جزئیات افزایش حقوق و مزایای کارکنان در سال 1401

[ad_1]

همانطور که پیش از این وزیر کار وعده داده بود، خبرهای خوبی از دستمزد کارگران شنیده شد، اما بالاخره این وعده محقق شد و حداقل دستمزد سال آینده بالاتر از نرخ تورم قرار گرفت. کارگران در روزهای پایانی سال شیرین هستند. .

به گزارش ایسنا، با توجه به تصویب افزایش 57.4 درصدی حداقل دستمزد در جلسه امروز شورای عالی کار و رسیدن به 4 میلیون و 179 هزار تومان، دستمزد روزانه و حقوق کودکان کارگر مشخص شد.

از ابتدای سال آینده حداقل دستمزد روزانه کلیه کارگران مشمول قانون کار اعم از دائم یا موقت 139 هزار و 299 تومان تعیین شده است. این مبلغ قبلا 88 هزار و 500 تومان بود.

سال پایه برای کارگران با حداقل یک سال سابقه کار 210000 تومان تعیین شده است.

نرخ افزایش سایر دستمزدها که سابقاً 26 درصد حقوق پایه یا حقوق ثابت بود، با مصوبه شورای عالی کار به 38 درصد افزایش یافته است که می توان آن را مصوبه مهم دولت دانست. این بخش برای کارکنانی که مشمول طرح طبقه بندی مشاغل هستند در نظر گرفته شده است.

همچنین حق فرزند برای کارگران یک فرزند 417 هزار و 900 تومان و برای دو فرزند 835 هزار و 795 تومان است. مبلغ کمک هزینه فرزند سه برابر حقوق روزانه است.

مبلغ کمک هزینه مسکن 450 هزار تومانی سابق با تصویب شورای عالی کار امروز به 650 هزار تومان و کوپن غذا از 600 هزار تومان به 850 هزار تومان افزایش یافت.

لازم به ذکر است که حق مسکن تنها سهمی از حقوق کارگر است که برای اعمال آن باید به تصویب هیئت وزیران برسد.

حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه بررسی حقوق بالای شورای کار اظهار داشت: این جلسه بیش از 14 ساعت به طول انجامید و نمایندگان جامعه کارگری و کارگران کارفرمایان حداقل دستمزد ماهانه را به نتیجه رساندند. افزایش 57.4 و رشد ما دستمزد خوبی برای کارگران در سال آینده داریم.

وی قدرت خرید مطلق کارگران را 9 درصد بالاتر از تورم می داند و می افزاید: افزایش حداقل دستمزد عمدتا بر اساس کسر است و اتفاق خوبی افتاده است افزایش مستمری کارکنان.

به گفته وزیر کار، با افزایش درآمد کارگران، دو اتفاق در بخش تولید رخ می دهد: یکی افزایش بهره وری تولید و انگیزه بیشتر کارگران برای کار، دیگری با افزایش قدرت، تقاضا برای بهره وری. در اقتصاد افزایش خواهد یافت، تولید کمک خواهد کرد.

با توجه به تعیین حداقل دستمزد، مزایای جانبی و سایر حقوق ها در جلسه امروز، سرانجام پرونده حقوق 1401 با احتیاط بسته شد و تا قبل از پایان سال جمع بندی کاملی داشت و به قول وزیر کار، خبر خوشی برای دستمزد کارگران به گونه ای که ذائقه کارگران را در روزهای پایانی سال شیرین کند.

درآمد کارگران در سال 1401 با افزایش 57.4 درصدی حداقل دستمزد و احتساب میزان حق مسکن، کوپن غذا، حق فرزند و سایر دستمزدها و سال به 6 میلیون و 500 هزار تومان رسید.

به گزارش ایسنا، شورای عالی کار اسفندماه سال گذشته با تصویب امروز، حداقل دستمزد کارگران را با ۳۹ درصد افزایش به دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان رساند. با تلاش وزیر کار و معاونت روابط کار و حمایت و همدلی و همراهی کارفرمایان و نمایندگان کارگری این درصد در محیط کار افزایش چشمگیری داشته است و تا دولت سیزدهم بالاتر از نرخ تورم در نظر گرفته شد. عید بزرگوار را قرار دهید و کارگر نجیب پارسال ایران بی.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.