شیر یکطرفه یا چک ولو استنلس استیل Check Valve پویان استیل

شیر یکطرفه یا چک ولو استنلس استیل |Check Valve|پویان استیل
چک ولو

وظیفه اصلی این شیر حفاظت از تجهیزات مکانیکی در یک سیستم لولهکشی است که این کار را با جلوگیری از برگشت جریان انجام میدهد. در صورت نیاز، از پایه (stem) برای نگه داشتن دیسک شناور در برابر سیت ولو (Valve Seat) استفاده می شود همانگونه که در شیر کروی (Globe Valve) انجام می شود. با نصب چک ولو (شیر یک طرفه) Check Valve در خطوط جریان، اتفاقی که می افتد این است که امکان برقراری جریان تنها در یک جهت خط لوله امکان پذیر خواهد شد. چک ولو در ابعاد بسیار گسترده ای تولید می شود و جنس بدنه آن نیز بسته به کاربردش تغییر می کند پس طبیعی است قیمت چک ولو نیز رنج بسیار گسترده ای داشته باشد. شیر یکطرفه یا چک ولو (Check Valve) که از آن با عنوان شیر برگشتی هم یاد میشود، شیری اتوماتیک است که اجازه میدهد سیال فقط در یک جهت حرکت کند. This h​as been created ᠎by GSA​ C ontent Gen​er᠎ator ᠎DEMO!

شیرهای برگشت دارای انواع مختلفی هستند.

در چک ولو (شیر یک طرفه) Check Valve دیسکی مجرابند در محلي كه وجود دارد، با زاويه 90 درجه در جهت مسير سیال حركت كرده و ميزان حركت آن توسط فنری كه در پشت مجرابند قرار گرفته است كنترل می گردد . وزن سبک و ساختار فشرده شیر یک طرفه دو دیسکی را گزینه ای مطلوب برای موقعیت های که فضا و راحتی اهمیت دارد، می سازد. در حالتی که فشار ورودی به اندازه کافی بالا نیست یا فشار برگشتی وجود دارد، فنر و فشار برگشتی دیسک را بر خلاف دهانه هُل داده و شیر بسته میشود. این شیر تصفیه آب دارای دو بخش مجزای ورودی و خروجی می باشد. را برشمرد. هر یک از این مدل ها برای کاربرد خاصی استفاده می شوند و دارای مزایای منحصر به فرد هستند. شیرهای برگشت دارای انواع مختلفی هستند. مسیرهای ورود و خروج روغن بصورت شیرهای یک طرفه هستند که از یک سمت باز شده و سیال عبور نموده و از سمت دیگر بسته و سیال حبس می شود. هنگامی که سیال در این شیر جریان می یابد، مجرابند توپی، به سمت بالا حرکت کرده و اجازه عبور سیال را می دهد اما در شرایطی که فشار سیال کاهش پیدا می کند، این توپی آرام به جایگاه اولیه خود برگشته و باعث بسته شدن شیر می شود.

اما زمانی که جریان رفت قطع میشود، انتظار داریم که جریان برگشت دوباره به مسیر اولیه برگردد. اما در این بخش به برخی از این کاربردها اشاره می کنیم. قبل، حین و بعد از نصب شیرهای برگشتی باید نکاتی را رعایت کنید که در این قسمت به برخی از آنها اشاره می کنیم. از دیگر مزایای آن می توان به زیبایی چشم نواز، استحکام بالا و مقاومت در برابر فشار بالای آب اشاره نمود. زیرا ممکن است که پروانه آن به دیگر قطعات گیر کند و نتواند کامل باز شود و به همین دلیل مانع عبور جریان می شود. این در حالی است که خروج سیال مانع از اتمام سیستمها و در نتیجه کاهش بازدهی میشود. در اصل میتوان گفت در هرجایی که پمپ وجود داشته باشد و از طرفی جریان سیال ما باید قطع شود ، میتوانیم از این شیر استفاده کنیم. این نوع شیر یکطرفه ها را می توان هم در حالت افقی و هم در حالت عمودی مورد استفاده قرار داد. در این بین برخی از شیر ها را با هدف ایجاد یک خط جریان یک طرفه به کار می برند. در ضمن برای تولید این شیر یک طرفه تصفیه آب، از مواد اولیه بسیار باکیفیت استفاده شده است تا سلامت و بهداشت آب آشامیدنی را به خطر نیندازد.

شیر یک طرفه تصفیه آب یا چک ولو یک رابط شلنگی است که به منظور اتصالات شلنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد و از آن جایی که سایز این قطعه ۱/۴ اینچ می باشد، برای دستگاه های تصفیه آب خانگی کاربرد دارد. همچنین سعی کنید شیر را تا قبل از استفاده از بسته بندی کارخانه خارج ننمایید. شیر یکطرفه با جریان رو به جلو باز شده و با جریان معکوس بسته میشود. به همین دلیل شیر یکطرفه در خطوط لوله نصب میشود تا از برگشت جریان جلوگیری کرده و آن را فقط در یک جهت هدایت نماید. این شیر یک طرفه برای دستگاه های تصفیه آب خانگی طراحی شده است و آب را فقط در یک مسیر مشخص هدایت می کند. شیر یک طرفه با دیسک کج برای غلبه بر برخی از ضعف های شیرهای یک طرفه نوسانی طراحی شده است. دسته بندی شیر یک طرفه با توجه به نوع عملکرد، با توجه به نوع جنس، با توجه به نوع اتصال هر کدام در چند دسته تقسیم می شودند به عنوان مثال برای نوع اتصال از فلنجی، جوشی، دنده ای تقسیم می شوند. هم چنین با توجه به ساختار فیتینگی که برای این قطعه در نظر گرفته شده است از نصب بسیار سریع و آسانی برخوردار می باشد.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.