در مورد “زندگی شبانه” شهر چه می دانید؟

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی با توجه به توسعه شهرها از قدیم الایام، انتظارات شهرنشینان رو به افزایش است و با زیرساخت های فراهم شده در شهرها، زندگی شبانه به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است و از سوی مردم و بر تعداد افرادی که می خواهند زندگی کنند، رو به افزایش است. روز به روز. استفاده در شب اضافه شده است.

البته عدم پاسخگویی شهر به انتظارات و خواسته های مردم روز باعث شد که این نوع زندگی در شهرها و بین مردم با رفع نیازها رواج پیدا کند و انجام برخی فعالیت ها در طول روز امکان پذیر نباشد. کارشان را به شبی که فضا آرامتر است موکول کنند.

گفته می شود آغاز تابستان نیز یکی از دلایل اشتیاق افراد به تحرک بیشتر در شب است که باعث شده در سال های اخیر فضاهایی برای فعالیت هایی به نام زندگی خانگی ایجاد شود. همچنین باید گفت که ایجاد زندگی شبانه در فضاهای شهری باعث ارتقای کیفیت زندگی مردم و افزایش شادابی فضاهای شهری می شود.

زیرا فضاهای شهری به عنوان یکی از مهم ترین مکان های حضور اجتماعی مردم برای وجود نیاز به نشاط و آسایش دارند و چنین فضاهایی جذابیت بیشتری برای بازدیدکنندگان این مناطق ایجاد می کنند.

به جنبه های مختلف زندگی شبانه در مشهد توجه کنید

دکتر مصطفی امیرفخریان، مدرس دانشگاه فردوسی مشهد در گفت وگو با ایسنا، درباره اهمیت شب زنده داری اظهار کرد: معضل شب زنده داری به ویژه در شهر مشهد، خیابان های زائران و گردشگران بسیار مهم است. با توجه به پتانسیل های متفاوتی که در شهر وجود دارد، باید ابعاد و ویژگی ها را در نظر گرفت. زیرا اگر این ابعاد را در نظر نگیریم، به نظر می رسد که با چالش هایی روبرو خواهیم شد.

«این بحث نیاز به زمینه‌هایی دارد که آن را از شهرهای دیگر متمایز کند و نسخه‌ای که در برخی شهرها وجود دارد، در شهری مانند مشهد قابل استفاده نیست. چون مشهد شرایط خاص خودش را دارد. از زندگی شبانه با اصطلاحات مختلفی مانند شهر شبانه یا شب زنده داری یاد می شود و در ادبیات روز دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

در مورد

مدرس دانشگاه مشهد فردوسی گفت: در دنیا دلایل زیادی برای حرکت به این سمت وجود دارد و باید این موضوع بین کشورهای مختلف مطرح شود. سبک زندگی شهری و کمبود وقت که همیشه در طول روز با آن مواجه هستیم و احساس می کنیم 24 ساعت برای فعالیت کافی نیست، این مشکل را به وجود آورده است.

وی افزود: ترافیک، شلوغی و… باعث ایجاد شب زنده داری شده و با آن موضوع بازآفرینی شهری مطرح و تاکید شده است. چون زندگی شبانه فضایی پویا ایجاد می کند و این پویایی در حضور مردم اتفاق می افتد. زمانی که در زمان های خاصی جمعیتی وجود نداشته باشد، زندگی شبانه پویایی خود را از دست می دهد و نشاط و شادابی مورد نظر کاهش می یابد.

امیرفخریان گفت: به نظر می‌رسد موضوع کلیدی در شکل‌گیری شهرهای شبانه به‌ویژه در مشهد فرهنگ است که باید در این زمینه بر آن تاکید کنیم. دومین نکته مهم این است که ویژگی هایی مانند مشکل شناسایی مشهد باید در نظر گرفته شود.

جایگاه مهم شب در ادبیات و فرهنگ ایران

او گفت: «شب در ادبیات و فرهنگ ما جایگاه مهمی دارد. حل شود، بحث در مورد فرهنگ و هویت شهر یک چالش خواهد بود.

یکی از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در فرهنگ و دین اسلام تاریکی مایه آرامش و آسایش تلقی می شود و شاید به همین دلیل فرهنگ مشهد را با چالش هایی مواجه می کند. چون دین ما تاکید دارد که شب استراحت کنیم و در سحر بفهمیم، این چالش را ممکن می کند. اما در عین حال زندگی شهری محدودیت هایی را برای ما فراهم کرده است و این محدودیت ها بر مشهد هم تاثیر می گذارد.

امیر فخریان گفت: امروز برخی از مشاغل شبانه فعالیت می کنند و این در گذشته بود که عملیات شبانه محدودتر بود اما هر چه جلوتر می رفتیم نیروها شبانه کار می کردند نظارت بیشتری لازم است. با توجه به اینکه در شب محدودیت های فرهنگی وجود دارد و این محدودیت ها در نتیجه شهرنشینی بر ما تحمیل می شود، ما را به این نقطه می رساند که احتمالاً این یک گزینه برای ما خواهد بود. البته نباید به عنوان یک نوع فرهنگ ترویج شود.

در مورد

معبد رضوی به تنهایی در ایجاد شب زنده داری در مشهد بسیار موثر بوده است

امیرفخریان افزود: برخی از افراد نمی توانند فعالیت های خود را در روز انجام دهند به همین دلیل شب ها را به طور متناوب برای انجام فعالیت های خود تغییر می دهند. حرم رضوی که تنها مجموعه ای است که در یک شهر توریستی شبانه فعالیت می کند نیز به این مشکل دامن می زند. همین ویژگی باعث شده است که زندگی شبانه در مشهد البته با ملاحظاتی شکل بگیرد.

