حل مشکلات ویزای تجاری اعضای اقتصادی ایران در جمهوری آذربایجان

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، مسائل مربوط به صدور روادید برای اعضای اقتصادی ایران در جمهوری آذربایجان را موضوعاتی دانست که باید هر چه زودتر حل شود.

عباس کمالی در دیدار با سفیر جمهوری آذربایجان در تهران که در اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به جایگاه آذربایجان شرقی به عنوان قطب صنعتی جمهوری اسلامی ایران، گفت: دو کشور در تقویت این موارد بسیار پایین هستند. روابط تجاری

وی بالا بودن تعرفه کالاهای ایرانی صادراتی به جمهوری آذربایجان را موضوع دیگری برشمرد و افزود: مشکلات کنونی ترانزیتی کامیون‌های روسیه از خاک جمهوری آذربایجان و وجود صف طولانی و مدت زمان آن از دیگر نگرانی‌های جدی است. “

اهمیت ترانزیت در روابط اقتصادی ایران و آذربایجان

عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی تبریز وی در این دیدار با ابراز تاسف از پایین بودن سطح روابط تجاری دو کشور، بر اهمیت موضوع ترانزیتی در روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

علی کامی وی افزود: در سال های گذشته توافقاتی در خصوص مسائل ترانزیتی بین دو کشور انجام شده است و حضور دو کشور در مسیر تجاری «شمال-جنوب» اهمیت پایبندی به این توافق را افزایش داده است.

دستور رئیس جمهوری آذربایجان درباره حل و فصل موضوع روادید مسافرانی که با هواپیما با ایران سفر می کنند.

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران وی افزود: با دستور رئیس جمهوری آذربایجان، موضوع روادید گردشگران ایرانی که از طریق هوایی وارد کشور می شوند حل می شود و طی دو هفته آینده پرواز مستقیم از تهران به باکو انجام می شود و امیدواریم شاهد پرواز» گفت. تبریز – باکو».

علی علیزاده وی با اشاره به سفر استاندار آذربایجان شرقی به همراه وزیر راه و شهرسازی به جمهوری آذربایجان، افزود: حدود 10 روز مانده به عید نوروز و در روزهای 19 و 20 اسفندماه جلسه کمیسیون مشترک کمیته اقتصادی برگزار شد. بین دو کشور در باکو برگزار خواهد شد.

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران ادامه داد: قبل از جلسه کمیته مشترک اقتصادی مقرر شد تا 15 صنعتگر و صنعتگر از جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و 15 صنعتگر و صنعتگر حضور داشته باشند.صنعت از جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران با عادت به امکانات و پتانسیل های طرف مقابل در سفر، از صاحبان صنایع استان دعوت می کنیم تا به این هیئت بپیوندند.

وی همچنین به برنامه ارس برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مناطق آزاد شده در جریان مناقشه قره باغ در سال گذشته اشاره کرد و گفت: برنامه ها و برنامه های زیادی برای مناطق آزاد شده در نظر گرفته شده است، توسعه از جمله ساخت شهرهای هوشمند، احداث نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر آزادسازی و جمهوری اسلامی ایران که در آذربایجان شرقی مستقر خواهد شد، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ارس و معرفی منطقه ویژه اقتصادی اقدم.

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران تاکید کرد: دولت جمهوری آذربایجان از سرمایه گذاری و مشارکت شرکت های ایرانی در این حوزه ها استقبال می کند و علاقه مند است تریلرهای ورودی با مذاکره حل شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، علیزاده در پایان یادآور شد: فرآیند امضای تفاهم نامه تجارت ترجیحی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است. با امضای آن حجم مبادلات تجاری کل کشور افزایش چشمگیری خواهد داشت.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.