دو، سه مشکل باقی می ماند تا توافق در وین حاصل شود

[ad_1]

رؤسای هیأت‌های سه کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، وین را به منظور همراهی با مأموریت‌های دیپلماتیک خود در کنفرانس مونیخ و انجام تعدادی رایزنی و در عین حال از سرگیری جلسات، ترک کردند. میز مذاکره روز دوشنبه

به گزارش ایسنا، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین روز دوشنبه در توییتی از دیدار با روسای هیئت‌های فدراسیون روسیه خبر داد سه کشور اروپایی برای بازگرداندن امنیت سازمان ملل متحد. شورا. .

میخائیل اولیانوف می نویسد: در جریان مذاکرات در وین، نشست ایده ای با سران هیأت های آلمان، بریتانیا و فرانسه برگزار شد. راه ها و روش های ممکن برای حل مشکلات باقی مانده را مورد بحث قرار دادیم. جلسات مشابهی در قالب های مختلف در میان سایر شرکت کنندگان در مذاکره برگزار می شود.

گفتنی است دیدارهای دوجانبه و چندجانبه هیئت مذاکره کننده ایران و 1+5 در روزهای اخیر در سطح سیاسی و کارشناسی ادامه داشته است.

منابع نزدیک به هیات ایرانی گفتند روند فعلی مذاکرات در حال انجام است، اما تاکید کردند که متن توافق وین نهایی نشده است و مذاکرات برای حل و فصل مسائل ادامه دارد.

این منابع بیان می کنند که اگرچه اختلافات بسیار اندک و محدود به چند مورد است، اما موضوعات باقی مانده برای ایران اهمیت اساسی دارد و تا زمانی که اینها تصمیم گیری نشود، هنوز امکان نهایی شدن و دستیابی به توافق وجود ندارد.

در این شرایط، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: مذاکرات وین پیشرفت چشمگیری داشته است. اینها بحرانی ترین و جدی ترین مسائلی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

خطیب زاده همچنین خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده تعهد طرفین در مورد دو یا سه موضوع باقی مانده، می توانیم وارد فاز نهایی توافق شویم.

وی گفت: مذاکرات جدی در مورد دو یا سه موضوع ذکر شده در حال انجام است، اما ما همچنان منتظر تصمیمات اروپا و آمریکا در این زمینه هستیم و متاسفانه هنوز آن را ندیده ایم و اراده آنها در اتخاذ این تصمیمات است. .

به گزارش ایسنا، توافق احتمالی وین سندی است که در صورت حصول در نهایت، بازگشت همه طرف های توافق 2015 و همچنین لغو تحریم های تاثیرگذار بر کشور را تایید می کند.اجرای برجام پس از 2018. . این در حالی است که افکار عمومی ایران و جهان نسبت به اجرای این توافق شفاف نیستند و همه به تماشای وین می نشینند تا ببینند آخرین دود سفید کی از پنجره های هتل کوبورگ بیرون می آید.

توافقنامه سال 2015 ایران و کشورهای 1+5 در چارچوب قطعنامه 2231 به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید و بدین ترتیب این توافق بین هفت کشور تحت نظارت و تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام شد. اتحادیه، به تصویب جامعه بین المللی. قرار داده شده است.

اگر قطعنامه 2231 نبود، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا که به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، برجام را به طور کامل نابود می کرد و ضربه نهایی را با سرنگونی برجام با بازگرداندن تحریم های بین المللی وارد می کرد، اقدام اقتصادی علیه ایران، اما این قطعنامه مانع از اقدامات و تلاش های آن شد.

همزمان به خبرنگار ایسنا اعلام شد که توافق احتمالی وین که شامل تعهدات جدید دو طرف در برخی بخش ها به دلیل تحولات پس از سال 2018 و خروج آمریکا از این کشور است، “قطعنامه” کمیته مشترک است. ، به توافقنامه و سند جدیدی نیاز نیست. مورد تایید مجدد شورای امنیت سازمان ملل متحد یا ضمیمه قطعنامه 2231.

با این تفاسیر به نظر می رسد تاکنون هیچ آمادگی برای حضور وزرای خارجه ایران و 1+4 در وین برای تصویب توافق نهایی احیای برجام وجود نداشته و احتمالاً این هشتمین دور مذاکرات باشد. با جلسه کمیته مشترک به پایان خواهد رسید. قبلاً ذکر شده است، تمام شده است.

در حال حاضر مشخص نیست که او پس از ترک ریاست جمهوری چه خواهد کرد.آمریکا هنوز از نظر قانونی به برجام بازگشته است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.