خورشید روز دهم اردیبهشت در تاریکی آسمان غروب می کند!

[ad_1]

در حالی که خورشید گرفتگی 20 اردیبهشت امسال رخ داد، این پدیده در ایران دیده نشد و در هنگام غروب در کشورمان رخ داد.

مهندس مسعود عتیقی، مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با ایسنا، گفت: وی خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی را یکی از رویدادهای مورد توجه رصدگران آماتور به ویژه اخترفیزیکدانان دانست و گفت: افراد بسیار کمی می توانند این پدیده شگفت انگیز آسمانی را رصد کنند.

وی ادامه داد: روز شنبه 30 اردیبهشت ماه گرفتگی جزئی رخ می دهد که در قسمت کوچکی از قطب جنوب و نیمه جنوبی آمریکای جنوبی و همچنین اقیانوس آرام قابل مشاهده است اما متاسفانه این ماه گرفتگی دیده نمی شود. در ایران. . “

عتیقی خاطرنشان می کند: ماه گرفتگی از ساعت 18:45 به وقت محلی آغاز شد و قبل از ساعت 22:38 به وقت گرینویچ پایان یافت.

مدیرعامل اتحادیه نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات این پدیده نجومی توضیح داد: در زمان ماه گرفتگی زمانی که ماه بین زمین و خورشید قرار دارد، ماه نور خورشید را خنک می کند و سایه کوچک ماه می افتد. بر فراز بخش هایی از زمین

خورشید روز دهم اردیبهشت در تاریکی آسمان غروب می کند!

شکل ماه گرفتگی

وی افزود: ماه گرفتگی یا ماه گرفتگی در انواع «جزئی»، «کامل»، «حلقه ای» و «حلقه ای کلی»، بسته به سطحی که ماه پوشانده و قابل رویت است، رخ می دهد، البته ماه گرفتگی در طی آن رخ می دهد. دوره ماه نو. اما در ابتدای هر ماه قمری به دلایل علمی ماه گرفتگی نداریم.

عتیقی یادآور می شود: دوره تکرار هر ماه گرفتگی ساروس (چرخه) نامیده می شود و تقریباً 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است. اما همانطور که گفته شد، حداقل دو ماه گرفتگی در سال رخ می دهد و به ندرت حداکثر پنج ماه گرفتگی متعلق به ساروهای مختلف است.

وی کسوف 20 اردیبهشت ماه سال جاری را متعلق به ساروس 119 و شصت و ششمین ماه گرفتگی از 71 کسوف در این مدت دانست.

مدیرعامل اتحادیه نجوم آماتوری ایران با تاکید بر اینکه در این خسوف خورشید در صورت فلکی بره (بربر) قرار دارد، گفت: برای رصد ماه گرفتگی باید از عینک مخصوص و تلسکوپ استفاده کرد.استاندارد رصد خورشید. بالای چشم و فیلتر کنید.). به ویژه در بسیاری از انواع مایلار و عینک، که در تجهیزات مشاهده و عکاسی استفاده می شود، یافت می شود.

عتیقی گفت: «نگاه مستقیم چشم به خورشید بسیار خطرناک است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.