جنجال حقوقی بی پایان در فوتبال! قانون یا تفسیر شخصی از رای؟

[ad_1]

فدراسیون فوتبال که تا یک ماه پیش موفق به تصویب لایحه دولت در مجلس نشده بود، با تغییر رویه و استدلال جدید، اعلام کرد که فیفا تفسیر فدراسیون را از تغییر اساسنامه خود پذیرفته است، فدراسیون فوتبال و هیچ فوتبالی را تهدید نمی کند. اما این یک اختلاف جدید است. مجموعه با اسمبلر تبدیل می شود.

به گزارش ایسنا، چندی پیش شهاب الدین عزیزی خادم و همکارانش در فدراسیون فوتبال نسبت به وضعیت نگران کننده وضعیت فدراسیون و عدم تصویب این لایحه توسط دولت قبل در مجلس هشدار دادند و با توجه به حساسیت های موجود، پیامدهای احتمالی این تصمیم را در پی داشت. از فیفا پیش از این اتحادیه فوتبال انگلیس در «اخبار فوری» اعلام کرده بود که فیفا به فدراسیون تبریک گفته و اصلاحات اخیر برای این نهاد بسیار قانع کننده بوده است.

اطلاعاتی در مورد فدراسیون فوتبال به شرح زیر است: «غلامرضا رفیعی، مشاور حقوقی ارشد رئیس فدراسیون فوتبال گفت: فیفا پیامی به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده و به آنها در خصوص اقدامات انجام شده در رابطه با این موضوع تبریک گفته است. مقررات فدراسیون فوتبال با کمک مقامات کشوری. “

این خبر با تیتر «فوری» منتشر شد که اطلاعات چندانی در اختیار مخاطبان خود قرار نداد، اما با اندکی تأمل و بررسی اتفاقات گذشته می توان به مبنای ادعای فدراسیون فوتبال مبنی بر پیام تبریک فیفا پی برد.

ظاهراً فدراسیون فوتبال طی هفته‌های اخیر در نامه‌ای به فیفا اعلام کرده است که طبق رای دیوان عدالت اداری، فدراسیون فوتبال یک نهاد دولتی و بین‌المللی نیست که بخواهد فدراسیون فوتبال ایران را «مستقل و غیرمستقل» تعریف کند. – سازمان دولتی و غیرانتفاعی.» از سوی دولت «و بنابراین قبل از پایان دوره یک ساله فیفا، درخواست فیفا برای استقلال فدراسیون فوتبال از دولت محقق شده است.

در پی این خبر فوری، غلامرضا رفیعی که چند ماه پیش فدراسیون فوتبال را از احمدرضا براتی به استقلال رساند، در مصاحبه دیگری با سایت فدراسیون فوتبال گفت: واکنش کنفدراسیون فوتبال با فیفا درباره ماهیت حقوقی سازمان های مردم نهاد. «» و «فرار» فدراسیون فوتبال «منتخب» از فدراسیون‌های ورزش‌های «آماتور» به شرح مندرج در ماده 3 و ماده 5 قانون مدیریت مقامات کشوری، قانون جدید وظایف و اختیارات وزارت ورزش. و جوانان (1399)، اعلام رسمی وزیر امور خارجه وقت (1400 و آرای شورای کنگره دیوان اداری (1400)) فیفا را مجاب کرد که به فیفا تبریک بگوید. برای تقدیم لایحه به دولت محترم. دولت”.

رفیعی در نهایت خاطرنشان کرد: «فدراسیون فوتبال مشمول مواد ۳ و ۵ قانون مدیریت دولتی بین فدراسیون‌های ورزشی «آماتور» و «مجری» نیست! حداقل مدیریت «گزینه» فوتبال باقی بماند. فوتبال را به خدا «منصوب» نکن. بگذار نفس بکشد.

اقدام فدراسیون برخلاف گفته عزیزی خادم است

فدراسیون فوتبال به مصوبات اخیر دیوان عدالت اداری در شرایطی استناد کرد که حدود یک ماه پیش عزیزی خادم بارها از مجلس درخواست بررسی لایحه دولت را داشت. وی حتی اعلام کرد که وزیر ورزش برای کاهش حساسیت فیفا نسبت به استقلال فدراسیون فوتبال، نامه ای به رئیس مجلس شورای ملی برای بررسی لایحه دولت برای تغییر ماهیت فدراسیون های آماتوری ارسال کرده است.

عزیزی خادم با هشدار نسبت به عواقب عدم تصویب لایحه دولت و تغییر ماهیت فدراسیون قبل از مهلت تعیین شده از سوی فیفا، گفت: امیدوارم برخی افراد بی دلیل این موضوع را بزرگ نمایی نکنند. در دولت قبل تعهدی مطرح شد. دولت محترم وقت، شورای فدراسیون و فیفا تایید کردند و اکنون موضوع را به مجلس تقدیم کرده اند و فیفا در تاریخ 31 مارس 2014 برای تایید نهایی اقدام خواهد کرد. گفت‌وگوهایی که با اینفانتینو در قطر داشته‌ایم، به نظر آنها به آن متعهد هستند و ضرب‌الاجلی تعیین کرده‌اند که باید تا 31 مارس به آن پاسخ دهیم. و عقلانیت.”

