رئیس جمهور چین: جبران خسارت اقتصادی بحران اوکراین ممکن است چندین دهه طول بکشد

[ad_1]

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در بیانیه ای از اتحادیه اروپا خواست که «تمام جهان را به بحران اوکراین وادار نکند» و هشدار داد که ترمیم آسیب های اقتصادی ممکن است چندین دهه طول بکشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در دیدار مجازی با رهبران اتحادیه اروپا در برابر اورسولا فون لاین، رئیس کمیسیون اروپا و چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، گفت که بحران اوکراین باید به درستی مدیریت شود.

به نقل از وزارت خارجه چین، شی جین پینگ گفت: بسیاری از مردم بسیار نگران هستند که وضعیت کنونی منجر به نابودی چندین دهه همکاری اقتصادی بین‌المللی شود. اگر وضعیت به وخامت ادامه دهد، تخمین زده می‌شود که زمان بهبودی چندین سال و حتی چندین دهه طول بکشد.

اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) گفته است که از پکن می‌خواهد در تحریم‌ها علیه روسیه «عدم مداخله» کند و دو طرف توافق کرده‌اند که برای پایان دادن به مناقشه تلاش کنند و «دیدگاه‌های مخالف» خود را درباره این وضعیت ابراز کنند.

شی جین پینگ نسبت به واکنش گیج کننده “برای گره زدن کل جهان به این بحران، که به معنای مجبور کردن مردم همه کشورها به پرداخت بهای سنگین برای آن” هشدار داد.

وی گفت: «هرچه شرایط بحرانی‌تر باشد، هوشیاری و آرامش بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: ساختار کنونی اقتصاد جهان چارچوبی است که از تلاش های بلندمدت همه کشورهای جهان شکل گرفته است. همه طرف ها باید به این دستاورد احترام بگذارند و نظام اقتصادی کنونی جهان را آسیب پذیر نکنند.

وی تاکید کرد: نباید اجازه سیاست زدگی، استفاده از ابزار و استفاده از سلاح علیه اقتصاد جهانی داده شود و این امر منجر به بحران جدی در حوزه های مالی، تجاری، انرژی، علم و فناوری، غذایی، صنعتی و زنجیره تامین شود.

فون پس از مذاکرات گفت: «ما در تبادل نظرات مخالف بسیار باز بوده ایم. این تعارض نیست. این یک جنگ است. این یک مشکل اروپایی نیست. این یک مشکل جهانی است.

ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که اگر چین از تحریم‌های ما علیه روسیه حمایت نمی‌کند، حداقل نباید در روند آنها دخالت کند و فاصله بین آنها و همه طرف‌ها کافی نیست، بلکه تعامل مثبت نیز مهم است. برای صلح، و هر بازیگری باید همینطور.” تا نقشش را بازی کند.

رئیس جمهور چین تاکید کرد که کشورش از تلاش های اتحادیه اروپا برای حل سیاسی بحران حمایت می کند و پکن با اروپا برای جلوگیری از یک بحران انسانی بزرگتر همکاری خواهد کرد.

شی همچنین از نقش رهبری اتحادیه اروپا در مذاکرات با سایر طرف ها از جمله ایالات متحده و ناتو حمایت کرد.

چین پیش از این از تحریم ها به دلیل بحران اوکراین انتقاد کرده و هشدار داده است که این بحران تاکنون به کشورهای دیگر سرایت کرده است.

نشست اتحادیه اروپا و چین به دو بخش تقسیم می شود که بخش اول شامل گفتگوی دو ساعته بین لی کچیانگ، نخست وزیر چین و فون لین، میشل، و جوزف بورل، مدیر سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.