خراسان رضوی در خطر شیوع سرخک

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم بهداشت مشهد گفت: متاسفانه شیوع سرخک در افغانستان افزایش چشمگیری داشته و خراسان رضوی به دلیل نزدیکی به مرز در خطر ابتلا به سرخک است.

دکتر زهرا نهبندانی می‌گوید: «مردم فارغ از ملیت، اگر فرزندشان زیر 5 سال است و واکسیناسیون فرزندشان به دلیل بیماری عروق کرونر قلب به تأخیر می‌افتد، به خاطر داشته باشند که همه واکسن‌ها به ویژه واکسن سرخک را بزنند.

وی در خصوص علائم ویروس سرخک گفت: راه انتقال ویروس سرخک از طریق مجاری تنفسی و قطرات تنفسی است که قوی ترین عوامل عفونی هستند. بنابراین، اگر فرد مبتلا در یک اتاق دربسته بماند و بعد از 10 دقیقه اتاق را ترک کند، فردی که ایمنی کافی ندارد و پنج دقیقه بعد وارد اتاق می‌شود، همچنان می‌تواند بیمار شود.

نهبندانی با اشاره به اینکه این بیماری فاز نهفته ای دارد که حدود 2 هفته به طول می انجامد، گفت: پس از این مرحله علائم بیماری به صورت تب و ادامه بی حالی، بی اشتهایی ظاهر می شود. تب می تواند تا 40 درجه برسد. پس از گذشت سه تا چهار روز از تب، علائم دیگری ظاهر می شود که مهم ترین آنها لکه های قرمز رنگی است که از صورت و گردن شروع می شود و سپس به پایین تنه سرایت می کند. این ذرات به تدریج از بالا به پایین ناپدید می شوند. مدت زمان ماندن این ذرات روی بدن حدود پنج روز است. تب برای 2 تا 3 روز اول پس از ظاهر شدن دانه ها ادامه دارد. به همین دلیل، علائم اصلی که به تشخیص این بیماری کمک می کند تب و بثورات قرمز روی سطح پوست است.

وی افزود: سرخک می تواند با علائم تنفسی، سرفه و آبریزش بینی و همچنین قرمزی پوشش چشم همراه باشد. سرخک می تواند در موارد شدید رخ دهد و حتی می تواند منجر به مرگ شود.

آقای نهبندانی با تاکید بر اینکه در موارد شیوع سرخک بین 1 تا 5 درصد بیماران جان خود را از دست می دهند، گفت: افرادی که اغلب دچار نقص ایمنی یا سوءتغذیه هستند بیشتر در معرض ابتلا به عوارض ناشی از سرخک هستند. سرخک می تواند به سرعت در جامعه گسترش یابد و باعث اپیدمی های بزرگ شود. از سوی دیگر، سرخک پتانسیل ایجاد بیماری شدید یا مرگ را دارد. بنابراین این بیماری را نباید نادیده گرفت و لازم است به محض مشاهده علائم اولیه برای درمان به مراکز درمانی مراجعه کرد.

آقای نهبندانی با اشاره به اینکه خوشبختانه سرخک نیازی به درمان با داروهای خاص ندارد، پیشگیری از آن بسیار آسان است و واکسن موثری وجود دارد که سال هاست در ایران و جهان استفاده می شود، گفت: واکسن سرخک در کشور ما وجود دارد. در قالب واکسن MMR سه سویه که واکسن ترکیبی بر علیه سرخک، سرخجه و اوریون است استفاده می شود. این واکسن دو بار در 12 و 18 ماهگی به کودکان تزریق می شود. علاوه بر این، افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری در طول یک اپیدمی هستند، ممکن است نیاز به واکسینه شدن به عنوان مکمل داشته باشند.

وی افزود: کشور ما با تلاش فراوان در حوزه مراقبت و واکسیناسیون موفق به اخذ تاییدیه سازمان بهداشت جهانی برای حذف ویروس بومی سرخک شده است اما در شرایط فعلی به دلیل نزدیکی به افغانستان و شیوع در این کشور خطر دارد.» زیرا شیوع ویروس در یک کشور زنگ خطری برای کشورهای همسایه است.همسایه.

به گزارش وبدا نهبندانی، واکسن سرخک به صورت رایگان در مراکز بهداشتی درمانی ارائه می شود. بنابراین، در صورت مشاهده علائم مشابه سرخک، حتماً سریعاً به پزشک مراجعه کنید. از مردم می‌خواهیم در صورتی که فرزندشان در برابر سرخک واکسینه نشده است، از ترس ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، برای واکسیناسیون به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.