حمیدرضا پگاه: تلویزیون برای کاهش محدودیت و سانسور

[ad_1]

حمیدرضا پگاه بازیگر و مجری تلویزیون هر گونه رقابت بین شبکه های تلویزیونی را اشتباه می داند. او معتقد است یک کار خوب مخاطب پیدا می کند و نیازی به رقابت و رقابت نیست.

پگاه در این باره می‌گوید: ایجاد حس رقابت در بین شبکه‌های تلویزیونی از سوی نهادهای نظارتی برمی‌گردد که حس رقابت را به خود شیرینی ارتقا می‌دهند. اگر نه، کار نمی کند. در شرایطی که اینترنت داریم، خوب کار می کند و مخاطب خود را پیدا می کند.

حمیدرضا پگاه، هنرمند سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت وگو با ایسنا، از رقابت شبکه های تلویزیونی و اصولاً رقابت سالم بین شبکه ها و کمک به ارتقای کیفیت کار گفت. وی تاکید کرد: در مجموع با رقابت و رقابت مخالفم، به خصوص در عرصه هنر، اصلاً به رقابت اعتقادی ندارم; چون فکر می کنم در هنر، اگر هنر واقعی باشد، رقابت کاملاً بی معنی است. البته بستگی به زمینه مسابقه هم دارد که کجاست و چه کسی آن را ارائه می دهد. آیا مبنایی برای رقابت وجود دارد؟

وی در این خصوص به جشنواره های هنری اشاره می کند و توضیح می دهد: مثلاً جشنواره ای برگزار می شود و می گویند مسابقه ای برگزار می شود که من اصلاً به آن اعتقاد ندارم; چون من نمی فهمم چرا مردم باید در هنر رقابت کنند. آیا مسابقه دوندگان پشت خط و حرکت با یک ضربه است؟! من فکر می کنم این رویکرد به هنر کاملا اشتباه است. همچنین آیا واقعا این پلتفرم در تلویزیون تعریف شده و در آن تست شده است؟ پس من نمی فهمم چرا به آن می گویند رقابت. شبکه های تلویزیونی در چه بسترها و در چه موضوعاتی باید رقابت کنند؟

این بازیگر که تجربه اجرا در تلویزیون را نیز دارد، گفت: برخی برنامه ها از تلویزیون پخش می شود و مخاطبان به سلیقه خود آثار را انتخاب می کنند. در تلویزیونی که همه برنامه هایش را از محلی به نام صداوسیما پخش کند، رقابتی وجود ندارد.

ما با هم رقابت نخواهیم کرد

پگاه سپس در پاسخ به این سوال که اگر رقابت سالم بین شبکه ها از بین برود، چگونه می توان به ارتقای کیفیت برنامه سازی در تلویزیون امیدوار بود؟ وی گفت: فکر می کنم اگر همتی باشند و بخواهند کار خوبی هم تولید می کنند و این ربطی به رقابت و رقابت با دیگران ندارد. من معتقدم حتی رقابت هم رقابت منصفانه است، یعنی رقابت ناعادلانه نداریم و موضوع را نباید اینطور فهمید. مثلاً من یک فضا را با یک داستان طنز، یک کارگردان و یکسری بازیگر ایجاد می کنم و یک فضای دیگر یک داستان متفاوت با یک نگاه متفاوت ایجاد می کنم. ما با هم رقابت نخواهیم کرد، همه تلاش خود را می کنند.

او تاکید کرد: «من فکر می‌کنم همه این مسائل قبل از هر چیز به مدیری می‌رسد که رسانه و آثار هنری را درک کند. همچنین مهم است که سازنده مناسب را انتخاب کنید. یعنی کار خود را بلد است و با انتخاب متن، بازیگر و کارگردان مناسب می تواند سریال خوبی ارائه دهد. مهم این است که چه از نظر امکانات و شرایط اقتصادی و چه از نظر امکانات و شرایط اقتصادی و همچنین بحث محدودیت ها و همه موارد دیگر، چقدر رسانه ها برای تولید یک کار خوب فراهم می کنند، این تعیین کننده تولید یک سریال خوب در صورت وجود است. کار قطعا ایجاد می شود.

سریال می خواهد وضعیت را بهتر کند

بازیگر سریال‌های «تفنگ‌ها بالای سر»، «صدای باران» و «خانه امن» همچنین خاطرنشان کرد: اگر می‌توانست در همه شبکه‌ها این کار را انجام دهد، مردم آنچه را که دوست دارند تماشا می‌کردند. به نظر من متأسفانه اینگونه بحث ها از خود مدیران نشأت می گیرد که برای شیرینی خودشان این مسائل را مطرح می کنند و مثلاً بیننده و نگاه مردم ما به فلان شبکه کمتر است! هیچ کس نگفت آقا شما از کجا می دانید مخاطب شما واقعاً چیست؟ به شخصه معتقدم کار خوب بدون مخاطب مهم نیست چون به مرور زمان مخاطب پیدا می کند. در شرایطی که امروز اینترنت داریم، قطعا آثار خوب مخاطب به مرور زمان خودش را پیدا می کند. برای ساخت یک سریال یا برنامه خوب اولاً شرایط لازم است که از مهمترین آنها می توان به کاهش سلیقه، سانسور و محدودیت اشاره کرد.

او که سال گذشته مجری برنامه «صفر و یک» شبکه دو سیما بود، درباره نقد سریال امسالش گفت: راستش را بخواهید سریال نوروزی امسال را دیدم، تا حدودی اما باعث نمی شود. خواستن. برای دیدن آنها. “تا آخر می بینم. در بین سریال های ماه مبارک رمضان بخشی از سریال “خوشنام” و قسمت کوتاهی از “نجلا” را دیدم، البته چند تا را دیدم. چیز جدیدی در آنها نمی بینم. من اپیزودها را پیگیری می کنم.

سریال های تلویزیونی برای همه سلیقه ها

سپس این بازیگر تلویزیون از او پرسید که آیا پیشنهاد یا راهکاری برای تقویت حوزه سریال های تلویزیونی دارید؟ وی خاطرنشان کرد: به اولین سخنرانی خود برمی گردم و آن تاکید بر «تامین شرایط لازم برای انجام کار خوب» بود. همه علایق، دیدگاه‌ها و دیدگاه‌های مختلف در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و… می‌توانند در تلویزیون کار کنند و شرایط لازم برای معتبر بودن همه علایق وجود دارد. انشاالله در سال جدید همه بتوانیم از این بلاتکلیفی بیرون بیاییم و همه مشکلات حل شود.

حمیدرضا پگاه در پایان درباره کارهای جدید خود در عرصه بازیگری و اجرا گفت: در حال حاضر کار جدیدی برای عرصه بازیگری تلویزیون ندارم. از نظر اجرایی هم برنامه من به تازگی به پایان رسیده است و هیچ چیز برای ادامه همکاری مشخص نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.