زخم های التیام نیافته «آبشار پیران» پس از زلزله

[ad_1]

ایسنا/ کرمانشاه بیش از چهار سال از زلزله 7.3 ریشتری غرب کشور می گذرد، زمین لرزه ای که نه تنها خسارت جانی و مالی زیادی به بار آورد، بلکه به چندین مکان تاریخی و جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه نیز آسیب وارد کرد.

یکی از جاذبه های گردشگری معروف کرمانشاه که در این زلزله آسیب دیده، آبشار پیران است. آبشار سه طبقه یکی از بلندترین و بی نظیرترین آبشارهای ایران است.

در جریان این زمین لرزه جاده منتهی به آبشار پیران به دلیل ریزش کوه به شدت آسیب دید و بسته شد و این موضوع مشکلاتی را برای گردشگران علاقه مند به این مقصد طبیعی گردشگری ایجاد کرد که مجبور به دیدن آبشار از بالا بر فراز روستای زلگه شدند. آنها نمی توانند از پایین به پای آبشار برسند.

آنطور که مسئولان وقت میراث فرهنگی استان اعلام کردند، با توجه به تخریب زیاد این مسیر، اعتبار مورد نیاز برای بازسازی جاده دسترسی به آبشار پیران بسیار زیاد بود، اما از سوی دیگر به دلیل تاخیر طولانی مدت آن. . به نظر می رسد در بازسازی آن عزم جدی مسئولان برای بازسازی آن وجود ندارد.

سال 1399 بود که مسئولان میراث فرهنگی استان کرمانشاه از تخصیص اعتبار تقریبی دو میلیارد تومانی برای بازسازی مسیر منتهی به آبشار خبر دادند و عملیات اجرایی پروژه از تابستان گذشته آغاز شد.

البته بودجه‌ای که برای بازسازی جاده دسترسی به آبشار پیران در نظر گرفته شد، برای التیام درد کافی نبود و از این رو حتی با گذشت بیش از چهار سال از زلزله، هنوز مسیر این جاذبه معروف به خوبی پیش نرفته است. .

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سرپل ذهاب، در زلزله سال 1396 علاوه بر پارکینگ و زیربنای آبشار پیران، حدود 1100 متر از مسیر منتهی به آن به طور کامل تخریب شد.

مظفر غلامی در گفت وگو با ایسنا، ادامه داد: تا سال 1399 به دلایل مختلف اعتباری به این پروژه داده نمی شد اما در دو سال گذشته حدود دو میلیارد تومان اعتبار داده شده است که با این اعتبارات علاوه بر بازسازی انجام شده است. از پارکینگ حدود 300 متر از جاده دسترسی نیز بازسازی شد، بقیه مسیر همچنان بازسازی شده و تنها توسط سنگ مسدود شده است.جاده ناشی از رانش زمین برداشته شده است.

غلامی افزود: برای بازسازی بقیه مسیر به سه میلیارد اعتبار دیگر نیاز است که توسط مسئولان میراث فرهنگی استان در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: آبشار پیران پربازدیدترین جاذبه طبیعی شهرستان سرپلذهاب است که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

آبشار پیران بزرگ‌ترین آبشار کشور و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری استان کرمانشاه است که در ۱۱ کیلومتری شهر سرپلذهاب قرار دارد و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.