دولت از توان شرکت های دانش بنیان برای مدیریت مصرف آب استفاده می کند

[ad_1]

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در راستای کاهش مصرف آب در بخش های صنعتی و کشاورزی با پیشرفت فناوری و تلاش شرکت های دانش بنیان ظرفیت های مناسبی فراهم شده است. لازم است دولت از این ظرفیت استفاده کند.»

هادی بیگی نژاد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به کاهش منابع آبی کشور، بر لزوم صرفه جویی در مصرف تاکید کرد و گفت: مصرف آب به سه بخش شرب، صنعتی و کشاورزی تقسیم می شود. مدیریت صرفه جویی و مصرف در این سه حوزه باید در دستور کار همه بخش ها باشد. از سوی دیگر ارتقای آب های زیرزمینی و جمع آوری آب های خانگی از دیگر مواردی است که باید در اولویت قرار گیرد.

چرا باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

وی در ادامه با بیان اینکه کمتر از 10 درصد آب مصرفی کشور به صنعت آب شرب و مابقی به کشاورزی و صنعت اختصاص دارد، گفت: درست است که درصد کمی از مصرف آب شرب است، اما هزینه تولید آن در داخل کشور بالاست. پس باید تا جایی که می توانیم در این زمینه صرفه جویی کنیم. هر چه دورتر باشد، هزینه تولید آب بیشتر می شود، هم این حوزه فرهنگی و هم مردم باید حمایت های لازم را داشته باشند.

چگونه مصرف آب را در صنعت کاهش دهیم؟

نماینده مردم ملایر در اتاق بازرگانی مسلمین تصریح کرد: در بخش صنعتی باید با استفاده از فناوری های نوین مانند استفاده از چرخه بسته آب برای خنک کردن آب یا بازیافت پساب کارخانه ها، مصرف آب را کاهش دهیم. امروزه بسیاری از کارخانجات در سیستم خنک کننده از سیکل بسته استفاده می کنند، از طرفی فاضلاب را تخلیه نمی کنند بلکه از روش های نوین برای تصفیه و ورود مجدد به چرخه مصرف استفاده می کنند. با این روش به جای ۳۰۰ هزار مترمکعب آب مصرفی سالانه، سالانه تنها ۱۰ هزار مترمکعب آب مصرف می شود. این کاهش قابل توجهی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تاکید کرد: نیاز به کاهش مصرف در صنعت وجود دارد و باید در این زمینه اقدام جدی صورت گیرد. هم علم هست و هم روش. فقط با اراده جدی در این راستا گام بردارید و اعتبارات لازم تخصیص داده شود. در بخش کشاورزی، هم روش های انحرافی آب و هم روش های نوین آبیاری مانند آبیاری زیرزمینی می توانند نقش متمایزی در مدیریت مصرف داشته باشند.

شعار دولت آب

بیگی نژاد در پایان افزود: تزریق آب های سطحی به سفره های زیرزمینی یکی از راه های بهبود وضعیت تامین آب کشور است که باید با دقت و جدیت بیشتری دنبال شود. به نظر من اگر شعار امسال دولت، دولت آب باشد، اتفاق خوبی خواهد بود. دولت می تواند از ظرفیت شرکت های دانش بنیان که مقام معظم رهبری در نامگذاری سال نیز بر آن تاکید داشتند برای مدیریت مصرف استفاده کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.