صباح زنگنه: امیدواریم بسیج گسترده قطر به تقویت و توسعه اقتصادی با ایران منجر شود.یک کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قطر به دنبال مسائل مربوط به خلیج فارس در محاصره قرار دارد و می‌تواند تهاجمی‌تر عمل کند، امیدواریم این بسیج گسترده‌تر منجر به تحکیم و توسعه اقتصادی ایران و قطر از همه لحاظ شود. ”

صباح زنگنه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سفر رئیس جمهور به قطر، گفت: این سفر دو موضوع را دنبال می کند که یکی از آنها مسائل دوجانبه و روابط ایران و ایران و قطر از نظر سیاسی است. واقعاً از نظر اقتصادی توسعه یافته است، اگرچه هر دو کشور فعال و شریک در میادین گاز مشترک هستند.

وی افزود: البته قطر با استفاده از فناوری‌های جدید از منابع گازی خود به‌ویژه در زمینه تبدیل گاز و تبدیل LNG که نوعی گاز است، فعال‌تر استفاده می‌کند و برای آینده و اکثر اقتصادهای بزرگ دنیا متکی هستند. بر روی آن.” هر دو کشور در مورد این نوع فناوری به تبادل نظر می پردازند و مناسب است راه همکاری مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: در روابط دوجانبه به دلیل مشکلات پیش آمده در خلیج فارس، قطر مدتی است که در محاصره بوده است، اما اکنون از محاصره خارج شده است و می تواند ابتکار عمل را به دست گیرد و امیدواریم این حرکت گسترده تر تقویت شود. اقتصاد دو کشور پیشتاز است.

زنگنه گفت: ایران همسایه بزرگ و با تجربه قطر است که توان اجرایی بالایی در ساخت، بهره برداری، مدیریت و بازسازی پروژه های اقتصادی دارد، اما متاسفانه در قطر کمتر شرکت ایرانی از فناوری و تکنیک استفاده می کند. تاخیر در استفاده شرکت های ایرانی در مسائل فنی و فنی باید بررسی شود.

نماینده سابق ایران در سازمان همکاری های اسلامی همچنین تصریح کرد: در زمینه ترانزیت نیز جنبه های مختلفی از همکاری بین دو کشور وجود دارد که برنامه ریزی و توسعه نیافته است مانند ترانزیت کالا، نیروهای فنی، مهندسی و مهندسی. ، دریا و هوا و همچنین راه آهن و جاده ممکن است در نظر گرفته شود.

وی افزود: در گذشته قطر به موضوع سرمایه گذاری در ایران توجه داشته است اما بعد از تحریم های آمریکا که یکجانبه هم هستند این موضوع نباید اجرایی شود بلکه نباید مانع کاهش سرمایه گذاری شود، سرمایه گذاری قطر در ایران.” همانطور که می بینیم، قطر سرمایه گذاری زیادی در ترکیه انجام داده است و همین امر برای ایران امکان پذیر است، زیرا امنیت و سرعت دسترسی به بازارهای مختلف را ارائه می دهد.

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: استفاده از ظرفیت بیشتر قطر در اکتشاف و صادرات گاز می تواند منجر به همکاری سه جانبه ایران، قطر و عراق شود، ضمن اینکه ایران لجستیک لازم را برای عراق دارد و می تواند از ظرفیت گاز قطر بیشتر استفاده کند. می تواند موجب رونق اقتصادی و اشتغال جوانان شود.

زنگنه همچنین با بیان اینکه موضوع یمن و سوریه قابل بررسی است، گفت: مسائل منطقه ای مانند سوریه که ایران در آن نقش جدی تری دارد و قطر از موضع ایران می تواند به بازسازی سوریه و تحقق همکاری های سه جانبه منجر شود. . این.

وی در پایان گفت: اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز همچنین می‌تواند در هماهنگی، توسعه و سیاست‌های متنوع‌سازی مورد نیاز برای صادرات گاز یا تبدیل آن به سایر محصولات در منطقه کمک کند. کشورها، موضوعی که باید در اجلاس صادرات گاز مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.