رتبه 90 ایران در شاخص «مواجهه با اپیدمی» در بین 195 کشور / به رتبه 46 در شاخص «پیشگیری و مهار» دست یافت.


بر اساس برآوردهای جهانی، هیچ کشوری آمادگی کامل برای مقابله با این بیماری همه گیر را ندارد و در این شاخص، ایران در بین 195 کشور در رتبه 90 قرار دارد، در حالی که در شاخص واکنش سریع، ایران با امتیاز 195 کشور در رتبه 195 قرار دارد. 36.4. امتیاز 94 دارد.

امیرعباس محمدی کوشکی، رئیس اختراع ایران در گفت وگو با ایسنا، وی با اشاره به انتشار آخرین گزارش از شاخص امنیت جهانی سلامت 2021، گفت: این گزارش یکی از مهم ترین گزارش های جهانی در مورد شاخص امنیت جهانی بهداشت است که توسط کارشناسان، دانشگاه ها و سازمان ها و شاخص جهانی سلامت تهیه شده است. GHS و بیل گیتس و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، و همچنین با همکاری کمیته های ملی بهداشت سلامت و بیماری همه گیر، چه به صورت شخصی و چه عمومی بررسی و آماده می کنند.

شاخص GHS 2021 ظرفیت 195 کشور را برای آماده شدن برای شیوع بیماری اندازه گیری می کند، و ارزیابی های اخیر نشان می دهد که همه کشورها برای تهدیدهای همه گیر در آینده آماده نیستند، از جمله تهدیدات بالقوه ویرانگرتر از Quid-19.

وی گفت: در این مطالعات، یافته ها و رتبه بندی کشورهای مرتبط با این بیماری و اپیدمی در 195 کشور مورد بررسی قرار گرفت و رتبه بندی آنها در 6 دسته بررسی شد.

محمدی کوشکی تاکید کرد: کشورمان ایران با امتیاز 36.5 از 100 در بین 195 کشور در رتبه 90 قرار دارد.

اعطا کردن ملت گل زد
روز اول قاره آمریکا 75.9
دومین استرالیا 71.1
روز سوم فنلاند 70.9
چهار شنبه کانادا 69.8
پنج شنبه تایلند 68.2
اسلوونی 67.8
شنبه انگلستان 67.2
هشتم آلمان 65.5
نهم کشور کره 65.4
سوئیس 64.9

رئیس گروه ثبت اختراعات ایران با تاکید بر اینکه ایران با امتیاز 36.5 در جایگاه نهم این رتبه بندی قرار دارد، ادامه داد: در این فهرست سومالی با امتیاز 16 در رده 195 قرار دارد و به طور کلی به نظر می رسد اولین کشور در این رتبه بندی است. . ایالات متحده آمریکا است و در نهایت آنها در سومالی واقع شده اند.

محمدی کوشکی افزود: در این گزارش داده‌ها و پژوهش‌های مبتنی بر 6 مقوله وجود دارد که عبارت‌اند از:

ردیف شاخص ها
اولین پیشگیری و مهار
تشخیص و گزارش
3 جواب سریع
4 سیستم پزشکی
5 متعهد به بهبود ظرفیت مالی و هنجارهای جهانی
6 محیط پرخطر و پرخطر

وی افزود: رتبه ایران در این شاخص ها به شرح زیر است:

در شاخص «پیشگیری و پیشگیری» ایران با 42.9 امتیاز در رتبه 46 قرار دارد و در این رده از میانگین جهانی 28.4 از 100 امتیاز را کسب کرده است.
ایران در گروه مقاومت آنتی بیوتیکی (AMR) امتیاز 58.3 از 100 را کسب کرد.

در شاخص «تشخیص و گزارش»، ایران با امتیاز 28.9 در رتبه 102 این رده قرار دارد و میانگین جهانی آن 32.6 است.

در شاخص واکنش سریع، ایران با امتیاز 36.4 در بین 195 کشور در رتبه 94 و در میانگین جهانی سال 2021 امتیاز 37.6 از 100 را به خود اختصاص داده است.

کشورمان در شاخص «نظام سلامت» امتیاز 39.4 را کسب کرد و با میانگین 31.5 در رتبه 70 در بین کشورهای جهان قرار گرفت.

در شاخص «تعهد به بهبود عملکرد مالی و استانداردهای جهانی» در رده پنجم با تحقیق و داده، ایران با معدل جهانی 47.8 و امتیاز کلی 47.8 در رتبه 185 قرار گرفته است.

شاخص «محیط پرخطر و پرخطر» آخرین دسته از این گزارش جهانی است که کشورمان ایران برای آن امتیاز ۴۴.۴ و میانگین جهانی ۵۵.۸ را کسب کرده و در رتبه ۱۵۱ قرار گرفته است.

همچنین ایران برای انتقال از انسان به حیوان امتیاز 25، امنیت زیستی 24، امنیت زیستی 50 و واکسیناسیون امتیاز 100 دارد. متاسفانه در پژوهش و فرهنگ با استفاده دوگانه از علم مسئولیت پذیر نمره 0 از 100 را دریافت کرد.

محمدی کوشکی خاطرنشان کرد: در این گزارش جهانی، یافته‌ها حاکی از آن است که اگرچه بسیاری از کشورها توانسته‌اند به سرعت قابلیت‌های کووید-19 را توسعه دهند، اما همه کشورها برای این چالش آماده نیستند. با این حال، فرصت بزرگی برای دستیابی به شایستگی های جدید طولانی مدت در فرآیند آماده سازی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر کشورها از جمله کشورهای با درآمد بالا سرمایه گذاری مالی خاصی برای تقویت آمادگی خود در برابر بیماری همه گیر انجام نداده اند.

توجه: مهمترین توصیه های این گزارش به شرح زیر است:

کشورها باید بودجه امنیت سلامت را به بودجه ملی اختصاص دهند و ارزیابی هایی را با استفاده از شاخص GHS 2021 انجام دهند تا یک برنامه ملی برای شناسایی خطرات خود و پر کردن فضاهای خالی ایجاد کنند.

سازمان های بین المللی باید از شاخص GHS برای شناسایی کشورهایی که بیشتر به کمک نیاز دارند استفاده کنند.

بخش خصوصی باید از شاخص GHS برای یافتن فرصت هایی برای مشارکت با دولت ها استفاده کند.

موسسات خیریه و سرمایه گذاران باید مکانیسم های تامین مالی جدیدی را توسعه دهند و از شاخص GHS برای اولویت بندی منابع استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، امیرعباس محمدی کوشکی با حضور در نشست‌های آنلاین با موضوع اپیدمی کووید 19 در سازمان جهانی بهداشت به ارائه تحقیقات و گزارش‌ها به نمایندگی از کشورمان پرداخت. او همچنین در مجمع جهانی Covid-19 که توسط مرکز سازمان ملل متحد برای نوآوری و نوآوری سازمان‌دهی شده است و توسط وزارتخانه‌ها، بخش‌ها و سازمان‌های علمی و تحقیقاتی جهانی شرکت کرده است.

گروه ثبت اختراع ایران و کمیسیون تحقیقات بین المللی در تهیه این گزارش جهانی همکاری داشتند.

ایران در این شاخص رتبه 90 را دارد "مواجهه با اپیدمی" از بین 195 کشور / رتبه 46 در "پیشگیری و مهار"

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.