سقف رشد تولید نفت اوپک شکسته شد

[ad_1]

نظرسنجی رویترز نشان داد که تولید نفت اوپک در ماه فوریه از تولید برنامه ریزی شده بر اساس توافق اوپک پلاس برای اولین بار از سپتامبر گذشته است.

به گزارش ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد که اوپک در فوریه 28.39 میلیون بشکه در روز تولید کرد که 420 هزار بشکه در روز بیشتر از ژانویه و بیش از 254 هزار بشکه در روز بود.

اعضای اوپک پلاس برای کاهش محدودیت های عرضه که از سال 2020 اعمال کرده اند کار می کنند.

یکی از نمایندگان اوپک پلاس روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که طرح “افزایش تدریجی تولید” تصویب شده است و اقدامات روسیه در اوکراین تا به امروز بر عملیات اوپک پلاس تاثیری نداشته است.

کابینه عربستان سعودی روز سه شنبه بر پایبندی خود به توافق اوپک پلاس تاکید کرد.

بر اساس توافق گروه، از 400000 بشکه در روز رشد تولید در فوریه، سهم بازار 10 عضو اوپک 254000 بشکه در روز بود. بر اساس نظرسنجی های قبلی رویترز، افزایش تولید این گروه از اکتبر تا ژانویه کمتر از میزان تعیین شده بود.

اگرچه 10 عضو اوپک در ماه فوریه تولید خود را افزایش دادند، اما همچنان کمتر از سطح توافق شده نفت تولید کردند. پایبندی اوپک به توافق سقف عرضه فوریه 136 درصد در مقایسه با 132 درصد در ژانویه بود.

بر اساس نظرسنجی رویترز، بیشترین افزایش تولید در ماه فوریه در عربستان سعودی 90000 بشکه در روز بوده است. عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، در تلاش است تا صادرات خود را افزایش دهد، حتی با وجود بسته شدن برخی از میادین نفتی. امارات متحده عربی و کویت نیز نفت با سهمیه های بالاتر تولید می کنند. تولید نیجریه پس از بهبودی از اختلال افزایش یافته است.

تولید سه عضو معاف شده از توافق اوپک پلاس شامل ایران، لیبی و ونزوئلا نیز افزایش یافت. ایران در ماه‌های اخیر نفت بیشتری به چین صادر کرده است و تولید در فوریه به 60 هزار بشکه در روز افزایش یافت. این افزایش در بحبوحه مذاکرات بین تهران و قدرت های غربی با هدف بازگرداندن توافق هسته ای 2015 صورت می گیرد.

لیبی تولید خود را افزایش داد، با این حال، شرایط آب و هوایی نامناسب همچنان بر صادرات این کشور تأثیر می گذارد. تولید نفت ونزوئلا نیز افزایش یافت.

تولید در الجزایر، کنگو، گینه استوایی و گابن در بسیاری از موارد به دلیل ظرفیت ناکافی تولید کاهش یافته یا افزایش نیافته است.

نظرسنجی رویترز با هدف نظارت بر عرضه برای بازار نفت است و بر اساس آمار صادرات نفت خارجی، آمار Icon Refining و اطلاعات شرکت‌های نظارت بر نفتکش‌ها مانند Petro Logistics و Kepler و همچنین اطلاعات ارائه شده توسط منابع اطلاعاتی در نفت و شرکت های گاز، اوپک و شرکت های مشاوره.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.