دستاورد اصلی توافق وین افزایش امید در بین مردم بودیک کارشناس ارشد امور بین الملل گفت: ایران و آمریکا اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق را دارند.

ا در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که به نظر شما نشانه های رسیدن به توافق خوب در مذاکرات وین چیست؟ وی گفت: به نظر من در شرایط کنونی منطقه ای و بین المللی و شرایط اجتماعی و اقتصادی داخلی. هر معامله ای بهتر از عدم معامله است.

وی ادامه داد: فقط در 8-7 ماه گذشته یعنی از اواخر خرداد ماه، کشور ما روزانه حداقل 150 میلیون دلار، شاید 4.5 میلیارد دلار در ماه یا در مجموع حداقل 35 دلار خسارت دیده است. میلیارد: بزرگی این مشکل زمانی آشکارتر می شود که بدانیم اینطور نیست که ذخایر نفت و گاز بدون بهره برداری باقی بماند. ضمن اینکه وسایل تامین بهره برداری از این منابع با سرمایه ملی فرسوده شده و عمر مفید آنها به هدر می رود.

هر توافقی در وین که ما را از ورود به فاز توسعه محروم نکند، معامله خوبی خواهد بود.

البته این فقط مربوط به انرژی است، در سایر زمینه ها چندین دهه است که سرمایه گذاری لازم انجام نشده و امکانات موجود در حال فرسوده شدن است.» بنابراین، هر توافقی در وین که ما را از ورود به فاز توسعه محروم نکند، معامله خوبی خواهد بود.

این کارشناس ارشد امور بین الملل برای پاسخ به این سوال که دستاوردهای یک توافق خوب چه چیزی برای کشور ما به همراه خواهد داشت؟ وی تصریح کرد: اساسی ترین و مهمترین دستاورد توافق برای کشورمان امید مردم به آینده خواهد بود. در دوره قبل و بعد از توافق، تغییراتی در شرایط کشور و روحیه مردم ایجاد می شود، طی دو یا سه سال می توان تولید ناخالص داخلی را افزایش داد، تورم را کاهش داد و نرخ اشتغال را افزایش داد. اگر این توافق در یکی دو سال اول دولت اوباما به دست می‌آمد، طبیعتاً شانس بیشتری برای ریشه‌یابی داشت و شکستن آن برای ترامپ دشوارتر بود.

اساسی ترین و مهمترین دستاورد توافق برای کشور امید مردم به آینده خواهد بود.

او اعلام کرد یک دستاورد مهم دیگرس تنش زدایی در حوزه سیاست خارجی خواهد بودوی ادامه داد: تنش‌های مستمری که ترامپ بر کشور تحمیل کرده است و برخی از سیاست‌هایی که حداقل در هشت ماه گذشته اجرا شده است، نه کم‌تاثیر، بلکه بسیار پرهزینه است. این تنش نه تنها منجر به عدم اطمینان، عدم برنامه ریزی و ناتوانی در استفاده از ظرفیت های بین المللی و منطقه ای می شود، بلکه این پتانسیل را دارد که سیاست خارجی را به سمت ایجاد حداقل تعادل در همکاری با مناطق مختلف جهان و استفاده از رقابت منطقه ای سوق دهد. کشورها هم همینطور. تا زمانی که جزئیات توافق مشخص نشود و مشخص نشود که آیا این توافق احتمالی می‌تواند با سایر توافق‌های مرتبط با رفع تحریم‌ها، خلع سلاح اتمی ثانویه و تحریم‌های اولیه تداوم و تکمیل شود یا خیر، ایران نمی‌تواند به منابع مالی دسترسی پیدا کند. و تکنولوژی و سرمایه بین المللی ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین امکان استفاده از سرمایه، کار و تخصص شرکت ها و بانک های بزرگ بین المللی نیز تضمین شده است.

وی افزود: همچنین مشخص نیست که آیا این توافق احتمالی توانایی حل تنش در روابط ایران با تعدادی از کشورهای منطقه را فراهم می کند یا خیر. اینها عوامل مهمی برای پایداری توافق هستند. در صورت عدم توجه به این عوامل، متأسفانه برخی از طرف‌ها و کشورها و همچنین بخش‌های اقتصادی بین‌المللی همچنان نسبت به همکاری با ایران تردید خواهند داشت و ممکن است منافع ایران از این توافق منفی و محدود به تجارت و مبادله کالا باشد.

در روابط بین الملل و بر اساس اصل حاکمیت ملی، چیزی به نام تضمین وجود ندارد، اساساً وجود خارجی وجود ندارد.

احمدی همچنین در پاسخ به این سوال که موانع احتمالی برای دستیابی به توافق خوب چیست؟ وی گفت: اگر طرفین بر بازگشت به برجام و تعهدات برجامی بنا شده باشند، موضوعی مبرم نخواهد بود. با این حال، با توجه به سابقه بدهی های آمریکا، طرف ایرانی تاکنون به نوعی بر عدم خروج آمریکا از برجام تاکید کرده است. متأسفانه در روابط بین الملل و بر اساس اصل حاکمیت ملی چیزی به نام وجود خارجی اساسی وجود ندارد; حتی امکان خروج از معاهدات بین المللی مصوب مجلس شورای ملی وجود دارد.

یکی دیگر از موانع توافق وین، شکاف بزرگ بین دو طرف بر سر تحویل سانتریفیوژهای پیشرفته ایرانی است که غرب می خواهد آنها را نابود کند و ایران می خواهد در ایران مهر و موم کند.

وی افزود: یکی دیگر از موانع، شکاف زیاد طرفین در خصوص تحویل سانتریفیوژهای پیشرفته ایرانی است که غرب می خواهد آن را نابود کند و ایران می خواهد در ایران مهر و موم کند. دستور طرفین به انجام تعهدات مانع مهم دیگر است; این که آیا ایران ابتدا اقدام کند یا ایالات متحده ابتدا تحریم ها را لغو کند، موضوع بسیار مفصلی است که باید حل شود.

احمدی افزود: ایران نیز ممکن است بخواهد تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد چهار سایت ایرانی را ساکت کند. توضیح اینکه بعد از حادثه شورآباد آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که این چهار سایت در گذشته بدون اطلاع آژانس فعالیت می کردند و در حال حاضر جزئیات عملیات آنها و وظایف اقلام هسته ای موجود است که استفاده از آنها باید مشخص شود. البته مسائل جزئی و عمده دیگری مانند تعیین تکلیف تراشکاری وجود دارد.

آمریکا و ایران اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق را دارند

کارشناس مسائل بین الملل در پایان تاکید کرد: اما امید است که هم آمریکا و هم ایران اراده سیاسی لازم و کافی برای دستیابی به توافق را داشته باشند و در نتیجه بتوان راه حل رضایت بخشی پیدا کرد.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.