طرفداران شورای نظامی مالی حاکم، خروج نیروهای فرانسوی را جشن می گیرند

[ad_1]

باماکو، پایتخت کشور آفریقایی مالی، محل تظاهرات روز شنبه حامیان شورای نظامی حاکم بود که به خیابان ها آمدند تا خروج ارتش فرانسه را جشن بگیرند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگاران محلی اعلام کرد که این تظاهرات توسط جنبش های حامی مقامات حامی دولت که اکثر آنها نظامی هستند آغاز شده است.

صدها نفر در میدان استقلال در قلب پایتخت مالی باماکو تجمع کردند و به فراخوان هواداران شورای نظامی حاکم پاسخ دادند تا عقب نشینی اعلام شده ارتش فرانسه را جشن بگیرند.

عیسی دیارا، یکی از معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به خیابان ها ریختیم تا هر چه زودتر از فرانسه خارج شویم. ما به فرانسوی ها نیاز نداریم، آنها باید از اینجا بروند. من از عاصمی گویتا (رئیس شورای نظامی حاکم) و کشورم حمایت مالی می کنم.

سیریکی کویت، یکی از اعضای یرولو که روی باروها ایستاده است، به خبرنگاران گفت: “فرانسه رانده شده است و اگر بماند، تبدیل به یک قدرت اشغالگر خواهد شد.

به گزارش یورونیوز، یرولو، جنبشی در حمایت از شورای نظامی، همراه با دیگر انجمن‌هایی که دیدگاه‌های مشابهی درباره حضور نظامی فرانسه دارند، پاسخ مثبت دادند و خواستار شرکت در تظاهرات روز سه‌شنبه شدند.

پیش از آن، پس از دو کودتای نظامی در اوت 2020 و سپس در ماه مه 2021، این جنبش ها و انجمن ها تظاهراتی را در حمایت از شورای نظامی حاکم در مقابل هزاران نفر در باماکو ترتیب دادند.

پلیس با تجهیزات ضد شورش به تظاهرات روز شنبه حمله کرد و صدها نفر از معترضان را با کامیون ها بیرون کشید. او گفت: «از مالی خارج شوید.

فرانسه و شرکای اروپایی آن روز پنجشنبه رسما خروج نیروها از مالی را اعلام کردند و سایر کشورهای خارجی آشکارا تعهد آنها را زیر سوال بردند.

یک هیأت سازمان ملل متحد در مالی، موسوم به Minosma، در حال حاضر در حال بررسی عواقب امتناع فرانسه و متحدانش از ادامه تعهدات خود نسبت به مأموریت قبلی در مالی است.

نیروهای فرانسوی و اروپایی شرکت کننده در ماموریت آفریقا در پاریس در مالی، “موانع و خرابکاری های متعدد” را دلیل اصلی پایان دادن به ماموریت خود عنوان کردند.

در همین حال، شورای نظامی حاکم به تعهد قبلی خود مبنی بر برگزاری انتخابات در ماه فوریه برای بازگرداندن غیرنظامیان به قدرت عمل کرده است.

پس از اعمال تحریم های اقتصادی و دیپلماتیک شدید اقتصادی و دیپلماتیک توسط کشورهای غرب آفریقا علیه مالی در ماه ژانویه، شورا بر نیاز به اصلاحات گسترده و مبتنی بر حاکمیت ملی تاکید کرد.

تسلط نظامی بر باماکو هنوز نتوانسته از مقیاس خشونت در این کشور ساحلی آفریقا بکاهد.

پس از تهاجم گروه‌های افراطی موسوم به «جهادیست‌ها» در سال 2012، مالی به دلیل کودتاهای نظامی متعدد همواره موضوع خشونت‌های پراکنده و تحولات سیاسی بزرگ بوده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.