وی درباره جذب گردشگر به عنوان یک رویداد تفریحی شبانه گفت: مشهد شهر سیاحتی و زیارتی است. افرادی که وارد این فضا می شوند عمدتاً گردشگرانی هستند که سعی می کنند از زمان خود نهایت استفاده را ببرند زیرا از نظر مکان و مکان فرصت های محدودی دارند. شب زنده داری به معضلی برای شهرهای توریستی در سراسر جهان تبدیل شده است، این امر در مشهد نیز مورد توجه قرار گرفته است.

مدرس دانشگاه مشهد فردوسی خاطرنشان می کند: زندگی شبانه دارای جاذبه هایی است که فناوری از جمله نورپردازی استفاده می کند. این نوع نورپردازی در فضاهای مختلف برای زندگی شبانه است. بنابراین می توان با خلاقیت و ایده های متفاوت در نورپردازی، جاذبه گردشگری را افزایش داد. از طرفی ماهیت فعالیت اقتصادی در شب نیز می تواند موثر باشد که ممکن است در روز چندان موثر نباشد.

امیرفخریان مدعی است: می توانیم در برخی کلاس ها و گروه های حرفه ای شب زنده داری برنامه های مختلفی انجام دهیم که در جذب گردشگر بسیار کمک کننده است. زندگی شبانه می تواند برخی از کارهای روزمره را در زندگی روزمره آسان کند و آن را جذاب کند. برخی از گروه های تجاری تمایل دارند کسب و کار خود را در شب توسعه دهند و امرار معاش کنند زیرا ممکن است در روز کسب و کار خود را توسعه ندهند.

زندگی شبانه به تجهیزات انعطاف پذیر نیاز دارد

وی در خصوص مناطقی که می تواند حیات شبانه ایجاد کند، گفت: زندگی شبانه برای فعالیت های موقت خود برای رسیدن به اهداف خود در زمان مشخصی نیاز به تجهیزات انعطاف پذیری دارد و زمانی که روز است می توان در اسرع وقت نسبت به جمع آوری آنها اقدام کرد. اگر زیرساخت های شهری این امکانات را نداشته باشند، تقابل و چالش واقعی بین زندگی روزمره و شبانه وجود خواهد داشت.

مدرس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه ایجاد شب زنده داری نیازمند نگاه گسترده تر و عمیق تری است، گفت: مدیران و برنامه ریزان شهری باید برای این معضل مرزبندی کنند. تا به حال، آنها به طور کلی منحصر به زندگی شبانه محلی در نظر گرفته می شدند.

امیر فخریان گفت: ما در مشهد فضاهای تفریحی زیادی داریم که با توجه به پتانسیل آن در جذب مردم می توان در اطراف آنها فعالیت های شبانه ایجاد کرد. گاهی اوقات با مخالفت مسئولان شهری مواجه می شویم که تصمیم به محدودسازی این فضاها می گیرند، اما در این زمینه باید تصمیم و برنامه ریزی درستی اتخاذ شود.

وی گفت: در این زمینه از برنامه ریزی خوبی استفاده نکردیم و اگر زندگی شبانه به صورت خودجوش شکل بگیرد به این معناست که طرح ها جهت دهی نمی شود، فعالیت ها خودجوش و پرنور است، ایجاد می تواند برای تعدادی کاربری شهری شکل بگیرد و شب زنده داری را ترویج کند. .

در مورد

امنیت در زندگی شبانه بسیار مهم است

امیر فخریان گفت: در فصل تابستان فضاهایی وجود دارد که مردم در شب صحبت می کنند و از فضای خنک و دلنشین آن استفاده می کنند. حضور مردم در این فضاهای تفریحی بسیار راحت تر از روزهای سرد سال است. آنچه در این زمینه اهمیت دارد امنیت است، اگر وجود نداشت، زندگی شبانه اتفاق نمی افتاد.

وی در خصوص الزامات و چارچوب های فرهنگی گفت: زندگی شبانه در بسیاری از کشورها باید از ویژگی های فرهنگی و رویکرد بافتی منطقه تبعیت کند. بنابراین برای ایجاد پویایی فضای مورد نظر به عنوان هدف، باید بین این دو نقطه کمی انعطاف وجود داشته باشد. پویایی فضایی زمانی رخ می دهد که ویژگی های فرهنگی مذکور با ویژگی های فرهنگی آن موقعیت یا مکان مطابقت داشته باشد.

بازآفرینی شهری یکی از اهداف زندگی شبانه است

مدرس دانشگاه مشهد فردوسی خاطرنشان می کند: بازآفرینی شهری یکی از اهداف زندگی شبانه است و زمانی اتفاق می افتد که با شخصیت فرهنگی فضا تناسب داشته باشد. در نتیجه اگر این اتفاق نیفتد، پویایی و بازآفرینی در فضاهای شهری به وجود نمی آید و بحران های هویتی به وجود می آید. در نهایت به دلیل این مشکل با فضایی مواجه هستیم که هیچ مکان و موقعیتی در آن وجود نخواهد داشت.

او گفت که مدیریت شهری گاهی اوقات بوروکراتیک است و خلاقیت و انعطاف فضایی بسیار کاهش می یابد. بنابراین فضای مدیریت و مفروضات باید رصد شود. دولت های شهری باید تلاش کنند که از همه خدمات خدمات مالی مطالبه نکنند. اگر فضای شهری پویا، منسجم باشد و تصویر ذهنی خوبی را به مردم منتقل کند، قطعا اتفاقات بهتری رخ می دهد و بسیاری از ناهنجاری ها را در فضا کاهش می دهد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.