داستان «باور» و «تردید» تهرانی‌ها در مورد واکسن کرونا

[ad_1]

رئیس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید 19 نتایج بررسی مسائل اجتماعی بررسی پذیرش واکسن کرونا توسط کارگروه واکسن رصدخانه بر روی 1885 نفر را تشریح کرد.

دکتر محمد ساعتچی در گفت وگو با ایسنا وی با بیان اینکه کارگروه واکسن یکی از کارگروه های رصدخانه اجتماعی کووید 19 است که از ابتدای شیوع کرونا شروع به کار کرد، گفت: -19 و عوامل موثر بر آن در تهران و روستاها این مطالعه یک بار در طول جزر و مد پاندمی (آوریل 1400) و یک بار در زمان اوج دلتا، که در آن روزانه 700 تا 800 مرگ و میر ثبت می شد (اوت 1400) انجام شد. پسندیدن. آیا در زمانی که مرگ و میر ناشی از کرونا بالاست حاضر به واکسیناسیون هستند؟ “

وی ادامه داد: نتایج مرحله اول مطالعه (فروردین 1400) حاکی از آن بود که 84 درصد مردم تهران در آن زمان گفتند که حتماً واکسن می زنیم و اگر فرصت دسترسی با واکسن داده شود، می دهیم. آنها، و 16٪ می گویند، “آنها هیچ واکسنی نمی زنند.” عواملی مانند «ما به واکسن‌ها اعتماد نداریم»، «ما از عوارض جانبی واکسن می‌ترسیم»، «ما فوراً به شرکت‌های واکسن و شرکت‌های واکسن‌سازی اعتماد نداریم»، «به دلیل صف‌های طولانی که هنگام تزریق واکسن ایجاد می‌شود» “ما نمی خواهیم واکسینه شویم.”

ساعتچی با اشاره به نتایج به دست آمده از مطالعات مرحله دوم انجام شده در مرداد 1400 گفت: این مطالعه در تهران بر روی 1435 نفر بالای 18 سال و 450 نفر از سایر کشورها انجام شد. شایان ذکر است که در مرحله 2 مطالعه که در اوج همه گیری بود، تمایل افراد به دریافت واکسن کرونا کاهش یافت و در این مدت تنها 68 درصد از افراد تمایل به تزریق واکسن داشتند.

بی اعتمادی به واکسن، ترس از عوارض و تاثیر واکسن از منظر مخالفان واکسن، فضای مجازی و نقش فضای مجازی در انتشار اخبار کذب در مورد واکسن تاثیر زیادی دارد. و این عوامل دست به دست هم می دهند، یعنی در یک محیط اپیدمی به جای اینکه مردم تمایل بیشتری به واکسیناسیون داشته باشند، این روند کاهش می یابد. در آگوست 1400، زمانی که اثرات واکسن ها در فضای مجازی اعلام شد و مخالفان واکسن فعال تر شدند، حتی برخی با واکسیناسیون مخالفت کردند.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار این است که برخی گفته اند اگر واکسیناسیون در کاهش همه گیری موثر است، چرا کشورهای اروپایی این همه شیوع بیماری های عروق کرونر قلب دارند؟ آیا واکسن خوبی ندارند؟ بنابراین، وقوع بسیاری از اپیدمی ها نیز بر کار واکسیناسیون تأثیر می گذارد.

ساعتچی با اشاره به نوبت سوم واکسن کرونا ادامه داد: روند تزریق نوبت سوم واکسن چندان قابل قبول نیست. این بدان معنی است که افراد کمتر احتمال دارد که دوز سوم را دریافت کنند. یکی از دلایل احتمالی روند کاهش دوز سوم این است که طبق ادعاها و مطالعات، افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند، احتمالاً در بدن خود ایمنی ایجاد می کنند. آنها به این ویروس مبتلا شده اند، بنابراین این ذهنیت ایجاد شده است که به دلیل ایمنی ایجاد شده در بدن توسط ایمیکرون و همچنین دریافت دو دوز واکسن کرونا، نیازی به دوز سوم نیست و اکنون دوز چهارم تزریق شده است. با این اوصاف به نظر می رسد روند به سمت دوز چهارم نیز کاهشی باشد.

یک مدرس دانشگاه توانبخشی و علوم بهداشت اجتماعی گفت: طبق محاسبات آماری و با توجه به وضعیت اپیدمی حداقل 85 درصد افراد باید دو نوبت واکسن دریافت می کردند و این محاسبات زمانی انجام می شود که ما مبتلا شده باشیم. . با ویروس دلتا واقعیت این است که با وجود تعداد زیاد واکسن ها در کشور، عدم اعتماد به نفس به دلیل تکرار مجدد این بیماری و اینکه برخی فکر می کنند بعد از واکسن، چرا برخی دوباره آن را تزریق می کنند، منجر به دوز دوم شده است. حالا قبول نکن

وی همچنین خاطرنشان کرد: پس از انجام مرحله دوم مطالعه، به این نتیجه رسیدند که در مقایسه با بسیاری از کشورهایی که مانند ایران تحریم نشده اند و تحت فشار اقتصادی هستند، پذیرش واکسن در ایران عدد پایینی را نشان می دهد و قابل قبول است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.