دخالت جدی دادگستری خراسان شمالی در موضوع چاه های غیرمجاز


ایسنا/ خراسان شمالی رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با اشاره به اقدامات مراجع قضایی استان در رفع جدی مشکل چاه های غیرمجاز گفت: با وجود اینکه پروژه های متعددی در حوزه مدیریت منابع سرمایه گذاری و تقویت شبکه آبرسانی انجام داده است. اما پیامدهای منفی اخیر خشکسالی و کم آبی ادامه دارد».

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دادستان کل استان خراسان شمالی، حجت الاسلام والمسلمین رضا براتی زاده با انتقاد از موضع انفعالی برخی دستگاه های مسئول در امر پیشگیری و برخورد با چاه ها غیرقانونی است، گفت: تامین حفظ حقوق عامه و خزانه داری از برخی جهات مربوط به حقوق عامه شهروندان از جمله موضوع حفر چاه غیرقانونی بوده است، در حالی که معتقدیم اگر دستگاه های مسئول وظیفه خود را به خوبی انجام دهند اساساً نیازی به قوه قضائیه نیست. برای مداخله در این مناطق.

وی تداوم معضل چاه های غیرمجاز طی سال های گذشته را یکی از عوامل تشدید تنش آبی برشمرد و خاطرنشان کرد: دادستان ها در تمامی حوزه های استانی پاکسازی شده اند، اطلاع رسانی و تاکید شد که دستگاه های مسئول باید وارد عمل شوند و حتی الامکان وارد عمل شوند. با حضور میدانی در مناطقی که باید اقدامات لازم در این بخش انجام شود.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی یکی از عوامل بحران کم آبی در استان را برداشت غیرقانونی و غیرقانونی آب های زیرزمینی عنوان کرد و با اشاره به اقدامات متعدد دستگاه های انتظامی از جمله قانون توزیع عادلانه آب و واحدها، اظهار کرد: این برداشت غیرمجاز و غیرمجاز از آب های زیرزمینی است. چاه های غیرمجاز طی چند وقت اخیر از بسته شدن بسیاری از چاه های غیرمجاز در استان و جلوگیری از جریان غیرمجاز هزاران مترمکعب آب خبر داده اند.

وی افزود: اگرچه این اقدامات امیدوارکننده است، اما با توجه به حجم و گستردگی مشکلاتی که تا به امروز باقی مانده، کافی نیست.

براتی زاده از روند رو به رشد حفر چاه های غیرمجاز در خراسان شمالی، عواملی چون رشد جمعیت، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، کشت محصولات پر آب، روش های آبیاری سنتی در کشاورزی و کاهش بارندگی ها انتقاد کرد و بارندگی های سال های اخیر را یکی از موارد ذکر کرد. علل بحران آب در استان

وی با اشاره به دستورالعمل نحوه برخورد با خروج مدیران نسبت به هرگونه تسامح، سهل انگاری، سهل انگاری و تقصیر در این امر هشدار می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین براتی زاده همچنین به توجیه ضعف های نظارتی و نظارتی در این حوزه اشاره می کند و می گوید: با وجود مشکلاتی که گاهاً از سوی مسئولان مسئول مطرح می شود، به عنوان مانعی برای پیشبرد اهداف و برنامه ها در این حوزه ظاهر می شود. انتظار می رود با استفاده از ظرفیت ها و امکانات موجود و البته تلاش مضاعف و کار مضاعف، باید برنامه ریزی و برنامه ریزی کرد تا پیامدهای منفی بحران آب به سایر بخش های اجتماعی سرایت نکند.

رئیس کل دادگستری استان افزود: مهاجرت روستاییان به شهرها، طرد اجتماعی و بروز تنش های اجتماعی می تواند یکی از اثرات نگران کننده تداوم حکمرانی ضعیف مدیریت در حوزه منابع آب باشد.

براتی زاده با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه فناوری جدید گفت: خوشبختانه امروزه با توسعه ابزارهای جدید برای جمع آوری اطلاعات لازم و تعیین محل دقیق چاه های غیرمجاز، به نظر می رسد تعداد مشکلات بسیار کمتر از این باشد. در گذشته و مورد انتظار

قوه قضائیه استان، موفقیت مدیریت هدفمند منابع آب را مستلزم ایجاد، سازماندهی و نهادینه سازی ارتباط دو سویه بین مردم و دست اندرکاران حاکمیتی ذیربط در زمینه منابع آب می داند و در این خصوص استدلال می کند: از کلیه مراجع قانونی و نظارتی شکایت کنید. آژانس ها و نقش فعال و سازنده ای در حفظ این منابع گرانبها دارند.

وی اظهار داشت: عموم مردم و هموطنان در استان ها می توانند برای ارائه گزارش و اطلاعات به سایت وزارت دادگستری کل استان به نشانی https://dadgostari-kl.eadl.ir و از طریق پیام رسان سروش مراجعه کنند. از چاه ها دلایل و مستندات لازم را ارائه و قوه قضائیه را در پیگیری دعاوی عمومی در این زمینه یاری نماید.

انتهای پیام/Source link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.