. آینده و امور خارجی سیاست حفظ حریم خصوصی و مدیریت منتشر شده است.

سوئد و فنلاند اعضای ناتو هستند که نقشه ژئوپلیتیک شمال اروپا را دوباره ترسیم می کنند.

همچنین روز پنجشنبه، رئیس جمهور و نخست وزیر فنلاند گفتند که کشورشان با 1300 کیلومتر مرز و گذشته دشوار با روسیه، باید فوراً برای پیوستن به ناتو درخواست دهد. تصمیم روسیه به عنوان یک اقدام خصمانه و یک تهدید امنیتی تلقی می شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز از عضویت فنلاند در این ائتلاف به گرمی استقبال کرد و قول داد که روند الحاق روان و سریع خواهد بود. اقدامی که مورد حمایت واشنگتن نیز قرار گرفت.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.