حتی نگاهی به قانون اساسی مصوب 1378 نشان می دهد که همه چیز به تصمیمات دولت و مجلس بستگی دارد.

بند 1 ماده 87 اساسنامه فدراسیون فوتبال تصریح می کند که طبق بند اول بند 1 آیین نامه جدید، تعریف موقت فدراسیون و در واقع ماهیت حقوقی جدید فدراسیون، مستقل و غیر مستقل است. انتفاع، سازمان غیردولتی دارای جایگاه قانونی باید یک سال پس از انتخابات رسمی هیئت مدیره فدراسیون فوتبال باشد و در بند 2 تاکید شده است که روند این اجرا باید مطابق اصلاحیه قانون ورزش کشور باشد. توسط دولت و مجلس ایران و با همکاری فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا اجرا می شود.

مخالفت کنگره با اقدامات اخیر فدراسیون فوتبال!

احسان قاضی زاده هاشمی یکی از اعضای شورای اسلامی شورای اسلامی بود که نسبت به نامه اخیر فدراسیون و تفسیر آنها از تصمیم اخیر دیوان عدالت اداری اعتراض کرد: نامه خطاب به فیفا غیرفنی و غیرحرفه ای است. نامه اول شامل بند هفتم تلویحاً به این نکته اشاره شده است که با توجه به مصوبه مجمع عمومی و تفسیر قانون ساختار وزارت ورزش، نیازی به مجلس نیست و به عبارت دیگر، اساسنامه فدراسیون. آنچه مسلم است نامه ای که فدراسیون به فیفا ارسال کرده است، توضیح واقعی ساختار حقوقی کشور از نظر قانونی نیست، یعنی موضوع به راحتی حل می شود، در حالی که قانونگذار اصلی کشور است. اساسنامه شورای اسلامی است. فدراسیون می تواند بگوید که اگرچه این اقدامات انجام شده است، اما همچنان منتظر نظر نهایی مجلس و در نهایت تایید شورای نگهبان هستیم، اما نظر توجیهی برای o فیفا آدرس اشتباه می دهد. فدراسیون باید تذکر می داد که هنوز کار تمام نشده و قانونگذار باید در نهایت این ساختار را پیش بینی و نهایی کند.

وی ادامه داد: برای اینکه شما (اتحادیه فوتبال) بگویید من باید قانون را اصلاح کنم و یک ساختار قانونی و تعریف جدید ارائه کنم که این خود ساختاری می خواهد که شما هم قوانین را اصلاح کنید. گفت که ما آماتور و حرفه ای نیستیم، قطعا دولت باید لایحه ای در این زمینه تصویب کند، اما تاکنون این کار انجام نشده است، گفتن ما غیرحرفه ای و پیروی نکردن از هیچ ساختاری یعنی برای خودمان انجام می دهیم و قانون را رعایت نمی کنیم! اگر در کشوری غیرقانونی ساختاری نداشته باشیم، در کشوری که خود را بدون حاکمیت قانون می داند، سیستم قانون شکنی یا سیستمی نداریم.

رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری چیست؟

با تصمیم هیأت عمومی دادگاه های اداری، فدراسیون فوتبال مشمول قانون منع جذب بازنشستگان و اصلاحات بعدی آن نخواهد بود. در واقع مصوبه اخیر می گوید چون فدراسیون فوتبال جزو دولت نیست و جزو قانون بودجه نیست. این مصوبه پس از آن صادر شد که چالش های زیادی بر سر ممنوعیت جذب بازنشستگان از فدراسیون فوتبال به وجود آمد و بالاخره کار به اینجا رسید.

آنچه به عنوان دستور دیوان عدالت در مورد امور بازنشستگی صادر می شود. بدین ترتیب در صدور رأی اخیر دیوان به موضوع بازنشستگی پرداخته شده است. در واقع هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 20 مهرماه 1389 با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و قضات شعب دیوان تشکیل می شود. دستگاه های دولتی و موسسات عمومی غیردولتی مشمول ماده 5 قانون مدیریت دولتی نمی باشند لذا مشمول مقررات قانون منع به کارگیری بازنشستگان و اصلاحات بعدی نمی باشند.

به گزارش ایسنا، در شرایط فعلی و با تغییر مسیر فدراسیون فوتبال با تصمیم مجلس شورای ملی به رای دیوان عدالت اداری و به رسمیت شناختن موافقت مشاور فدراسیون فوتبال در مورد موافقت فیفا با تغییرات فعلی و همچنین برخی موارد ایرادات کنگره، این اختلافات و اظهارات باید قابل مشاهده باشد. آیا فدراسیون فوتبال می تواند با مکاتبه با فیفا و تفسیرهای حقوقی از رای دیوان عدالت اداری مشکل را حل کند یا مشکلات پیش بینی نشده ای برای فوتبال کشور ایجاد کرده است؟

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.