خطر پولشویی در صورت احیای برجام

[ad_1]

رئیس فدراسیون صادرات ایران گفت: دولت نباید با آزادسازی منابع منجمد ایران یا دستیابی به منابع جدید ارزی، هدف خود را مبادله ارز در بازار داشته باشد.

محمد لاهوتی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که همواره آینده صادرات کشور با آن ارتباط مستقیم داشته، موضوع قیمت ارز و نحوه مدیریت آن است. متأسفانه در اغلب دولت های قبلی خود شاهد بوده ایم که اگر منابع درآمدی جدیدی وجود داشته باشد، دولت ها برای کاهش ارزش دلار در بازار به صرافی در بازار روی می آورند، اما این امر تبعات ویژه ای برای اقتصاد کشور خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مبادلات ارزی می تواند منجر به کاهش آمار صادراتی شود، گفت: افزایش هزینه ها یا کاهش رقابت پذیری در بازارهای صادراتی قطعا به ضرر آمار صادراتی ایران و این کشور خواهد بود. در عین حال، دولت می‌تواند از منابع جدید ارزی برای توسعه زیرساخت‌ها و تمرکز بر حوزه‌هایی مانند حمل‌ونقل که مورد غفلت قرار گرفته‌اند، استفاده کند و از این طریق پایه‌های رشد اقتصادی بلندمدت را پی‌ریزی کند.

به گفته لاهوتی، در هر دو دولت احمدی نژاد و روحانی، تلاش برای پولی سازی تولید و صادرات تاثیر خود را گذاشته است و این امید وجود دارد که در دوره ریاست جمهوری از این تجربه جلوگیری شود.

رئیس فدراسیون صادرات ایران همچنین در تشریح آمار تجارت ثبت شده در سال 1400 گفت: خوشبختانه در سال گذشته پس از چند سال تجارت ایران از مرز 100 میلیارد دلار گذشت که نشان دهنده افزایش عملکرد صادرات و واردات است. . با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از واردات با تمرکز بر تامین نیاز واحدهای تولیدی انجام می شود، افزایش آمار تجارت کشور را می توان مثبت ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی ثبت این آمار تلاش هایی است که در ماه های اخیر از سوی دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته و برخی از موانع پیش روی دولت قبل از دولت عملاً رفع مسئولیت شده است. ” این تلاش ها از یک سو آمار صادرات را بهبود بخشیده و از سوی دیگر این امیدواری را ایجاد کرده است که بهبود وضعیت در بین بخش های اقتصادی می تواند به رشد بیشتر در ماه های آینده کمک کند.

لاهوتی معتقد است: با رویه فعلی صادرات می تواند در سال جاری بین 15 تا 20 درصد رشد داشته باشد. اگر می‌خواهیم توسعه بیشتری داشته باشیم، نباید از توسعه زیرساخت‌ها، افزایش حمایت‌ها، افزایش رقابت‌پذیری و ثبات اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی غافل شویم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.